Euronymphing

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
Наравно друже, само ћаскамо 😉.

Ти говориш из искуства док ја само нагађам 😄.
 

admir

Senior member
Učlanjen(a)
02.10.2022.
Poruke
228
Broj reagovanja
420
Lokacija
Minhen
I ja sam mišljenja da se na ruci osjeti tek kada se riba ubode, što je više karakteristično za manje (neiskusnije) i agresivnije ribe.
Velike ribe često samo otvore usta i udarac se uopšte ne osjeti.
Pa koliko vam se puta desilo da imate veliku ribu na štapu, koja uopšte nije svjesna da je zakačena...
Stoga, ja držim oko na indikatoru i reagujem na svaku promjenu, ali ne sa jakom kontrom, nego samo lagano tako da mogu nastaviti dalju u slučaju da nije riba.
Kao i uvijek, poštujem ako neko radi ili razmišlja drugačije.
 

eko

Hero member
Učlanjen(a)
19.02.2009.
Poruke
1.130
Broj reagovanja
72
Lokacija
Sjenica
Неоспорно је да може и тако. Али...

Покушах да нађем један стари Орвисов видео у коме су били ставили подводне камере и снимали понашање и начин исхране пастрмке. Кад се рецимо завуче између камења, узима све живо што јој вода нанесе. Дрвца, делове листова, комадиће неких травки.... буквално све што јој уђе у видокруг. Међутим оно што је фасцинантно је брзина којом то испљуне. Делић секунде и дрвце је напољу.... и ту је проблем са чекањем да се риба осети на штапу.

Изискује превише времена. Док је оптичко регистровање на сајтеру много брже. Мало или застане или скрене, затрепери и иде муњевита контра. Погледај само ове такмичаре, ноншалантно воде штап али чим нешто шушне... пуца зглоб у ко
Obično kad osetim udarac bude kasno za kontru.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.110
Broj reagovanja
939
Da pojasnim ipak malo...
Naravno da mi sajter služi za orijentaciju gdje su muhe i kako idu kroz vodu sam mu naziv to govori ali kad kažem osjećaj u ruci mislim na to da mi je potrebno da mi na driftu muhe par puta muha takne dno tad znam da sam dobro otežan (nevalja kad stalno kucka a također nevalja da nikako ne kucne o dno...što se mene tiče ja uvjek mal te ne u isto vrijeme kad vidim vizualno promjenu u putanji sajtera osjetim i na lideru udarac (udarac nije doslovno udarac nekad je to samo zaustavljanje kako napisa Admir) ali da se ne osjeti na ruci to nije istina barem po meni ja osjetim...
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
Сличан видео је о Орвис имао. In and out за пола секунде 😃
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.110
Broj reagovanja
939
Rekao bi čovjek nemože se ulovit nikako
 

admir

Senior member
Učlanjen(a)
02.10.2022.
Poruke
228
Broj reagovanja
420
Lokacija
Minhen
Znam ih dosta što ne mogu, pa kažu mutna voda, nema ribe itd.
Što bi rekao Švabo: "Hauptsache Natur genießen!"
Odoh ja u off topic. Uzdravlje!
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
Док год индикатор иде спорије од најбржег слоја воде, добар си.
Преокренух уздуж и попреко цео нет о овом питању задњих дана.

По многим мајсторима ове технике пецања, ово је сама срж презентације, есенција еуронимфинга јер обухвата многе битне радње и подешавања да би се дошло да оваквог кретања нимфе на неких 10- так цм од дна, тј у striking zone.

Прва и можда најважнија радња је, његово величанство 'кастинг'. Тuck cast је ту најважнији. Никакво полагање sighter-a на воду, никакво спуштање система и прениски стопови где се зафрљачи нимфа, па шта буде. Већ један скоро па класични покрет бацања са високим стопом где нимфа прва слети на воду и повуче типет и остало.

Друга радња je одржавање директног контакта са нимфом повлачењем лидера левом руком. Изгледа да сви тај саг ( стомак) исправљају до штапа а не штапом. Ту је велика разлика.

Следећа радња је прилагођавање тежине нимфе. Изгледа да нимфа не мора никад додирнути дно већ се може знати да је у зони ударца на основу онаквог кретања индикатора.

И сигурно не задња али следећа ставка је наше позиционирање у односу на брзину воде и место које би прочешљали.

То је отприлике нешто што сам пронашао тамо- вамо по нету по овом питању, јер се на крају крајева све своди на добар дрифт а он је како га укратко колега @чаруга описа: кретање индикатора за нијансу спорије од воде.

Шта ви другари мислите о овоме?
 

чаруга

Junior member
Učlanjen(a)
16.04.2009.
Poruke
61
Broj reagovanja
11
Већ је неко написао, штета је што промакне...
Нимфа обавезно мора бар понекад да додирне дно, али никако пречесто, због огромне вероварноће да кидаш. Чешање је знак да си близу дна а да нимфа није претешка, што је најчешће и пожељно. На пример, у 5 вожњи на истом потезу, бар у једној очешаш дно; ако у једној вожњи очешаш 5 пута - превише је.

Струна је чиста сметња. Не треба да буде ни у проводницима, камоли ван вршног проводника. Не користи се осим ако не желиш да пецаш истом опремом на све врсте мува, што је најтеже а вероватно и најгоре решење.

Најважније је имати једну нимфу у распону величина, него 5 врста у разним бојама а сличних тежина. Боје су скоро неважне, на 99% река, само треба варирати светле и тамне.

Забацивање је занемарљиво, најважније је водити нимфу на предвезу на коме нема лабавог, незатегнутог.

Док се мало не уђе у вештину, поготово ако је лов нимфом потпуна непознаница, прво бих препоручио индикатор, да се научи где и како тражити рибу, индкатор помаже страховито, пре свега да се научи читање тока (нема напретка у нимфарењу док се то "читање" не савлада). Да би користио индикатор, мораш имати нерве да ти свака луда која прође узме себи за право да ти просипа савете како је то но-но. Упозорен си. ако не подносиш добро просеравања, можда ти ниси за индикатор.
Индикатори нису само помагало да се страховито убрза учење; још увек их користим, мада су ситуације када су ми још увек потребни изузетно ретке.

Кад се пређе на директно нимфарење, користићеш лакше нимфе него са индикатором или уз употребу пливајуће струне, али ћеш знати отприлике где си са нимфом а где са предвезом и шта радиш.

За почетак, препоручујем стандарне конфигурације предвеза, не превише нежне јер фрустрација скаче на куб, што је предвез тањи. Како се будеш осећаш комфорније, тако можеш да смањујеш дебљине предвеза.

Предвез је најважнија ствар, ако мене питаш. Квалитет предвеза је најтежа ствар што се опреме тиче, јер се не може решити само новцем.

Моје решење, не мењам бећ неколико година, док не нађем боље (а тражим га али не јавља ми се :) ) је предвез од најмање 3 до 4 метра, не дужи од 6.
Размера је: 6:4:1 (основни:прелазни:индикатор). Основни део је најдебљи, индикатор је најтањи. Дебљине за неку основну комбинацију, која не смета да се пређе истим предвезом чак и на суву је, на пример:
основни део, 0,40 или 0,42 или 0,45 мм у дужини 2,4 до 3 м (око 20 lb)
прелазни део, 0,30 или 0,32 или 0,35 мм у дужини 0,8 до 1 м (око 12 lb)
индикатор, 0,28 или 0,30 мм у дужини 0,4 до 0,5 м (око 10 lb)

На индикатор додати типет, ретко кад краћи од метар, најчешће око 1,7 до 1,2 м. Типет може из једног или два дела, у зависноснсти колико мува има, у распону од 0,16 до 0,12, где бих увек почео са 0,16мм док се не уђе у фазон. Дебљина типета неће много смањити улове, али хоће много смањити кидања; смањивање не служи да се боље превари риба (предрасуда) него да се лакшом нимфом стигне дубље а при том и брже.

Ако смо сигурни да су нимфе у слоју у коме их желимо, користити што је могуће лакше нифе за то (отуд смањивање типета).

Предвез из примера, користим и за класично нимфарење са нимфом, или за две нимфе, или за dry&dropper, али и за пливајуће муве, кад ме мрзи да мењам предвез.

Тање варијанте предвеза истог предвеза нису толико универзалне и искључиво су за нимфарење:
основни 0,28 или 0,30 мм
прелаз 0,23 или 0,25 мм
индикатор 0,16 или 0,18 мм
Тању варијанту свакако избегавати бар целу прву сезону, посебно ако никад нисте нимфарили.

Од сва три дела предвеза, индикатор обавезно визулено упадљив, али ја користим некад упадљиве материјале и за прелазно део а често и за цео предвез, без икаквих проблема.
Материјале треба склопити да раде као целина, користим и најлоне и флуорокарбоне.

Бистро!
 

чаруга

Junior member
Učlanjen(a)
16.04.2009.
Poruke
61
Broj reagovanja
11
Da li neko ima iskustva sa filex nymph #2?
Осим што је #4, ако мене питаш - за те паре сасвим употребљив.
Проводници су очекивано слабог квалитета, не у смслу употребе него трајања; планирај брзо замену.
Не купуј одмах струну #2 или #3 или #4, већ га прво пробај са #4 какву год да имаш; за нимфарење ти струна ионако не треба, али тај штап није #2, јесте 3м, није уопште тежак и савија се баш како треба да се савија штап за нимфу.
Нећеш се зајебати, за те паре поготово, само уживај.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
Прво што сам урадио тражећи податке о еуронимфингу је да видим кастинг. Да ли је то само пребацивање нимфе са једне на другу страну у недоглед, неки покрети слични рол касту или ту има и трунке класичног или бар њему сличног, кастинга.

И не само да има, већ се модерни еуронимфинг и заснива на том кастингу (бар у мојој глави). То је било и одлучујуће да се добрано заинтересујем за њега.

Волим да послушам људе који аргументовано говоре о нечему што ме интересује. То нарочито важи кадпокушавам да нешто сазнам из разних видео снимака по нету. Кажеш брате да нешто не ваља.... образложи. Кажеш да је супер... опет образложи. Најгори су учитељи који су још увек ненаучени и то се код многих јутубера једноставно види.

Овде је један видео који ме је и довео до тога да се заинтересујем за еуронимфиг. Човек, не само да је одличан еуронимфер, што се може видети у његовим другим видеима, већ има дар објашњавања. А тај дар се види у томе да се не објашњава само КАКО већ и ЗАШТО нешто урадити.

 

admir

Senior member
Učlanjen(a)
02.10.2022.
Poruke
228
Broj reagovanja
420
Lokacija
Minhen
Ovaj ga malo (malo više) pretjeruje za moj ukus. Mene je izgubio kad je izgovorio "cast" po prvi put. Ali ti je već stvar lične prirode 😄.

Ja stvarno mislim da ovdje nema puno pameti. Mislim da si ti @nespetro i više nego spreman. Vidjet ćeš uostalom kada izadjes prvi put na vodu sa EN štapom (pretpostavljam da nisi još).

U samoj tehnici nema nešto puno varijabli, stoga je i manevar za argumentaciju kako nešto valja ili ne valja dosta sužen.
 
Vrh Dno