Granger bamboo-kratak film

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
167
Stara firma Granger, poznata po legendarnim stapovima od cepljenog bambusa, ponovo funkcionise. Danasnje Granger stapove proizvodi master rodmaker Gary Lacey, po ugledu na originalne modele. Ovde mozete pogledati petominutni film o njegovim stapovima. 
http://grangerbamboo.com/vids/LaceyBamboo.mpg

[flash=400,400]http://www.youtube.com/v/YDZsfRUN_34[/flash]




[na adresi "http://grangerbamboo.com/vids/LaceyBamboo.mpg" vise nepostoji taj video ali ja sam ga eto iskopao i postavio pod ovaj oldsurhandov post oko kojega se je potrudio..........Sebastian]
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Bas su me malo opcinili bambus musicarci, htedoh napraviti topic pa gle vec ima nesto tako :-D

Ajde molim vas podelite vasa iskustva, vi koji ih imate, sa ovakvim stapovima.

Uglavnom prvom prilikom cu da ga isprobam, i ako me opcara kao sada sto me je opcaralo preko filmova i slika, kada skupim kroz neke godine dovoljno iskustva cu se latim posla ;-)

na www.josko.org (na slovensom jeziku) dosta detaljno pokazuje kako se takav stap radi.

Mogu zamisliti zadovoljstvo u musicarenju stapom vlastite izrade po vlastitom ukusu.

Dream, dream, dream.... :p
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
167
Pokusavam vec nekoliko dana da postiram bezuspesno-nadam se da cu sada biti bolje srece...




Stapovi od bambusa imaju specifican osecaj prilikom bacanja i lova ribe, jer njihova dodatna masa i tipicno puna konstrukcija (izuzetak su “hollow built” stapovi) utice na ponasanje stapa prilikom savijanja. Izuzetno je bitno kako je stap dizajniran, tj. kakav mu je profil suzavanja, tzv. “taper” (tejper). Poznati majstori kroz istoriju musicarenja davali su svoj doprinos u dizajniranju specificnih tejpera, profila i akcija stapova.

Za pocetak evo linka gde mozes da procitas osnovne stvari o najpoznatijim americkim majstorima-graditeljima:

http://www.bobwhite.com/bamboo/rod_makers.htm


Danas ima mnogo hobista graditelja, kao i malih profi-radionica, kako sirom USA, tako i po Evropi, Japanu, Juznoj Americi, Kini i Koreji. Velika vecina kopira profile i akcije poznatih modela legendarnih majstora. Neki ih modifikuju da bi resili izvesne probleme… dok su neki moderni vrhunski majstori razvili svoje kompletno nove dizajne. Najnovija pojava je da iz Kine i Koreje dolaze bambus stapovi i blankovi za malo para, doduse promenjljivog kvaliteta, sto je dosta uzbudilo profi graditelje iz zapadnih zemalja. Iz godine u godinu oni postaju sve kvalitetniji i sve su veca konkurencija zapadu, jer trend ka retro opremi postaje sve vise “mainstream”, bar kada je musicarenje salmonida u pitanju.

Kvalitetan bambus nije jeftin. Da bi odlucio kakav tejper bi najvise voleo za svoj prvi stap, ne preostaje ti nista drugo nego da prvo dosta citas, a onda nadjes kolege sa razlicitim stapovima i zamolis ih da probas razne dizajne. Probaj svaki bambus stap do koga mozes da dodjes. Kada si odlucio koji tejper hoces da nabavis, imas par jeftinijih opcija pre nego sto se upustis u nabavku opreme za izradu blanka, koja zahteva solidno predznanje, prostor (radionicu) i pocetnu investiciju.

Prva je (nesto skuplja a najlaksa) opcija da kupis gotov blank od dobrog majstora i montiras stap. Ovo je zahvalna opcija, jer proces nije mnogo drugaciji od sastavljanja grafitnog stapa iz delova. Blank sa zeljenim tejperom se moze kupiti (uostalom kao i stap) u verziji sa jednim ili dva vrha, sa metalnim spojevima ili bez, lakiran, impregniran ili bez finisa na blanku. Impregniran blank sa vec namestenim spojevima bi bio najmanje zahtevan za sastavljanje.

Druga opcija je Ebay, gde mozes da kupis jeftiniji stari stap od nekog masovnog proizvodjaca, i refinisiras ga. Ovde nema biranja tejpera, ali je ovo najprakticnija opcija ako hoces bambus po svaku cenu za malo para. Kupovina ovakvog starog stapa koji nema narocitu kolekcionarsku vrednost se moze isplatiti, ali je pomalo i “macka u dzaku”. Npr. u USA su jeftini stari modeli bambus musicaraca koji su masovno proizvedeni u Japanu posle II sv. rata, kao i najjeftniji ”Made in USA” modeli kompanija poput Montague, Bristol, South Bend, H&I, Herter, itd. Najjeftiniji ce biti duzi modeli, jer sto je kraci stap, skuplji je (ovo generalno vazi sa svaki bambus, ali ima izuzetaka). Ako mozes da nadjes uzmi model sa dva vrha. Od prva dva dela i evenutalno treceg dela koji se skrati izradjuju se tzv. “banty” musicarci (skraceni stapovi). Ovo zahteva eksperimentisanje, jer kracenje menja akciju i snagu stapa. Ti stari trodelni stapovi su obicno 8.5-9.5 fita dugi u originalu i imaju najcesce spore, wet fly akcije (obicno 6/7wt i cesto preko). Mogu se naci za oko $50 na Ebay-u, cesto i manje. Kada se stap skrati, moze da se dobije sasvim upotrebljiv “banty” musicarac a ponekad i ne. U svakom slucaju, ovo je u USA popularna opcija da se dodje do jeftinog stapa. Ako se odlucis na ovu opciju, gledaj da je blank bez naprslina, sto praviji i po mogucstvu originalne duzine, bez delaminacija, te da su spojevi cvrsti, mada ce spojevi najverovatnije zahtevati novo montiranje. To nije lako provaliti preko Interneta (zahteva iskustvo i postavljanje puno pitanja prodavcu), pa zato ipak preporucujem gornju opciju. Refinisiranjem se moze uraditi kozmeticki atraktivan stap, ali ti ovde treba graditeljsko iskustvo.

Postoji i treca opcija koje je takodja odlicna, zapravo i najbolja, mada nije jednostavna. Zamoli nekog majstora da ti da casove i dozvoli izradu blanka u njegovoj radionici. Kada kroz to prodjes , znaces u sta se upustas. Ako znas unapred da ces time ozbiljnije da se bavis, ovo je najbolje resenje.

Bambus zahteva vecu negu i paznju nego sinteticki materijali. Duzine u kojima je bambus najpopularniji su 8 fita i krace. Kvalitetan fiberglas ce ti dati delimicno slican osecaj za manje $$$, ne zahteva posebnu negu i laksi je od bambusa. Za cenu jednog bambus blanka mogu se kupiti 2-3 izuzetna fiberglas blanka najboljih modernih proizvodjaca (Steffen, Lamiglas, Diamondback, McFarland). Ako ne maris polovan fiberglas, ima jos vise jeftinih opcija, mada kolekcionari iz Japana i njima iz godine u godinu dizu cenu.

Za prvi bambus stap, konfiguracija od 7’ 6” za klasu 5 je dobar, univerzalan izbor.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
hvala oldy ;-)
na e-bay sam nasao dosta dobrih i povoljnih bambusovih stapova. tako da cim nekako napunim moj pay pal racun kupujem jednog pa ceu ga vrlo polako restaurirati i napravaiti po mojim potrebama. bit ce prelep :) Ima da mu dam novu plutanu rucku i vodilice i drzac cekrka. vec imam dosta iskustva sa restauriranjem stapova. moj prvi stap koji sam dobio od dede, mala germina 160cm. Nju sam prenovio, dao nove keramicne vodilice, produzenu rucku sve ko iz fabrike. Imam ga od 7 godine i cuvam za uspomenu :), A verujem da je samo par godina mlađa od mene. Jedva cekam da se latim bambusovog musicarca!!! Sve ima da ide sistematicki. Brusenje, ravnanje ako bude trebalo, montiranje, lakiranje...

PS.
Evo bas sam se spakirao i krecem ujutro za srbiju. Opet idem na reku Neru, malo mlatiti klenove, skobalje i mrene (naravno na muhu). Ovaj put ne mislim za rumuniju ;-) Nije mi vise do "pustolovina"!!!

Pozdrav svima!
 
Vrh Dno