iglica

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Iglica je manje više svima poznata morska riba. Ona je vrlo zahvalna riba za lagano morsko mušičarenje. Pored toga što može biti zanimljiva nama ribolovcima mnogo zanimljivija je mnogim morskim predatorima kao sto su: gof, lica, zubatac, tuna i njene srodnice, bluefish, lampuga itd. Te grabljivice su ribolovcima sigurno zanimljivije od same iglice. Upravo zbog toga je pametno imati kakvu navezanu imitaciju iglice jer malo koja od spomenutih morskih grabežljivica če odoleti ovakvoj imitaciji budući da su lude za iglicama.

Ovde pogledajte jedan fenomenalan način vezanja imitacije iglice http://www.medflyfish.com/mag/aguk1.html
agu0.jpg
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Seb, a kolike restu iglice na jadranu. Nisam cuo da ih je neko hvatao od mojih poznanika na crnogorskom delu jadrana ali znam da se lepo hvataju na grckom primoriju. Mislim da su ovo odlicne ribe za "start" morslkog musicarenja. Moze li malo vise informacija o njima, gde, kako itd.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
evo ovde imaš neke informacije o iglici  (Belone Belone) http://www.pula-online.com/article.php?id=1246
također možeši ovde pogledati neke informacije u eng. jeziku http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.php?id=47

Ja sam ju lovio skoro svuda uz obalu (primerci od 25-35cm) sredinom leta, oni veči primerci (50cm pa napred) se love i na pučini. Za svoju masu i veličinu dobar je borac i zna da iskače prilikom borbe. Lovio sam ju povlačenjem  sa komadićem crvene vunice namotane na manju udicu, manje mepsove i komadiće priljepka (plovkom). Najlepše sam ju lovio na Hvaru. Mada i celom hrvatskom obalom gde god da sam ju lovio, nje ima svuda...  :) Recimo da navežeš sitnog Crazy Charlie-a sasvim ok bi bilo ili samo malo rasčupane sintetičke crvene vunice i malo Krystal Flash-a ... nešto tako jednostavno bi trebalo doneti uspeh. Budući da je proždrljiva i hrani se sitnom ribom i svime ostalim što može progutati i probaviti sitni strimerčiči i kojekakve sitne "kerefeke"  :D radile bi posao.

geep2.jpg

Belone_belone_belone.jpg
 

bojan

Junior member
Učlanjen(a)
14.03.2007.
Poruke
61
Broj reagovanja
0
Iglica,odlično!! ;)
Pravi predator koji nema milosti ni pred kakvom malom ribicom koja joj se nadje na putu u površinskom sloju vode,znači do1m ispod površine..
Lovi često u manjim jatima do oko 3-4 komada u jatu,mada se zna dogoditi(meni se par puta desilo)da ih bude i preko 30!!!!!!Kad skužite di se ona nalazi treba samo promatrati površinu vode;naime uočavaju se karateristični skokovi  jata gavuna koji lete van sve u šesnaest,u to u nekoliko navrata,pa izgledaju kao navijači na tribinama kad prave valove :doh:,a za njima se zaletava gladna Iglica koja ja pravi pravcati mali Marlin,pogotovo primjerci oko  60cm!!!!
Kod lova se treba pritajiti jer ima dosta dobar vid,kao i većina morskih riba,pa to treba imati na umu.Obično gdje ima iglice zna se zalomiti i Branko(brancin),Gof,Lica i Zubonja(zubatac).Ja sam je lovio match štapom i mogu reći da je to lud narod!!Skokovi iz vode,bijegovi u dubinu,divljanje na štapu....uff dodje mi žao što nisam na moru :-\
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Asp je napisao(la):
Iglica,odlično!! ;)
Pravi predator koji nema milosti ni pred kakvom malom ribicom koja joj se nadje na putu u površinskom sloju vode,znači do1m ispod površine..
Lovi često u manjim jatima do oko 3-4 komada u jatu,mada se zna dogoditi(meni se par puta desilo)da ih bude i preko 30!!!!!!Kad skužite di se ona nalazi treba samo promatrati površinu vode;naime uočavaju se karateristični skokovi  jata gavuna koji lete van sve u šesnaest,u to u nekoliko navrata,pa izgledaju kao navijači na tribinama kad prave valove :doh:,a za njima se zaletava gladna Iglica koja ja pravi pravcati mali Marlin,pogotovo primjerci oko  60cm!!!!
Kod lova se treba pritajiti jer ima dosta dobar vid,kao i većina morskih riba,pa to treba imati na umu.Obično gdje ima iglice zna se zalomiti i Branko(brancin),Gof,Lica i Zubonja(zubatac).Ja sam je lovio match štapom i mogu reći da je to lud narod!!Skokovi iz vode,bijegovi u dubinu,divljanje na štapu....uff dodje mi žao što nisam na moru :-\

:yeswink: :tbumb: :yeswink:

kud spomene Marlina  ::) :drool:
 

bojan

Junior member
Učlanjen(a)
14.03.2007.
Poruke
61
Broj reagovanja
0
;) he he..vidim da sam te piknuo u živac...promijenio si avatar :smoke:
http://globalflyfisher.com/podcast/podcast.php?id=14
Evo tu je stranica na kojoj ima popera,muhica koliko ti srce želi za našeg malog Marlina.Inače puna je zelenih ljuski(interesantno je da su joj i kosti također zelene!!) tako da vam i ruke znaju pozeleniti kad ju skidate s udice.Da,moja vam je preporuka da koristite podhvatač jer ju je vrlo teško prihvatiti rukom prilikom izvlačenje iz vode.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
jes vala pikno si me  :D uf kada vidim marlina odma se setim moje omiljene priče iz detinjstva (starac i more)  :D ovu stranicu sam vec skoro temeljno pretrazio a i dobro proucio ove popercice (na globalflyfisher-u) :)
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Eee moji Hemingwayi, eeeee! Treba imati velike snove i truditi se da se realizuju. Kako je Strac i more moja momiljena knjiga, marlin mi je u glavi i niako da izadje. Samo ja sam dosta daleko od lova na istog. Ima vremena. Dreamin'  :drool: :doh:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
i za mene je daleko ali ako Bog da zdravlja i da poživimo dugo biti če i toga  :yeswink:
Pored popercica moglo bi se iglicu ganjati i sitnim gurglerima...tu bi se pored igle mogla zaleteti i lica, gof, zubatac i ostale predatorke koje su u blizini.
 

bojan

Junior member
Učlanjen(a)
14.03.2007.
Poruke
61
Broj reagovanja
0
E dečki snove je dobro imati da bi ih mogli jednom konačno i realizirati...nego šta ;)
Nego Seb kak izgledaju ti Gurgleri,što je to?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Lako je vama, kada Slovenija i Hrvatska imaju more. Moja zemlja je daleko od slane vode.
Ipak, gledao sam vrlo često lov iglice veštačkim mušicama.
Dok sam boravio na Kritu, sredinom devedesetih, često sam se preko dana zabavljao pecajući. Nažalost nisam koristio mušičarski pribor, već ono što sam tamo kupio.
Svakog popodneva, na jednom podužem doku okupljala se poveća grupa ribolovaca, opremljenih varaličarskim priborom i vaser kuglama. Na kraju sistema im je bio mamac- beli duguljasti strimer.
Dobro su lovili, a ja sam bio ubeđen da treba zabacivati veoma daleko, pa nikad nisam ni razmišljao o klasičnom mušičarenju. Bio sam najverovatnije u teškoj zabludi.
 

bojan

Junior member
Učlanjen(a)
14.03.2007.
Poruke
61
Broj reagovanja
0
E Mix zato se ja nadam da, kad se jednog dana rješim obaveza da se zajedno nadjemo i pičimo po Iglicima na Jadranu!!!
E,što se daljine izabačaja tiče znam da ti nisi neki Fan dalekih bacanja ali mislim da kod ove lijepe ribice treba bacati bar 20metara konca,ako želiš mrknuti onu 60+cm,ako loviš s obale gdje se puno bućka,a ako pičiš iz čamca,napipaš ih di su i deri... :blush:
 

bojan

Junior member
Učlanjen(a)
14.03.2007.
Poruke
61
Broj reagovanja
0
Pa čuj ako ga imaš u velikoj si prednosti nad onima koji drmaju s obale...i ne mora to biti neka ogromna mrcina,dosta ti je gumenjak od 4m,tomos 5KS i brrrrrr.Stari mi sad kupio rabljeni gliser dug 5m sa vanjskim motorom od 20KS;malo ga moram prefarbati i uljepšati ali mislim da će odlično poslužiti svrsi.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Seb da li ova tvoja muva iz galerije moze da vrsi posao za iglice:

main.php


Posto vidim da treba da bude manja udica i manji strimer, verovatno klasicni strimeri za stuku cesto promasuju iglicu  :hmmmm:.
 
Vrh Dno