hocu li prekrsiti zakon???

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
posto je stupilo na snagu novo pravilo o lovostaju na ribe koje pre nisu bile zasticene,hoce li biti musicara na rekama do prvog juna?jedino sto mogu da lovim na moravi u predstojecem perjodu je beovica....i do sad sam je rado pecao u prolecnom delu sezone ,a sad neznam da li cu ciljanim lovom na nju prekrsiti zakon i imati problema sa cuvarima ako se desi cudo pa naidju u obilazak terena koji posecujem.
pri lovu ove ribe na sitne suve muve cest ulov je i klen.neretko se desava da naletim na jato , pa ulovim vise lepih klenova nego beovica...kako da objasnim cuvarima ako me vide sa musicarskim priborom da mene ne interesuje klen , i da ga ne zelim na udici??
ko ce da mi poveruje da beovice lovim ako kod sebe nemam ulov??znam da je zabranjeno uznemiravati ribe u mrestu , pa mi izgovor nemoze biti pustanje ribe i prazna torba??
sta mislite o ovom problemu i dali cete izlaziti na reke u toku zabrane(oni koji love beovice)
 

feanor

Senior member
Učlanjen(a)
31.01.2006.
Poruke
473
Broj reagovanja
1
Lokacija
Krusevac
Ja hocu sigurno.
Nema sta da mi veruju ili neveruju ,moraju da dokazu da ciljano lovim klena ili drugu ribu koja je u lovostaju...
Zakon neces prekrsiti svakako.
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Sto se mene tice samo jos malo da se sredi J.Morava i odo ja da musicarim belicu(beovicu) ako uleti koji klen vraticu ga nazad.Mozes i da zadrzis belicu ali i to ti nije izgovor da ne juris klena.Ako te cuvari zateknu na vodi bez klenova u cuvarci mislim da nebi trebalo da ti prave probleme.
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
ma kada ti je savest cista imas sve argumente da branis svoje stavove, koji su u tom slucaju ispravni. Sta sad, da sedis do leta u kuci?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja sam za beovice pripremio krupne bambule. :hammer:
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Mene će da teše babuške i smuđevi dok ne krene bucov.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Nisam ranije video ovu temu...
Naseg kolegu proslog proleca cuvari cimali jer je musicario na reci Raci. To je poznata klenovska reka ali posto ima i beovice on je isao na taj argument. Klenove koje je lovio nije zdrazavao nego vracao u vodu i naravno zamalo da mu pokupe opremu i pisu kaznu. U toj situaciji je vazan nastup, ako osete mrsu mogu da cimaju ali ako vide odlucnog i emancipovanog coveka... ???
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
627
Broj reagovanja
102
Nemam više živaca da studiram svakakve zakone i uredbe, ali ako se ne varam sada lovostaj na klena praktično ne postoji, odnosno primenjuje se samo na područjima koja su proglašena za mrestilišta (a ne verujem da će korisnici voda preterano da se trude oko toga).
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
Riba ulovljena u toku lovostaja, kao i primerci čija je veličina manja od propisane mora se odmah, na mestu ulova, vratiti u ribolovnu vodu sa što manje oštećenja.

Ovo je tekst iz naših godišnjih dozvola.

Iz ovoga se zaključuje da je pecanje dozvoljeno i u lovostaju ali riba u lovostaju mora da se vrati nazad, što većina nas radi i bez obzira na lovostaj.

Ne piše da je pecanje u lovostaju određene vrste riba zabranjeno jer se lovostaji raznih riba preklapaju i bilo bi na neki način besmisleno doneti takve zabrane.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Nešto vi to mnogo slobodno tumačite zakon :smoke:
Ako je lovostaj za,recimo,bucova od 15.aprila do 15. juna nema pecanja bucova i gotovo!Tako isto i za klena,treba ostaviti tu ribu da se izmresti bez preteranih šokova!
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
Trebalo bi ako je ikako to moguće napraviti listu prioritetnih ribljih vrsta i ustanoviti potpunu zabranu pecanja tih riba u vreme lovostaja.

Ovo što piše u dozvolama dozvoljava slobodno tumačenje jer je kao takvo moguće. Da piše Zabranjuje se to, to i to u tim i tim slučajevima... bila bi druga priča.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
627
Broj reagovanja
102
Strelac je napisao(la):
Iz ovoga se zaključuje da je pecanje dozvoljeno i u lovostaju ali riba u lovostaju mora da se vrati nazad, što većina nas radi i bez obzira na lovostaj.
Naravno da nije dozvoljeno.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
627
Broj reagovanja
102
zvezdan je napisao(la):
Ako je lovostaj za,recimo,bucova od 15.aprila do 15. juna nema pecanja bucova i gotovo!Tako isto i za klena,treba ostaviti tu ribu da se izmresti bez preteranih šokova!
Slažem se u potpunosti, samo treba naglasiti da zakon jasno štiti bucova, a klena samo formalno, bar po poslednjoj naredbi koju sam video.
 

denmil

Full member
Učlanjen(a)
07.02.2010.
Poruke
771
Broj reagovanja
57
Lokacija
Svrljig - Trnava
Zakon jasno stiti i klena...
Lovostaj od 15.4 do 31.5
Minimalna mera 20 cm
Maksimalni dozvoljeni ulov 10 kom dnevno...
Neznam sta tu nije jasno
Meni nije jasno jedino KO ce ovo da sprovede u delo :mad:
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
627
Broj reagovanja
102
Zakon veoma nejasno štiti klena, pošto u poslednjoj verziji naredbe piše:
Ustanovljava se lovostaj za sledeće vrste riba, na mestu na kome se riba mresti, i to u periodu:
....
- klen ... od 15.04 do 31.05.
....
 
Vrh Dno