holographic tinsel/sparkle hair/krystal flash

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovi materijali koje nabrojah u naslovu su veoma slicni i imaju mnogo razlicitih naziva tako da je najbolje da im mi damo jedan, ali srpski (hrvatski, bosnjacki...). Ako neko ima ideju, neka je sto pre ovde objavi.
Toliko sam odusevljen osobinama ovog materijala da sam ga nabavio u velikoj kolicini i to, u raznim bojama. Naravno, koristim ga za strimere. Nacin na koji se uvija i svetluca u vodi je jedinstven i prilicno provokativan grabljivim ribama, poput stuke. Pretpostavljam da je popularan i kod musicara sa mora. Takodje, ozbiljni musicari, koji bi da zakucaju pokojeg bucova, trebalo bi da ga koriste.
Moj omiljeni strimer je ranijih godina bio zonker, a materijal krzno zeca. Mislim da ce se to promeniti, jer najcesce koristim strimere u lovu stuke. Problem je sto ta riba vrlo brzo unistava strimere. Moje najnovije kreacije, uz upotrebu ovog materijala bice skoro neunistive. To je vrlo bitno, jer kad pronadjete strimera koji stuka tog dana najradije uzima, vrlo brzo ostanete bez njega. Pojedu ga i on vise ne lici ni na sta. Ponekad i takav, razdrndan, lovi dobro, ali moze se desiti da ostane samo gola udica, ako radi stuka. Mislim da ce ovaj materijal uspeti da se provuce kroz stucije zube, bolje od bilo koje dlake.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Malko bolja ilustracija, iako ovako skeniran, ovaj materijal nema pravi sjaj. Dakle, mnogo se vise presijava nego na slikama.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
169
Ja sam ove sljastece mylar trakice uvek zvao svetlucavim lametama, mada su neke od njih prilicno tanke/uske i naziv lameta verovatno nije najbolji. U zavisnosti od izrade, one mogu biti dvodimenzionalne (flashabou, holographic flashabou, i sl.) ili trodimenzionalne (ufrckani crystal flash.) Njihova glavna namena je da daju akcente nasim imitacijama. Takodje, sve vrste lameta nemaju podjednaku savitljivost i u zavisnosti od njihove structure/oblika, neke funkcionisu bolje na odredjenim lokacijama prilikom konstrukcije vecih strimera.

Flashabou lamete imaju najbolju pokretljivost u vodi. Holografske verzije, upravo zbog sloja holo-farbe, su nesto kruce i bolje funkcionisu kao akcenti na strimeru (imitacija nijanse odsjaja, bocne linije isl). Krystal flash dobro funckionise kao pokrov-imitacija ledja, a u velikoj kolicini ima obicaj da se uplete i zato je za vecu kolicinu sjaja najbolje koristiti flashabou-mekani tip lameta. Neki materijali (recimo Glimmer) imaju uz lamete tanke najlonske niti, sto mu daje dodatni volumen i dobru savitljivost.

Sitno iseckani mylar poznat kao Angel Hair je super material za manje strimere, kao i za simulaciju suptilnijeg sjaja. Miksujte da u maloj kolicini sa omiljenim dabingom za imitacije insekata. Predatore cesto uplasi previse sljasteca musica. Izuzetaka ima i zato uvek nosim obilje vrlo svetlucavih muva, koje izgledaju kao musicarske verzije Yo-Zuri voblera. Ako vam treba imitacija neznog odsjaja, koristite Angel Hair. Ali, treba biti oprezan sa koriscenjem ovih materijala. Primer: moja dva najveca morska ulova sa obale postigao sam ektremno razlicitim muvam- jedan sljastecom musicom, a drugi musicom solidne siluete, bez imalo sjaja. Ovo staro pravilo ne vazi samo za morski ribolov. Tajna musica kanadskih stukolovaca je mali crni bugger bez sjaja, koji spasava neaktivni dan. Znaci vezujte muve sa malo i malo vise lameta. Ponekad su najbolje imitacije koje bukvalno imaju dve lamete u sebi. Primer je letnji lov u bistroj vodi, gde se imitira riblja mladj koje je polu-prozirna. Strimer sa svega 15-20 dlaka bakteila i samo dve lamete na bokovima nadigrace bilo koju gusce vezanu muvu. Ja cesto nosim makazice i ako vidim da riba nece strimer, isecem malo lameta sa njega. Musici ne mozete dodati sjaj na vodi, ali ga mozete lako oduzeti.

Za salmonidne muve, prednost dajem izuzetno pokretljivom Angel Hairu (za dabirana tela buggera i dodatak repovima) i tamnim nijansama lameta koje stvaraju duboki odsjaj na vec tamnoj musici.

Na kraju, ove lamete ne treba koristiti kao iskljucivi material u imitaciji. Izuzetak je Angel Hair, i slicne varijante vrlo fino seckanog mylara, koje se mogu tako koristiti, ali uz upotrebu unutrasnje potpore. U suprotnom dobijate strimer kome se rep stalno uvija oko luka udice-los dizajn, jer umrseni strimer ne pliva dobro i riba ga nece uzeti. Za neunistiv strimer koristite sinteticke dlake tipa Unique Hair, Super Hair, Ocean Hair, Kinky (Slinky) Fibre, Polarfibre, DNA, Fishair, EP Fibers, a lamete od mylara mesajte za sintetickom dlakom. Dlaka daje potporu/skelet strimeru. Koristite logiku pri mesanju, jer se neke sinteticke dlake bolje uparuju sa odredjenim tipom svetlucavih lameta (npr. super hair ide fino uz flashabou, slinky ili EP fibre ide uz angel hair, itd.) Naravno, ne zaboravite stari dobri bucktail (dlake iz repa jelena), koji se savrseno kombinuje sa vecinom svetlucave sintetike.

Svi ovi sinteticki materijali su klizavi i zato imate dve opcije: cementiranje epoksijem ili nekim slicnim preparatom (npr. Softex), ili koriscenje tehnike presavijanja prilikom vezivanja, koja onemogucava da se materijali izvuku cak i prilikom najzescih napada. Ove preparate koristite u dobro provetrenoj prostoriji.

Neka vam svetlucave lamete budu duze od najduzeg dela musice, simulirajuci flashtail-izazovni pokret repa ribice koja bezi u panicnom strahu i neodoljivo mami predatore.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Jao bre Oldsurehand! Pa ti umesto da nam pomognes da damo jedan srpski naziv ovim materijalima, ti nabroja desetak razlicitih engleskih (americkih) naziva za ovo cudo. Da bi bilo ko od nas razumeo sta si ti malocas napisao, bila bi mu potrebna kolekcija kataloga americkih preprodavaca materijala ili jednocasovno surfovanje po fly tying web-sajtovima. Zadao si nam velike muke. Vidim da cesto koristis ove materijale i da ih dobro poznajes. Molim te da malo uprostis ovo sa nazivima ili da ih na slikama prikazes.
Evo sta sam ja za pocetak napravio u fazonu "sto prostije to bolje". Tek sad vidim da je Oldsurehandov avatar pun slicnih modela. Naravno da je ovo samo jedan od strimera koje treba imati u stukaroskoj kutiji. Poperi, dajveri, bomberi i mozda jos uvek poneki dlakavi strimer su itekako potrebni. I to u raznim bojama i velicinama. Mozda ce cudno zvucati lipljenasima, ali i stuka cesto bira "muvu".
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
169
Svetlucave lamete od majlar folije bi bio univerzalan naziv. Raznorazne sinteticke dlake nabrojane na kraju mog teksta (Unique Hair, Super Hair, Ocean Hair, Kinky (Slinky) Fibre, Polarfibre, DNA, Fishair, EP Fibers) spadaju u materijale za izradu tela i ne ubrajam ih u svetlucave materijale izradjene od majlar folije (eng. mylar). Sinteticka dlaka je nastala kao vestacka zamena za prirodnu dlaku (rep jelena, polarne lisice, polarnog medveda)... Ove sinteticke dlake se dosta razlikuju i tehnike vezivanja, kao i gotove muve od razlicitih dlaka izgledaju sasvim razlicito jedna od druge.

Kao sto rekoh, majlar ili mylar lamete mogu biti dvo- ili tro-dimenzionalne. Seckani majlar kao Angel Hair je pakovan u "busenima"-izvucete koliko hocete iz kesice i vezete ga. Flashabou, Glimmer, Krystal Flash, Polar Flash itd. su pakovani u snopicima vezanim na jednom kraju i mozete tacno da odredite koliko vam lameta treba.

Na zalost, ove razlicite lamete se cesto razlikuju u svojstvima (kako mehanickim, tako i optickim) i da bi se tacno znalo o cemu se prica, tesko je uvek koristiti naziv "svetlucave lamete od majlara", ali je majlar njihov glavni sastojak.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Jos jedan pokusaj da uocimo mog skromnog mylar strimera
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Nesto se razjebalo i ljudi sa xoops i ja sredjujemo. Sika postoji samo treba da se klikne na link i videcete sliku!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Danas sam probao strimer sa slike i zakacio par stukica. Super im je akcija, ali imaju jednu manu. Kad ih stuka sazvace, umrsi ove niti i veoma ih je tesko razmrsiti. Moracu da nosim cesalj. Izgleda da je ipak bolje staviti i malo prirodnih dlaka.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
169
To je problem ako se koriste samo flash (svetlucavi materijali), bez dlaka za telo. Ne znam da li mozes da nadjes neku dobru sinteticku zamenu za dlake, ali ja bih prvo potrazio neke sinteticke perike. Odatle dolaze mnoge komercijalno pakovane zamene. Neke se retko mrse, a za neke je potreban cesalj. Moj omiljeni je Slinky Fibre, a znam da ga koristi StY Esox, pa ce se mozda javiti gde ga je nabavio.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovo je hit-godine! Cesalj kao musicarski rekvizit. Musicaris stuke, cesljas strimere, pa cesljas svoju rockabilly frizuru i slusas "Rock Around The Clock"!
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
169
Mixe,

Zaboravio si jednu vrlo vaznu stvar-briljantin! Ne mozes biti dobar rockabilly boy bez njega. Evo ga jedan dobar preparat koji bi bio dobar kao "briljantin" za sve strimere. Namaze se na musicu, malo proceslja, i daje strimeru fosforescentan sjaj, koji postaje izrazen prilikom lova u slabim svetlosnim uslovima i nocu. Relativno je nov na trzistu, pa ga nisam jos probao.


http://www.monic.com/AQUAGLO.cfm
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Probacu i da mazem strimere, kad ti tako kazes.
A izgleda da je najbolje ovaj materijal nazivati lameta, jer to je uobicajen naziv i kod musicara za ovaj materijal, koji ni na strimerima ne mora uvek biti spriralan. Meni se odlicno pokazala obicna, ravna lameta na strimerima. U stvari, ona se najbolje pokazala i nije se mrsila, a u vodi ima jednako dobar "rad".
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo materijala koji je veoma teško sažvakati. Blago zatalasani najlon! Nema više šišanja jarčevih brada. Bucovi, štuke i ostale gadurije, pomolite se Bogu!
 
Vrh Dno