Farbanje perja

Neo

Senior member
Učlanjen(a)
11.11.2016.
Poruke
286
Broj reagovanja
7
Zadnjih nedelju dana sam se zabavljao farbajuci perajca, u stvari trazeci najbolji nacin da farba zaista i ostane na njima i ne skine se nakon drugog zabacaja.
 

Neo

Senior member
Učlanjen(a)
11.11.2016.
Poruke
286
Broj reagovanja
7
  Zadnjih nedelju dana sam se zabavljao farbajuci perajca, u stvari trazeci najbolji nacin da farba zaista i ostane na njima i ne skine se nakon drugog zabacaja. Na netu sam nasao nesto malo o tome te resih da probam i vidim kako ce sve da ispadne.
        Daklem, nisu sva perja pogodna za farbanje bez prethodne pripreme, to sam naucio on the hard way. Perje patke npr. nisam uspeo prvo da ofarbam jer je masno i farba se ne hvata uopste. Potopio sam ga prvo u toplu vodu sa sredstvom za pranje sudja i lagano jedno po jedno ispirao a zatim stavio u farbu. Fazan je isao lakse, u zavisnosti od prirodne nijanse, neka pera su se farbala odlicno i vrlo lako a nijansu sam birao varirajuci vreme potapanja.
        Koristio sam farbu za jaja, taman sad pred Vaskrs ima je na sve strane. Na svakoj kesici je uputstvo za upotrebu ali ja sam dobio pravi rezultat tek kad sam stavio duplo vise farbe u duplo manje prokuvane vode. Je li neko vec probao da farba perje, zanimaju me iskustva? Trziste je naravno pretovareno perjem svih boja ali zasto ne probati, ne iz finansijskih razloga vec cisto kao deo hobija. Evo par slicica kako to na kraju izgleda.



 

smoker13

Senior member
Učlanjen(a)
10.09.2012.
Poruke
411
Broj reagovanja
21
Ovo ti je super ispalo  :tbumb: jedino je pitanje da li ce da se ispira boja ili ne, mada i da se vremenom ispira ni jedna muva nije večna  :)
Ja sam farbao zonker trake farbom za tkaninu i ispalo je ok, perje nisam nikad.
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
419
Broj reagovanja
33
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
smoker:
Ja sam farbao zonker trake farbom za tkaninu i ispalo je ok, perje nisam nikad.
a ja jedno 50 puta farbama za tkanini bas perje, uvek uspesno/mada i reda radi i farbama za jaja/. to za pacije i guscje pero je tako, mada treba eksperimentisati, zasto su ovi snezni dani. na farbama za tkaninu je uputstvo, malo zavisi i od proizvodjaca/sirce je neizostavno/. o svemusto te zanima  koristi ovde pretragu,tj. upises pojam za koga se ineresujes i kliknes ovo  search krajnje gore desno , inace ta pretraga je sustina saznanja na internetu, to ne treba ponavljati, izvinjavam se sto to stalno ispisujem.
 

Neo

Senior member
Učlanjen(a)
11.11.2016.
Poruke
286
Broj reagovanja
7
Stis'o sam dugme i nasao sam nista o farbanju perja :) Ima nesto malo na www ostalo sam sve provalio sam. Pitao sam za iskustvo a ne kako da to izvedem.
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
207
Lokacija
Zvornik
Anilske boje za teksitl.Gdje ima da se kupe nisu skupe.U mlaku vodu dodati sirće radi boljeg vezanja farbe za perje.Nikad ne prati perje hemijom i slično skida se zaštitni sloj a i prirodana mast.U svakom slučaju prije će se oštetiti perje nego što ima koristi.
Ne kontam gdje sam kačio slike šta sam radio na ovu temu???
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
  Boja za tekstil , samo u uputstvu piše  da prilikom ispiranja  u hladnu vodu treba dodati sirće  radi sjaja. To radim kada bojim omiljenu

garderobu ali za perije  ne, dovoljno je da mi npr. paun  pocrni i to je sve. Perija sam farbao samo u crno.

 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
419
Broj reagovanja
33
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
овако нешто раде западњаци, ваљда?

https://youtu.be/ZQtIPauZQ08

и са нашим бојама за текстил никако да вода са перјем не прокључа...
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.181
Lokacija
Čačak
Drzi sto posto... Ja sam sapu zeca farbao u lukovini... 😃😃
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.181
Lokacija
Čačak
@easyrider_ ni najmanje... Voda ne sme da bude kljucala da ne bi zeznula materijale koje farbas... Ja sam drzao par sati pa onda proverio i ostavio preko noci... Boja braon izasla.... Milina...
 

easyrider_

Full member
Učlanjen(a)
25.07.2007.
Poruke
702
Broj reagovanja
331
Lokacija
Banja Luka
Hvala. Ja sam mislio pokusat farbom za kosu kad se hanuma sl put bude farbala, ukrast malo od nje... al se bojim da su hemikalije jake, prejake... mozda ipak lukovicom ako velis da ce drzati...
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.181
Lokacija
Čačak
Nisu prejake. Osim ako ne pokusavas da posvetlis materijal...
Kosa, nokti, perje.... Sve je to ista materija. Zato mislim da moze da farba
Sad, nesto ce da se ofarba bolje nesto losije.... Mislim da mogu anilinske boje za tekstil odlicno da posluze.
 

Marko_Mašić

Hero member
Učlanjen(a)
13.04.2006.
Poruke
1.586
Broj reagovanja
213
Lokacija
Morava..
Da li je neko probao bojiti perje (pjetla) bojom za kosu...? Da li drzi..?

Itekako, zadnjih 15 stak godina za crne skalpove koristim farbu za kosu crnu, ako se ne varam Palet 101 boja. (to je zift crna),pokriva fantasticno.
Postavljam par slika nesto od skorijih radova prosle godine.
Ako farbas samo jedan skalp treba ti nesto malo vise od 1/3 tube i mix hidrogena.Ako nije belicasta ili svetlo krem boja koja je potrebna da se prekrije, potrebne su mozda i dve ruke farbanje.
Farbanje u sustini traje 10 min sa cetkicom za zube nanosim boju pocevsi od vrha pa sloj po sloj nanize do velikih pera ako je u pitanju skalp.Susi se 2-3 sata i kada se farba osusi,dobro se ispere u hladnoj vodu..Tek kada su pera u potpunosti suva mozes da vidis da li se dobro primilo.

Takodje mozes da koristis analinske boje ( to su boje koje se koriste u farbarama za farbanje,vune,pamuka...). Dolaze u prahu i vrlo su jeftine 100 dinara po kesici vise nego dovoljno.
Najvaznije kod njih je da ne dozvolis da voda provri,voda vri na 100stepeni i to je temperatura koja ce ti izgoreti pera. Znaci gledas da voda ne provri cim vidis da ce voda da provri sklonis serpu sa vatre i tako 3-4 puta..Obavezno so i sirce u serpici sa vodom pre stavljanja boje..ima i mala priprema perja pre farbanja.Napisao sam jedan opsiran tekst ovde na forumu,potrazi ga sigurno ima sve do u detalja napisano.

Puno pozdrava.
 

Prilozi

  • Crni - black..jpeg
    Crni - black..jpeg
    271,6 KB · Pregleda: 16
  • Metz neck cock, grade #1.jpeg
    Metz neck cock, grade #1.jpeg
    164,8 KB · Pregleda: 16
  • Metz grade #1 _ black.jpeg
    Metz grade #1 _ black.jpeg
    183,9 KB · Pregleda: 16
Vrh Dno