House & Lot (H&L) Variant

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
House & Lot Variant je muva koja spada u atraktore i zbog bele telece dlake iz repa koja se kao jako plovna koristi u izradi ove muve i svojstva visokoplivajuce muve cesto se prikazuju zajedno sa Humpy (grbavci) muvama. Mathews i Juracek ovu muvu prikazuju kao izvornu u jeloustounskom podrucju, gde je nazivaju i "Ike's fly". Zbog izrazenog svojstva plovnosti, H&L Variant se smatra odlicnom suvom visokoplivajucom atraktor imitacijom za lov u brzacima, uz mesta gde se struja priblizama limanima ili tisacima i vodi se nizvodnim driftom. Zanimljivo je da ju je na musicarenju na americkom zapadu predsednik Ajzenhauer koristio kao gornju, tesko potopivu muvu u sistemu sa nimfom ispod.

Udica: #10-18 (ovde Mustad 539E #12)
Osnovni konac: crni
Rep i krilo (indikator): bela dlaka teleta (u nedostatku: beli petao, isperci)
Trbusni deo: paunova badrljica (quill)
Grudni deo: paunov isperak (ovde dva)
Noge: braon ili crvenkasto (ginger) pero petla, gusto namotano
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Hvala za trud.  :tbumb:
Ovo je odlična muva za mušičare koji ne bi da ulaze previše u entomologiju i realizam, već koriste mamce koji su prilagođeni njihovom ukusu. Dobro se vidi, dobro pliva, riba je rado uzima... sasvim dovoljno za dobar ribolov.
I moja kutija je puna fancy atraktora, jer nema slađe prevare nego kad riba naleti na zezalicu.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Prvo moram da predstavim onima koji me ne poznaju.Moje ime je Stevanovic Vladimir.
Ovakva muva ima kod mene jednu posebnu ulogu a to je da je koristim kad se roje jednodnevke i kad se "teturaju" po povrsini pokusavajuci da uzlete.Naime tada je povlacenje muve cesto pozeljnije od slobodnog pustanja bez povlacenja.Ova muva ima dosta gusto rasporedjene noge i rep tako da moze da kliza ne parajuci povrsinu previse (jer stoji na vhovima nogu)za razliku od manje nabudzenih rodjaki koje ako udju previse u vodeni film i povlacenjem sigurno ne mogu da podsecaju na prirodno ponasanje insekta.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Apsolutno tacno, Vladimire. Cak sam negde i video da se Variant muve prave sa nesrazmerno dugim nogama, tj. sa perima petla jako dugackih (ali kvalitetnih, "genetic hacle", dakle ostrih i krutih) isperaka bas da bi gusto namotana odrzala u kombinaciji s repom od dlake muvu, tj. njeno telo visoko iznad povrsine.  :tbumb:

I oprosti na nepritojnosti, moja greska, tek sad videh kako prvi put postujes, red je da te pozdravim i pozelim ti ugodan boravak i ucesce na forumu. A i cini mi se da i forum dobija dobrog novog ucesnika. :bye:
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Hvala svima puno na dobrodoslici! I da Pedjo zaboravili smo da napomenemo da je pozeljno da noge budu nesto duze nego kod drugih suvih muva ako se zeli lakse postici to skakutanje po vodi.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
@Gringo, WELCOME!  :yeswink:

@pedjabg, vrlo interesantna muva i svaka cast za step by step  :tbumb:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
gringo je napisao(la):
Hvala svima puno na dobrodoslici! I da Pedjo zaboravili smo da napomenemo da je pozeljno da noge budu nesto duze nego kod drugih suvih muva ako se zeli lakse postici to skakutanje po vodi.

Ne brini, iz drugog puta smo "uboli".  :tbumb:
 
Vrh Dno