Gde prestaje mušica?

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Ne mogu da se otmem utisku da je samu reč mušica (fly) današnje vreme malo pregazilo, budući da se mušičarskim priborom love šarani na imitacije hleba, tajmeni na imitacije miševa i veverica, skobalji na imitacije algi, klenovi na imitacije dudinja itd.

A, ako ćemo baš da cepamo dlaku na pola, i strimeri i gamarusi su imitacije riba i slatkovodnih račića tj. nisu imitacije insekata, a još manje mušice.

Ipak, danas se gotovo svaka imitacija koja se prezentuje mušičarskim priborom zove fly i sa tim nemam nikakav problem dokle god se prilikom zabacivanje i vođenja iste ribolovac služi mušičarskim kanapom, jedinim komadom pribora koji pravi suštinsku razliku između mušičarenja i ostalih tehnika ribolova.

Još jedna meni zanimljiva stvar je ugrađivanje gotovih delova. Spremio sam za sl. sezonu nekoliko majskih, sa telima od policelona koje sam kupio. Jesu li to moje mušice ?
Mislim da realno nisu, ja sam smo privezao krila i nogice. :blush:
 

Prilozi

  • polimajska.jpg
    polimajska.jpg
    13,4 KB · Pregleda: 23

Staniša

Senior member
Učlanjen(a)
17.01.2021.
Poruke
131
Broj reagovanja
119
Lokacija
Kragujevac
@MM Ahhhhh, ovo sam čekao - etimologija. Kako je mušičarenje prevashodno istorijski izraz, mislim da je mušičarski svet spreman da se smisli novo ime, koje će obuhvatiti i veverice, i alge i dudinje. Ja se slažem sa tobom, kanap je centralni deo opreme. U skladu sa tim, mogli bismo da nazovemo našu tehniku KONOPLJENJE, mada bismo verovatno imali problema sa Službom za prevenciju narkomanije i suzbijanje šverca narkotika. Ili možda ŠNJURENJE. Eto ja sam donirao 2 pregloda za novi naziv :D
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
KANAPASTVOVANJE. Uz pomoć kanapa napastvuješ nedužne ribe.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Kako gdje prestaje? pa obično gdje i počinje a to je udica... sve što se pravi na udici od umjetnih i prirodnih materijala u svrhu imitiranja živog mamca a pritom iskljucujuci isti je za mene jeste i spada pod mušicu...sve oni što se pravi od umjetnih materijala ne izravno na udici a na to se kače udice jednokrake dvokrake trokrake za mene su varalice...tube flies su mi nešto između naravno...
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.868
Broj reagovanja
181
Lokacija
Kragujevac
Ja licno ne bi tako formulisao pitanje, vise bi drzao do ponasanja musicara na vodi i van nje nego o materijalima koje stavlja na udicu, da li je pazljiv sa ribom, da li je ok sa kolegama ili je dziber...
Progres je normalan u svim sferama zivota, i monasi koriste laptopove i internet i idalje veruju u Boga, automobile pokrecu baterije a ne motor sus pa je i dalje auto...
Sitne razlike ce napraviti dzentlmena musicara ali i giliptera kome je ulov najvazniji bez obzira na to sta baca u vodu ali su ipak svi musicari... meni veci problem pravi nepostovanje C&R nego "prepeler" na strimeru, serator koji svima drzi predavanje kako treba loviti...
Ja nisam nikada pecao na druge tehnike ribolova iako su mi i otac i stariji brat ozbiljni ribolovci na plovak, mene je samo interesovalo mahanje i nista drugo, tako poceo tako cu da zavrsim, tu vidim sebe.
 

Staniša

Senior member
Učlanjen(a)
17.01.2021.
Poruke
131
Broj reagovanja
119
Lokacija
Kragujevac
@silvio Jako zanimljiva definicija, baš je obuhvatila sve i napravila jasnu distinkciju sa varalicama. Strava, bravo.
@strashni Moje pitanje je uže od onog na koje si ti dao odgovor, a to je - Gde prestaje mušičar?
Ova diskusija o mušici bi bila samo deo toga, samo jedan aspekt džentlmenstva i samoograničavanja u svrhu što poštenijeg nadmetanja sa ribom i prirodom. Jer imam utisak
da su neke stvari koje se dodaju na mušice "cheat sheet", tj da pecaju "same od sebe". Pink boja, UV folije, spineri su vrlo jaki atraktori, kojima riba teško odoljeva, a nemaju veze sa hranom u prirodi.
Kao što će ti mnogi reći da auto nije za njih auto ako ne troši naftu, ili da monah koji sedi za laptopom i nije neki monah. Ne kažem da se ja slažem sa tim pogledima, ali oni nisu skroz neosnovani. Ja pitam isto za mušicu. Mušičarenje je samo po sebi komplikovano ali to je i poenta, ono zbog čega ga vredi upražnjavati. Ribi je data ogromna šansa u tom nadmetanju i onda kada se upeca bude prelep osećaj zadovoljstva. Zato mislim da kada se skraja mušica treba imati taj džentlmenski stav na umu, i povući negde granicu. Ako se ne varam, ti si negde pisao da voliš suvu, iako je ona često manje lovna. Znaš da nifma prebija, ali ti je veći užitak da upecaš na način koji je tebi zanimljiv i izazovan. Najveći deo nas će bacati šta god riba jede, ali to ne znači da nam je podjednako zanimljivo da lovimo na lepo odradjenu suvu majsku mušicu, ili parče mopa i pink tungsten. Na tu "granicu" je moje pitanje ciljalo. Kao što oholi baci skvrmija ponekada, ali prezire tu muvu. :D
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
417
Broj reagovanja
30
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
слажем се доста са младим шумадинцем, и лепо се укључује у ове, најдубље теме/иначе сад у старијим годинама првенствено морам да ловим само клена и то великим полицелонкама, бамбулама.../
 

Staniša

Senior member
Učlanjen(a)
17.01.2021.
Poruke
131
Broj reagovanja
119
Lokacija
Kragujevac
@radezamora
Hvala Rade, rekao mi je Rade Mistopoljac, mušičar iz Vrnjačke banje kog sam sreo na Zapadnoj Moravi, da ste veliki ljubitelj mokre mušice. Valjda vas zna i pecali ste zajendo bili. Šta je prouzrokovalo taj prelazak sa mokre na policelonku i bambulu?
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
417
Broj reagovanja
30
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
@radezamora
Хвала Раде, рекао ми је Раде Мистопољац, мушичар из Врњачке бање ког сам срео на Западној Морави, да сте велики љубитељ мокре мушице. Ваљда вас зна и пецали сте зајендо били. Шта је проузроковало тај прелазак са мокре на полицелонку и бамбулу?
да не детаљишем,данас а то је касна јесен, пређох на зулу/видео сам јуче слабу активност на суве изведбе/, најстандарднију и мени најдражу мокру, да се не хвалим али пало десетак кленова од преко 30цм до можда близу 40, јесен и пролеће су за мокру, иначе Раде је мој Новоселац-ЗНАМО СЕ ОДЛИЧНО десетак година .На полицелонке ове године ухватио сам , нека буде приближно, 2 000 кленова, волим да их правим јер сам и доста изгубио вид, имам их на стотине, са и без ногу.
 

yerebko

Newbie
Učlanjen(a)
30.12.2021.
Poruke
5
Broj reagovanja
1
Lokacija
Eno tamo
StrimerI? Squirmy worm? Balza ili drugo drvo? Metalni propeleri za bassa? Imitacije miševa i silikonski repovi za štuku?
Da li je mušičarenje manje mušičarenje ako koristimo materijale poput silikona, gume i plastike za pravljenje imitacija? Zbog čega?
Interesuje me VAŠE mišljenje oko toga gde mušica prestaje da bude mušica i zašto?
Dakle, nije bitno šta neka asocijacija ljudi u pantalonama sa tregerima kaže, nego čisto da vidimo gde svako od nas nalazi užitak u vezivanju
i pecanju.
Pravim od macke 🤣🤣🤣
 
Vrh Dno