Furled Leaders

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Vidim da se opet pojavila tema o pletenim predvezima/leaderima. Tamo negde 2006. se pisalo na forumu o tome ali ja nikako da iskopam neke koristne informacije, verovatno su se izgubile kada se forum sređivao. Spominju se pleteni predvezi koji se često mešaju sa uvijenim (Furled) predvezima. Trenuto od ta dva imam samo pleteni kojega sam doslovno ispleo kao pletenicu i koristi mi dobro...inače onaj furled sam isprobao i pokazao mi se kao fenomenalan ali nije dugotraja jer sam ga onako ofrlje ili nabrzaka uradio samo da se malo oprobam i dok je trajao služio mi lepo. Čim se vratim u slo polako ču se spremiti za sledeču sezonu samo sa ovim uvijenum predvezima koje ču ovaj put raditi na tanane.
Evo ovde su neki linkovi na kojima možete pogledati sve vezano za izradu uvijenih predveza (Furled Leaders):
http://www.peninsulaflyfishers.org/Tackle/furled_leader/furled_leader.html
http://mywebpages.comcast.net/freaner/furling/furling.jpg
http://mywebpages.comcast.net/freaner/furling/leaderboard.gif
http://www.midcurrent.com/articles/gear/brown_furled_leader.aspx

http://globalflyfisher.com/fishbetter/henk/henk1.htm
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Konkretno na ovim linkovima sam video sta je uvijeni-ufrtjkani (furled) predvez, ali koja je konkretna razlika izmedju ova 2 tipa predveza? :tbumb:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Pa koliko vidim, nema razlike? Ili gresim? Da li se "braided leaders" i "furled leaders" razlikuju u tehnologiji izrade po nacinu uplitanja? Te stvari su mi nepoznate  :doh:. U svakom slucaju, bilo bi dobro da odgovori neko ko zna nesto o tome.  :yeswink:
Seb, linkovi su odlicni kad je u pitanju jasnoca objasnjenja kako se rade. :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ovaj uvijeni ili upredeni (furled) je jedan od najtranijih i najpopularniji, menja mu se samo vrh po potrebi. Jedni upredeni se rade od najlona a drugi od tankih sintetičnih vlakana...koristio sam jedan sa kevlarskim nitima ali voleo se uplest, cvorici, ovaj od najlona mi se bolje pokazao.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
I meni je monofil upredeni neopisivo bolji od onih sto se rade od upredenih vlakana (a la kevlar), ne samo po tome sto najlonski bolje oprasta greske (cvorici), vec i po plivanju, a imam utisak i po mogucnosti okretanja vecih muva. Da li je najlon elasticniji kad se napravi pletenica? Ko ce ga znati... Uglavnom, ne pamtim kad sam na maloj recici stavio konusni lider.
 

Veso2

Junior member
Učlanjen(a)
25.06.2007.
Poruke
89
Broj reagovanja
0
Imao sam i imam priliku da probam sve i svasta, u zadnje vrijeme koristim fantasticne predveze (furled leader) koje inace pravi jedan momak koji se pojavljuje i na ovom forumu. Ne smijem reci ko, da me ne optuze za reklamu, ali kad ja dovlacim predveze iz Bgd. u Svedsku, pored svega sto ima u ovdasnjim prodavnicama, e onda valjda necemu valjaju!?
 

Tony

Newbie
Učlanjen(a)
10.04.2007.
Poruke
3
Broj reagovanja
0
Mnogi cesto mesaju pojam "braided leader" (upleteni ili pleteni predvez)  i "furled leader" (upredeni ili uvijeni). Cesto to rade i sami proizvodjaci, pogresno nazivajuci svoj proizvod jednim ili drugim imenom.
U principu, radi se o dva razlicita tipa predveza. "Braided leader" se pravi od vrlo tankog najlona principom pletenja i oni su najcesce "level" tipa, odnosno bez konusa. Raspoznaju se po supljoj unutrasnjosti, a od te vrste "strune" se prave i konektori ili petljice, kao i tonuci predvezi dodavanjem tanke olovne zice u unutrasnjost te upletene strune. "Furled leader" se pravi upredanjem ili uvrtanjem tankih monofila i oni su gotovo uvek konusni. Ova vrsta predveza je najcesce "hand made", dugotrajni su i ponasaju se fantasticno cak i sa velikim i teskim strimerima. Nadam se da sam bio od pomoci.

Pozdrav,
Toni
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Izuzetno, Toni, puno ti hvala.
Odoh da procitam jos jednom (ponavljanje je majka znanja!  :D)
(Zajedljive komentare ocekujem odmah potom  :hammer:).
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Tony je napisao(la):
Mnogi cesto mesaju pojam "braided leader" (upleteni ili pleteni predvez)  i "furled leader" (upredeni ili uvijeni). Cesto to rade i sami proizvodjaci, pogresno nazivajuci svoj proizvod jednim ili drugim imenom.
U principu, radi se o dva razlicita tipa predveza. "Braided leader" se pravi od vrlo tankog najlona principom pletenja i oni su najcesce "level" tipa, odnosno bez konusa. Raspoznaju se po supljoj unutrasnjosti, a od te vrste "strune" se prave i konektori ili petljice, kao i tonuci predvezi dodavanjem tanke olovne zice u unutrasnjost te upletene strune. "Furled leader" se pravi upredanjem ili uvrtanjem tankih monofila i oni su gotovo uvek konusni. Ova vrsta predveza je najcesce "hand made", dugotrajni su i ponasaju se fantasticno cak i sa velikim i teskim strimerima. Nadam se da sam bio od pomoci.

Pozdrav,
Toni

:yeswink: :tbumb:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Pa bre Toni care tako reci.  :respect:
Sad su stvari mlogo jasnije bar meni (a i shankeri) ;)
 

KaGeMuShA

Junior member
Učlanjen(a)
05.10.2006.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Ja vec neko vreme koristim ove uvijene predveze i sam ih izradjujem po principu ovih recepata koje je sebastian dao.Pokazali su se super,pogotovu sto se mogu raditi u raznim varijantama,moze se menjati i konus,ma svasta.Trebao sam postaviti ranije moj recept koji sam obecao,pa se zbog toga izvinjavam.Uglavnom jako se slicno izradjuju kao i gore pomenuti.Kada je sav materijal i alat pripremljen izrada je munjevita.Pozdrav svima! :)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
jucer sam taman krenuo da radim pa sam morao sve da pustim i da letim negde, danas sam ulovio vreme i evo nakon nekoliko pokusaja uspelo. Prvo sam uradio ovog kraceg. Bese tri pucanja i gnjavaze, tri put jedan krak iz pocetka. Kada sam prvoi leader uradio kako treba ovog duzeg sam uradio "jedan, dva tri", sa više prakse, ponavljanja, upredanja ima da budu skoro savršeni mada su ovi sasvim super glede na to da sam ih sada prvi put ovako uradio. Zapravo bilo je pre nekih pokusaja ali sve nesto mrljavo i na pola...neka glupa experimentisanja, sada sam se držao osnovnog recepta koji je opisan na http://www.midcurrent.com/articles/gear/brown_furled_leader.aspx & http://www.peninsulaflyfishers.org/Tackle/furled_leader/furled_leader.html. Moram reći da sam mnogo zadovoljan, na slici je konac kojim sam učvrstio omču ispao nekakve žućkaste boje ali je u stvari pod prirodnim svetlom sivie boje. Sledeći lider ču sa belim.

Moj alat je improviziran  :blush:, neka dasčetina i ekseri :blush: ali kako kaže kolega kegemusha:
KaGeMuShA je napisao(la):
Kada je sav materijal i alat pripremljen izrada je munjevita.
 

Prilozi

  • f l.jpg
    f l.jpg
    141,9 KB · Pregleda: 538

KaGeMuShA

Junior member
Učlanjen(a)
05.10.2006.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Izvinjavam se sa malim zakasnjenjem jer nisam postavio recept.Moja receptura ista takva samo sto sam je nasao na nekom od nasih sajtova ili je tekst bio na nasem jeziku,nisam bas siguran.Svaka cast Seb za izradu!  :tbumb:
 
Vrh Dno