HACKLE: GENETIC/ INDIAN

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Krajnje je vreme da napisemo nesto i o perju sa vrata petlova, koje svakodnevno koristimo. Ja cu za pocetak uporediti geneticka i domaca pera.
Geneticki hackle je drugaciji od hackle-a od obicnog ili indijskog petla.
1. Cvrsci su i postojaniji isperci. Dakle, muva, i nakvasena i vise puta koriscena ostaje sa manje-vise istim kvalitetom pera.
2. Pera su ogromna, pa je rad sa njima mnogo laksi.
3. Moze se napraviti ogroman broj muva sa jednim skalpom ili sedlom, sto ih, bez obzira na visoku cenu celog skalpa ili sedla, cini najjeftinijim perima.
4. Samo sa genetickim perima mogu se normalno praviti muve manje od broja 16.

  S druge strane perje domacih (indijskih) petlova ponekad imaju svoje prednosti.
1. Zbog umerene cvrstine pera, redje uvrcu predvez.
2. Oprezne ribe koje nezno usisavaju muvu, poput crvenperke, bodorke, klena, a ponekad i lipljena, lakse ce uvuci muvu sa meksim nozicama od domaceg petla.

Kakva su vasa iskustva?
 

Prilozi

  • genetic hackle.jpg
    genetic hackle.jpg
    21,4 KB · Pregleda: 499
  • indian hackle.jpg
    indian hackle.jpg
    15,6 KB · Pregleda: 435

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Da se nadovezem na MixMasterovo pisanje...

Cesto se srecemo sa frazom "high barb count" kada se govori o genetickim skalpovima ili sedlima. Za istu duzinu pera, geneticko perje ce imati vise barbula sa ujednacenijom duzinom, tako je vam je potrebno manje namotaja za guscu musicu. Badrljica pera ("hackle stem") je neuporedivo tanja i samim tim gipkija kod genetickog perja. Tokom protekle decenije Hoffman je zaista napravio revoluciju sa genetickim sedlima, koja su komercijalnim vezacima muva ucinila zivot itekako laksim, jer jednim dugim perom iz sedla Hoffman petla mozete vezati vise musica. Uz to, duzina barbula je prakticno jednaka na jednom takvom peru iz sedla, sto je idealno za komercijalnu produkciju muva-stedi se vrema na selekciji pera.

Preporujcujem svima koje interesuju musice specificno dizajnirane za Indijska pera da malo istraze na Internetu musice engleskog autora Neil Patterson-a. Njegove muve Funneldun, Funnelspinner, Funnelhawthorn i sl. koriste jeftina pera na briljantan nacin.
 
Vrh Dno