FLy Tying Problemi - Izrada Sitnih Muva,#18>+ .....

Z

Zakula

Guest
Primetio sam da na nashem ,omiljenom, forumu ima chlanova (pozz za bata zeku  :hammer:),koji imaju probleme,kada je u pitanju jedna od najkompleksnijih,ako ne i najkompleksnija oblast u fly tyingu - izrada micro muva.Pa da pochnemo ovako:

1.Potrebno vam je strpljenje.
2.Potrebno je dobro osvetljenje,da ne biste izgubili vid!
3.Potrebne su vam jake,kvalitetne udice,zbog kojih necete da gubite lepe ribe,a bogami ni zivce...
4.Potreban vam je tanak i jak konac.Konci 8/0 i 10/0 su na visini zadatka,kada se prave muve od #18 do #24.
5.Proporcije strogo poshtujte.Najlakshe cete da ispunite ovaj uslov,ako u toku izrade koristite shto manje namotaja osnovnog konca.
6.Zapamtite da izrada micro muva ne dozvoljava da pravite greshke!Recimo,pogreshne i loshe namotaje osnovnog konca,hackle-a,dubb-a,biotsa,necete da ispravljate novim namotajima,vec cete vratiti jedan ili dva namotaja unazad,pa opet iz pochetka,dok ne ispravite greshku!!
6.Sam nachin izrade micro muva (pogotovu jednodnevki),se razlikuje od izrade muva na udicama uobichajene,"normalne" velichine.
7.The End!

                                                                      CDC Biots Caenis Dun

Materijali:

1.8/0 osnovni konac tamno sive boje.
2.Rep - yellow dun petao.
3.Telo - crem/svetlo braon biots.
4.Nozice - Badger petao
5.Krila - CDC
6.Udica - #18

Izrada:

Slika br. 1:Izradu pochinjemo kod buduceg grudnog (toraxalnog) dela muve.
Slika br. 2:Tu,gde smo pocheli osnovno telo muve,dvostrukim namotajem prichvrshcujemo 3 - 4 barbule yellow dun petla.
Slika br. 3:Na istom mestu prichvrstimo dva mala CDC pera.
Slika br. 4:Takodje,tu prichvrstimo jedno malo perce badger petla.
Slika br. 5.Barbule yellow dun petla,uhvatimo prstima,a zatim ih retkim namotajima konca prichrstimo kod luka udice.
Slika br. 6.Kod luka udice dvostrukim namotajem prichvrstimo biots pero.Vodite rachuna da ovaj dvostruki namotaj bude relativno chvrst,da vam se kasnije,u toku motanja tela ne bi izvukao...
Slika br. 7:Vratite se osnovnim koncem,retkim namotajima nazad,tj. do krila i lepo i precizno namotajte biots pero.Prichvrstite ga i telo je gotovo.
Slika br. 8:Sada namotajte i nozice od badger petla,dva/tri namotaja,ne vishe i prichvrstite ga osnovnim koncem.
Sliak br. 9.Na kraju napravite glavu,uradite whip finishing (zavrshni chvor),kapnite malo head cementa i muva je gotova!!
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Youngster me odusevljava svakim danom sve vishe i vishe.
Zakula skidam kapu druze!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Za prezentaciju cista desetka, ali i pitanje: sto moraju i nozice, tj. perce koje ce se motati u krug da se pricvrste na grudnom delu na samom pocetku? Malo previse za "preskakanje" bobinom sa osnovnim koncem dok se do nogu ne stigne. Obicno pero za noge stavljam poslednje, jer mi nekako ide redom tako. I ja volim da pricvrstim odmah krila kao orijentir proporcija za dalje vezivanje, ali radi pune informacije, neki (stara skola, bar po prirucniku) krila na suvim muvama vezuju pre sam kraj, pre nozica i glave.
Kod nekih vezaca i za neke muve (a rekao bih da je moguce to primeniti kod svih muva, ako se tezi perfekcionizmu) posebno se izradjuje i grudni deo, PREKO KOGA se onda motaju ranije prcvrscene nozice. Nikad nisam takve muve i taj tip varijacije radio, uvek volim da stisnem pero sto jace uz luk udice obmotan samo minimalno osnovnim koncem (a i mislim da pri ribolovu takvo savrsenstvo nema presudnog efekta). Kako se to pero oko uradjenog thorax-a drzi tokom ribolova, odn. kakva je cvrstina tako uradjene muve, posebno na manjim udicama?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
odlično  :tbumb:

moj način je sličan: 1. krila, 2. rep, 3. trup a nogice ili nogice + thoraks na samom kraju.
 
Z

Zakula

Guest
Randjo,kako si ti mislio da idemo na crvenperke,bez caenis-a?? ???A gde su tu oktobarski klenovi,zutooke,jaoooooo!! :doh: :doh:
 
Z

Zakula

Guest
Pedja,ja svaki materijal,na ovako maloj muvi prichvrstim dvostrukim namotajem osnovnog konca.Zato,lepo, na pochetku uchvrstim i rep i krila i buduce nozice.Posle toga odradim telo i kada dodjem do toraxa - sve je tu!!Onda samo sa josh dva tri namotaja osnovnog konca dodatno uchvrstim
i krila i pero (nozice), i muva je super osigurana - nema da mrdne... :tbumb: :tbumb:
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Zakula oci si mi otvorio,sad mi je jasno zasto neki ne bacaju stvari po sobi kad vezuju sitne musice :whistle:
A sad pravac soba da navezem par komada koje cu sutra uspesno koristiti protiv klenova na J.Moravi  :smoke:
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Detaljnije nije moglo,Her Zakula,svaka ti čast.Rijetko dobar i dokumentovan post,i nadasve poučan za men.Uklavirio sam da mi je problem bio u proporciji(da samo jedan).Hvala
 
Vrh Dno