"fly tying evolucija pojedinca"

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Evo, zaladilo, malo se ide ako se uopšte ide na pecanje pa je vreme da se malo aktivišem/o opet po forumima i tamo da serindamo sve i svašta  :hammer:

Evo, nakon skoro decenije ipo kako se bavim isključivo ovim oblikom ribolova koje nazivamo "mušičarenje" mogu da kažem (napišem) kako zapažam neke zanimljive stvari. Jedna od tih je "vezačka evolucija pojedinca". Tako ja to nazivam.

Uglavnom (što znači ne 100%), kada se netko počne baviti vezanjem to se započne jednostavnim a proverenim imitacijama. To su lovne imitacije, sastavljene od samo jednog ili do tri različita materiala. To su uglavnom jeftine i lake mušice za izradu. Vežući njih najbolje se uče osnove slaganja materiala po nekom racionalnom vrsnom redu i učimo se proporcijonalnosti. E kada se to savlada barem približno jer večina nas počne da "jurca" da se što pre i što više nauči, oprobavamo se u mnogim vezačkim tehnikama, frljenemo više novca na material za muve nego u samu opremu za ribolov  :hammer: a da toga nismo ni svesni  :doh: :lol: Naše imitacije postaju sve više i više zakomplicirane, zahtevnije za izradu ali jednako love kao i one na početku što smo radili ali to si ne priznamo ili čak su manje lovne  :hammer: Nema veze, idemo dalje, uskoro dolazi ultra realizam. Ok, nemam ništa protiv toga, to je lepo i vredno poštovanja (ali što se mene tiče samo kao umetnost jer u praktičnom ribolovu to nema nekog velikog smisla). Naše imitacije tako kroz pola decenije postanu prava remek dela (ukoliko smo umetnički nadareni). Kada smo več na samom vrhu ili ostanemo gore ako smo zaljubljeni u samu umetnost ili se polako počnemo vraćati sve jednostavnijim imitacijama. Polako, korak po korak, naše kutijice se počnu ispunjavati jednostavnim imitacijama.  Sve tako dok se ponovo ne vratimo na ono staro. I tako naše kutijice sa mušicama opet 90% čine one jedostavne mušice koje se brzo vežu a 100% su efikasne i relativno su jeftine.
No, to je moja lična priča mada ko što gore več napisah zapažam da je to slučaj i kod mnogih drugih mušičara.

Priznam, postoje momenti nadahnuća kada se uhvatim neke zahtevnije imitacije čisto iz potrebe za kreativnošću ali ne kao nekada da bi danima radio takve stvari i njima popunio kutijicu. Dvije ili tri takve imitacije i puna kapa. Pa ako se i zakači na dno ili kakvu granu neka se ;)

Malo sam len da to nacrtam u stilu kao na ovoj slici ovde ali imam ideju pa ako me lupi nadahnuće nešto tako ću da uradim po pitanju flytying evolucije  ;)
 

Prilozi

  • fishing_evolution_fisherman_fly_postcards-r6e88a3d910aa4060bf699e176dab7281_vgbaq_8byvr_512.jpg
    fishing_evolution_fisherman_fly_postcards-r6e88a3d910aa4060bf699e176dab7281_vgbaq_8byvr_512.jpg
    31,2 KB · Pregleda: 206

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.118
Broj reagovanja
1.176
Lokacija
Čačak
Istina ziva seb... mada ja sam uvek jurio ka sto lovnijim muvama. Ali definitivno jurim injednostavnost.
Secam se kad sam pocinjao, vezivao iz ruke konci za sivenje...debeli. materijala ni u najavi. Dabing sam dobijao tako sto sam cebad gulio i cupkao....kokoske nisu bile zive od mene.... polako se dolazilo do.interneta....dial up konekcija. Sliku dok ucitam zlo jedno....pa upload....to je tek bilo zanimljivo....
Medju prvima koji su mi pomogli bio si bas ti seb.... bilo je jos par ljudi.... hvala svima. Dan danas cuvam muve iz moje proslosti :) ibrazmisljam cesto kako se napreduje :)
Da mi je neko rekao kako cu ja da ucim druge svemu ovome nisam siguran da bih mu verovao :)

Sent from my LG-D320 using Tapatalk

 

89kobra

Full member
Učlanjen(a)
25.05.2015.
Poruke
514
Broj reagovanja
48
Lokacija
Jagodina
Znam kako vam je bilo na pocetku, upravo prolazim kroz sve te muke, i pored snimaka na YT-u jako je tesko pricvrstiti fazana na udicu i druge raznorazne stvarcice, ali ipak nema novca koji moze da plati to zadovoljstvo kad na svoju muvu ma koliko ona bila neuredna okacis ribu...

Послато са ZTE Blade Q Maxi

 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:) drago mi je druže "oholi" (zapravo "nimalooholi" ;) )ako sam ikako ikome pomogao i ovoj sveri zivota! Lepo je dobiti potvrdu da energija koju uložiš ne ide u prazno. To je velika nagrada i plača koja se ne da novcem uokviriti. S tim mislim kad doprineses tuđoj sreči na bilokakav način bez očekivanja na nadoknadu  ;) Ok da ne prosipam vise neke humanisticke prosere vise  :hammer: ;) Hvala Oholi jos jednom na lepim rečima.

internet je čudo ko atomska moč...mož' da rasturiš pola sveta sa par dugmića a možeš i da doprineseš sreći, veselju, da se učiš i izgrađuješ  :hammer:

Zahvaljujući našem MUŠIČARENJE.ORG sam mnogo toga i sam naučio, doznao, utvrdio pa i upoznao neke sjajne momke koji su još uvek tu prisutni neki češće neki ređe...

PO prirodi sam čovek koji ne voli nepotrebno kompliciranje mada se što je prirodno upletem i sam u to "ko pile u kučine"  :hammer: Ali vremenom dođe iskustvo, sliku jasnije vidiš ... postaneš efikasniji sa manje truda.

Još u samim počecima mog "fly tyinga" sam od uvek simpatizirao više jednostavne "muhe" ali sa druge strane me opet znalo impresionirati nešto kompliciranije. S tim dolaze nadahnuća kroz izazove...probaj, probaj, možda je to bolje, ne znaš dok ne probaš, moraš da probaš..... :hammer: I sve je to lepo i valja proći kroz to. 

Jako je zanimljivo da mi iskusniji ove naše kolege po zanatu mlađe savetujemo "ne žuri, polako, jednu izaberi, samo nju radi dok je ne odradiš u nulu" a sami ponavljamo ponekada iste greške....ko kada pušači mlađima govore baci to bre iz usta na evalja to :p  :hammer:
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.090
Broj reagovanja
893
Samo glup čovjek ne evoluira u razmišljanjima...
 

nikola renegade

Full member
Učlanjen(a)
07.01.2013.
Poruke
830
Broj reagovanja
11
Lokacija
Vranje
Koliko puta sam pocetnicima rekao da se vezivanje uci sa klasicima , ali oni ne cepaju odmah na komlikovano i tu se pogube , ne mozes iz obdanista odmah u srednju skolu mora prvo da se zavrsi osnovna  :bye:
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.279
Broj reagovanja
318
Lokacija
Beograd
Onda sam ja fenomen u pm. Mada bilo je I u moje vreme djaka koji su preskakali razrede I zavrsili fakultete u 21 :) u sustini bitno je nauciti proporcije musica, (neko ima osecaj neko ne), onda ako vec uzmes da vezes vezi po 10 kom u seriji ( ja to ne mogu jbg ). Znam da su I fazan I zec dosadni ali jbg tako se pocinje. Nemojte srati sa jednodnevkama I obican F fly radi posao samo pogodi boju konca. Itd, itd.
 

japanac

Full member
Učlanjen(a)
08.03.2009.
Poruke
905
Broj reagovanja
21
Lokacija
Niš
Kad sam pocinjao s FT, i kad mije to delovalo kao nesto sto nikada necu da skontam, mnogo iskusniji drugar mi je rekao:"FT ti je... motanje. Nema umetnosti, cist zanat, posao... potrebno je vezivati relativno cesto, sada svuda imas SBS da nadjes, materijali dostupni...".

I sad kad bi mene neko pitao, isto bih rekao - nista posebno. ;)
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.118
Broj reagovanja
1.176
Lokacija
Čačak
Bravo japanac

Sent from my LG-D320 using Tapatalk

 

nikola renegade

Full member
Učlanjen(a)
07.01.2013.
Poruke
830
Broj reagovanja
11
Lokacija
Vranje
japanac je napisao(la):
Kad sam pocinjao s FT, i kad mije to delovalo kao nesto sto nikada necu da skontam, mnogo iskusniji drugar mi je rekao:"FT ti je... motanje. Nema umetnosti, cist zanat, posao... potrebno je vezivati relativno cesto, sada svuda imas SBS da nadjes, materijali dostupni...".

I sad kad bi mene neko pitao, isto bih rekao - nista posebno. ;)




Totalno si u pravu japanac  , ali kod mene neki Vranjanci napravise bauk i kvantnu fiziku , nemoj slucajno da ih mladji momci stignu  :p
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.279
Broj reagovanja
318
Lokacija
Beograd
Samo je jedan covek koji se stvarno bavi kvantnom fizikom u flytyingu iz Vranja. I ja mu skidam kapu.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Slazem se :)

Mogu mladi momci da budu super vezaci ali da ga stignu, tesko. I to je potpuno razumljivo jer je posvecen 300%.
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
Kada navučeš u radnu sobu gomile perja, konaca i trista raznih čuda čovek bi rekao da je jedina majstorija iskombinovati sve to na udicu i to je to. Da je tako svi bi se kurčili nekim ekstra pedantnim i urednim muvama, šarenilom raznih kombinacija materijala i tako to.... ali nije tako. Ako nemaš to što je potrebno za kvalitetnog vezača, džaba ti pun regal materijala.
 
Vrh Dno