I Moravica...

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Danas sam presao preko mosta na Moravici uzvodno od Bovanskog jezera. Voda je siva i smrdi na amonijak. Nisam pratio sredstva informisanja pa ne znam da li je to jos jedno trovanje ili sam pogodio neki kanalizacioni ispust. Na jezeru sam pre par dana video nekoliko uginulih riba u vodi (nista znacajno) ali sam od nekih kolega cuo pricu da su u Trubarevu videli neke mrtve sarane. Da li se ovakve stvari dogadjaju svake godine a mi smo tek sad poceli da obracamo paznju ili je to posledica susne godine?
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ova godina nije preterano susnija od mnogih ranijih. Ne dopustite da se navucete na pricu o susi i kiseoniku, to su elementarne prirodne pojave.
Guranje svega i svacega u vodu nije priroda pojava. To je kaznjivo delo. I desva se vec dugo.
Da li znate kakva je voda na vodozahvatu sa koga se vas grad (bez obzira koji) snabdeva sirovinom za vodu za pice?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja sam čuo da je nizvodno od Sokobanje potrovana riba još početkom leta, tako da ne treba mnogo brinuti- nema još mnogo toga da se izvrne.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Nisam mislio da je zbog susnog perioda manja koncentracija kiseonika vec da je povecana koncentracija stetnih materija. Ne znam za druge krajeve ali je vodostaj reka u mojoj okolini (Nisava, Morava, Toplica...) manji nego ranijih par godina.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
U pravu si, Jr, svuda je, Gradac i Kolubara su ko bastenska creva, ali u takvim situacijama u drzavi gde ima reda proglasavaju se odgovarauce mere u takvim situacijama, a ne da se tolerise zagadjenje vodotokova koji su izvori pijace vode. Pa Bovan i Gruza su verovatno najsmrdavije akumulacije direktno namenjene vodosnabdevanju! Kraljevo zahvata vodu direktno iz Ibra. To su hiljade, desetine hiljada, stotine hiljada ljudi koji su direktno ugrozeni. U Bgd-u, koji iz Save preko reni-bunara zahvata vodu, zadnjih nekoliko dana vlada neki stomacni grip - tako zvu trcu i povracku koja ih strefi na jedan dan. A ovde je jos i relativnodobro i sto se Save, i sto se vodovoda tice. Kako li je tek dole, juznije :-\
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Sto se Nisa tice jos davno sam cuo da Nislije piju drugu po kvalitetu u Evropi. Mozda je to preterivanje ali stvarno je dobra. To licno iskusim svaki put kad promenim sredinu jer odmah osetim pogorsanje u kvalitetu vode. Inace, Nis se snabdeva sa nekoliko planinskih izvora (Ljuberadja, Studena...) a samo se u letnjim mesecima pojedini delovi grada prikljucuju na vodu iz Nisave.
 

Durlanac

Junior member
Učlanjen(a)
27.07.2007.
Poruke
75
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis DURLAN
Jr moracu da te ispravim Nis se snabdeva sa 2000 izvora (dve hiljade) proverena iznformacija iz vodovoda od direktora koji je zaduzen za taj sektor
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Naslov je "I Moravica...", ali moram i ja da se nadovežem na ovo o niškoj vodi. Ona je toliko dobra da može da se pakuje i prodaje u ostalim gradovima. Neko pametan je zahvatio vodu iz svih krečnjačkih vrela u prečniku 60 km i sproveo je u gradski vodovod.
Evo, ja ću prvi da je prodajem! Možete naručivati putem privatnih poruka. Šaljem količine veće od 1000 l, po ceni od 20 dinara po litru. Ako se razvije posao otvoriću i firmu i koristiću posebnu ambalažu. :doh:
Mixmaster+Niška voda= Dellboy+ Only Fools And Horses  :D
 
Vrh Dno