Generalizam

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:D Nisam mislio da pisemo o generalima - musicarima i da otvaram nove pravce u tom smeru.
Prenosim dilemu iz drugog topics-a: da li postoje musice koje su u svako doba ili bar vecinu vremena upotrebljive?
U vreme masovnih i slozenih vecernjih rojenja, kao u subotu i bezbroj puta ranije, desava se da nema sanse da napadne bilo koju muvu koju stavim. Zbog toga vec polako pocinjem da mrzim takvo vece kao deo ribolovnog dana. Uvek mi je prepodne, pa cak i podne sa pojedinacnim insketima kji su aktivni mnogo lakse za resavanje situacija sa pastrmkama: samo da prema vodostaju nadjem gde je i da okvirno pogodim prema sezoni musicu, stvar proradi na karakteristicnim mestima.
Ipak, u subotu je na obicnog palmera, koga setam godinama u kutiji neupotrebljivanog, bilo napada, a na sve usko specijalizovane i manje-vise realne imitacije razlicitih jednodnevki, tularasa i kamenjarki koje sam probao pre toga nista.
Iako mi je musicarsko znanje skromno, primetio sam da ima muva sa opstim imenima, kao Grayling FLy, Trout Fly, Allarounder, Irresistible (posebna tehnika vezivanja?), itd.
Ima li neko ideju sta od svega pomenutg ima smisla? Neke "evergreen" musice, kao Fazanov rep, Zecje uvo, Macje oko, Chmargarin ( :D), Professor i Elk caddis imaju siri spektar upotrebe, ali nisu univerzalne (nazalost. ili na srecu).
Dakle, masovna i slozena vecernja rojenja i taktika u njima. Unapred hvala na odgovorima, kakvi god.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo nekakvog odgovora.
Postoje muve koje su upotrebljive veoma često, ako uzmemo u obzir da je ono što imitiraju prisutno na vodi u većem delu sezone. Ima nekoliko primera, poput Olive Dun, koja odlično imitira Baetis rhodani, već od februara, pa nastavlja sa Baetis vernus i fuscatus, pa BWO... Dobar primer je i Bambula, koja u raznim veličinama imitira mnoge tvrdokrilce i veoma je efikasna tokom toplijeg perioda. Nećete pogrešiti ni ako probate imitaciju mrava svaki put kada ste ne vodi. Klasične nimfe, poput Pheasant Tail i Hare's Ear, su veima često aktuelne, jer, ako ih imate u raznim veličinama, dobro imitiraju veliki broj nimfi jednodnevki, koje su stalno (čak i zimi) prisutne u reci...
Ima još puno primera veštačkih muva koje su vrlo često primenjive, ali, nažalost, nema one koja je uvek najbolja i nezamenjiva.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mix je potpuno u pravu za sve imitacije koje je naveo. Medjutim, pokazalo se da su muve sa telom od paunovog isperka jako siroke primene, bilo da se radi o jednodnevkama (npr. Hardy's Favourite) ili tularasima. Cak je, imam utisak, kod tularasa skoro nebitno koje boje su krila (probani isperci petlovog pera u snopicu raznih boja, dlaka srne, CDC) u odnosu na to koje je boje telo, a medju ovim bojama paunovo pero se pokazalo odlicnim. I na kraju, pojedine "fantasticne" muve (Witch, Red Tag, palmeri) takodje imaju znatan uspeh tokom dobrog dela godine. Da sad ostavimo po strani quill musice od paunovog pera, takodje vrlo primenljive. Ne zastupam tezu da sem pauna nista drugo nije vredno, ali definitivno ima sirok spektar primene pri izradi muva i upotrebe na vodi,
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
pedjabg je napisao(la):
Mix je potpuno u pravu za sve imitacije koje je naveo. Medjutim, pokazalo se da su muve sa telom od paunovog isperka jako siroke primene, bilo da se radi o jednodnevkama (npr. Hardy's Favourite) ili tularasima. Cak je, imam utisak, kod tularasa skoro nebitno koje boje su krila (probani isperci petlovog pera u snopicu raznih boja, dlaka srne, CDC) u odnosu na to koje je boje telo, a medju ovim bojama paunovo pero se pokazalo odlicnim. I na kraju, pojedine "fantasticne" muve (Witch, Red Tag, palmeri) takodje imaju znatan uspeh tokom dobrog dela godine. Da sad ostavimo po strani quill musice od paunovog pera, takodje vrlo primenljive. Ne zastupam tezu da sem pauna nista drugo nije vredno, ali definitivno ima sirok spektar primene pri izradi muva i upotrebe na vodi,
Mislim da sam celu deceniju klepao pastrmke samo na Hardijeve favorite raznih veličina... I danas se često pitam zašto uopšte vezujem sve ove gluposti... :blush:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Kada već pominjete pauna, pogledajte sadržaj želuca pastrmki koje lovite. Veoma često ćete naći crne, sjajne, bubice. To objašnjava uspešnost muva sa telom od paunovog pera. Takođe, to objašnjava i efikasnost bambule i sličnih muva na pastrmskim rekama.
 
Vrh Dno