isto to samo opet ispocetka

bogi

Senior member
Učlanjen(a)
13.01.2008.
Poruke
325
Broj reagovanja
0
simpson H je napisao(la):
Ne postoji apsolutna istina koju ce drugi da ti prenese, do nje dolazis sam. Neko na tezi a neko na laksi nacin. I to je opet istina samo za tebe!
ovo je Simpson 100 % u pravu....................
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Tost, i ja sam imao dilemu koga da poslusam za mnoge stvari i znas sta, na kraju sam probao sve varijante i odabrao onu koja meni najvise odgovara. Recimo predvezi, prvo sam koristio monofilni sa cvorovima (neki su ga hvalili a neki ne) pa onda pleteni (neki su ga hvalili a neki ne) pa sad cu da probam monofilni konusni (i ne pitam za misljenje jer ce opet isto da bude). Dakle, pocni sa necim, probaj drugo, trece pa sam donesi odluku sta je najbolje.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Tost,
znam kako ti je. I ja sam tamo gde i ti. Spusti malo loptu na zemlju. Moraš prvo da kažeš odakle si, gde ćeš da pecaš i šta misliš da pecaš. Drugo - koliko si već ribolovac i kakvo iskustvo i znanje o ribama imaš.
Sve ovo ljudi moraju da znaju da bi ti dali savet. Jeste veliki posao čitati sve na forumu šta i kako - ali moraš i to makar malo za početak.
Ovako kako si pitao za početak kao tvoj kolega po iskustvu i početnik mogu da ti kažem sledeće:
Ako ima neki mušičar u mestu odakle si - pronađi ga i neka ti pokaže osnovne stvari od opreme do osnovnog bacanja.
Da vidiš kako to izgleda, osećaj štapa u ruci, na vodi, kakav ti je osećaj u rukama, u telu u glavi...  u nervima.
Sada nemaš pojma kako to izgleda, niti znaš šta ti treba, a još manje šta ti ne treba. Neznaš ni šta ne valja, a kamoli šta valja. Neznaš ni da li ti se sviđa mušičarenje, ni da li će tebi da odgovara, ni da li ćeš da ga zavoliš.

Moj savet ti je u tom slučaju:
Kupi najjeftiniju motku, kanap, predvez, čekrk i mlati - pa ako ti se ne svidi i iznerviraš se, sve možeš da polomiš i baciš u vodu i kažeš  - jebo ti ovo, nisam ja za to. Još ako kupiš alat i materijali za muve - skup početak - bar 300 evra.
Bolje da baciš 50 evra nego 300.
Ako ti se svidi  - e onda polako - uči, čitaj forum, malo gledaj filmove (ako nemaš poslaću ti ono što ja imam) i nađi opet nekoga da ti pokaže.
Mušičari su individualci, svi  imaju svoja lična iskustva, sklonosti, stečene navike i to i prenose. Razne vode, razne ribe, razna oprema, razni ljudi - razne ćudi...Neko voli jedno, drugi drugo, neko opet ima svoj fazon..neko voli ovo, neko ono... na na kraju ćeš videti da sve moraš, manje više, kako reče "Crebrum", sam da skontaš.
Čak i iskusni mušičari ovde "izgiboše" oko toga šta valja, šta ne valja.
Meni se posrećilo, pokazano mi je, odgovara mi, zavoleo sam i samo da nakupim iskustva bar jedno dve  godine pecanja - onda ću da znam šta mi treba i šta mi odgovara.
Možda se ti razočaraš, što ne bih želeo, pa odjebeš sve. Zato ti ovo i pišem. Neko će da se složi samnom, neko neće, ali svi smo različiti, hvala bogu.
Srećno ti bilo
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
rabbit je napisao(la):
Svaki štap je dobar,jel???Pa koji će meni onda kurac Orvis Helios koji košta 700€ ili Simpsonu Scot S4 od 600€?JEl to jeftino?NE,bato,to je samo lutanje.A da ne pričam da u soški imam 5 Orvisa i jednog MArijata i ćekam jednog Orvisa #1.
Ne mora covek da ima stap od 500,600 ili 700 eura da bi bio musicar.Ne truj coveku volju dezinformacijama.To sto neko ima po nekoliko stapova u svojoj kolekciji  je licna stvar.Sve zavisi ko sta voli i koliko je u mogucnosti novaca da odvoji.
Sa jednim stapom moze da se peca:pastrmka,lipljan,klen,bucov,bodorka,crvenperka,potocna mrena,mrena...da ne nabrajam vise jer je i ovo sasvim dovojlno za pocetnika.Stap 8'6'' aftma 5/6 ce pokriti vecinu situacija na nasim vodama a to je dovoljno za pocetak a nekome i za ceo zivot.
Na kraju zelim samo da kazem da ne peca stap nego covek!!!
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Ne mora.Ali pokaži mi jednog pravog mušičara koji ima samo jedan štap.Što prije pogledate istini u oči,bit će lakše.I jel vi to sad meni hoćete da kažete da ja za ovih 11 god mušičarskog,isključivo,staža,lupam gluposti jer kažem da ozbiljno bavljenje ovim sporotm košta????
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
rabbit je napisao(la):
Ne mora.Ali pokaži mi jednog pravog mušičara koji ima samo jedan štap.Što prije pogledate istini u oči,bit će lakše.I jel vi to sad meni hoćete da kažete da ja za ovih 11 god mušičarskog,isključivo,staža,lupam gluposti jer kažem da ozbiljno bavljenje ovim sporotm košta????
Ne kazem ja da ti lupas gluposti.Covek pocinje da se zanima za musicarenje i za pocetak,bez obzira koju ce ribu da peca,bice mu sasvim dovoljan jedan stap.Ako sebe pronadje u potpunosti u ovom sportu i naravno ako ima mogucnosti priustice sebi i bolje stapove,naravno ako za to oseti potrebu.
Ja licno ne vidim potrebu da imam pet ili sest stapova.Ne znam gde bi ih koristio.
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Pa ja i govorim o tome,o potpunom pronalaženju sebe u ovome.Drugačije ni ne bih pričao.Ako neki na mušičarenje gleda samo kao na usputnu zafrkanciju,ne treba ni da se upušta u ovakve razgovore.

Jer,mušičarenje traži,i stalno traži čitavog čovjeka.Sa svim prednostima i manama,mušičarenje je najljepši hobi.I tako na to treba gledati.Ali nije jeftino.I ne zanosite se.
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
rabbit je napisao(la):
Pa ja i govorim o tome,o potpunom pronalaženju sebe u ovome.Drugačije ni ne bih pričao.Ako neki na mušičarenje gleda samo kao na usputnu zafrkanciju,ne treba ni da se upušta u ovakve razgovore.

Jer,mušičarenje traži,i stalno traži čitavog čovjeka.Sa svim prednostima i manama,mušičarenje je najljepši hobi.I tako na to treba gledati.Ali nije jeftino.I ne zanosite se.
Ne razumem tvoj stav u potpunosti  ??? Po tebi bolji je musicar onaj koji ima skuplji stap,skuplji cekrk...Dali shvatas da ima vrhunskih musicara kojima nemaju stap od 700e.
Ajde objasni mi za koje prilike i koje vode koristis sedam stapova a da recimo te iste situacije ne mozes da pokrijes sa dva stapa.Ili jednostavnije koju ti to situaciju bolje resavas sa Orvis stapom od nekog ko ima Vision stap?!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Najblizi odgovoru je Rancic. Jedina stvar koju bih ja dodao je da ne treba uzeti bas sve najeftinije jer je ekonomski neopravdano. Zasto? Zato sto ako se coveku ne svidi, tesko da ce moci da proda bilo kome i kao takvo predstavlja cist trosak. Mozda je cak bolje uzeti nesto polovno po dobroj ceni jer se na tome najmanje gubi.
Za 99% voda Srbije coveku treba stap klase 4-5 i duzine 8'6"-9' i sasvim je dovoljan jedan stap za pocetak. To sto je mnogo nas obolelo (u to racunam i sebe) pa se izivljava sa priborom, je neka sasvim druga stvar, kroz koju neko prolazi a neko ne dodje do nje ceo zivot.
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
simpson H je napisao(la):
Za 99% voda Srbije coveku treba stap klase 4-5 i duzine 8'6"-9' i sasvim je dovoljan jedan stap za pocetak. To sto je mnogo nas obolelo (u to racunam i sebe) pa se izivljava sa priborom, je neka sasvim druga stvar, kroz koju neko prolazi a neko ne dodje do nje ceo zivot.
:respect:
Ako neko moze i zeli kupice skup stap a ako ne moze sasvim korektno i vise od toga da se bavi musicarenjem i sa stapom od 100e.
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Druže Crni,nemoj ti da tumačiš moje stavove,ne vjerujem da si školovan po tom pitanju.Simps,Sa velikim S,ti je najbolje odgovorio.To što mi bacamo pare je naša stvar ili bolest,zavisi ko kako gleda na to.

Glupo i neozbiljno bi bilo od mene da kažem da štap lovi ribu.Znam ja šta i ko lovi.Samo ti kažem da se sa dobrim priborom više uživa u svemu šta radiš.I da upadanje u ludost kupovine malo ko može izbjeći.

I zbog toga tvrdim da je mušičarenje relativno skupo za naše platežne sposobnost

JBG,vjeruj mi,jer me ludost kupovine još drži.
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Ma bre Zeko mene ne interesuje ko ce i kako da trosi svoj novac!!!!
Jeste da je za nasa primanja ribolov,uopste,malo skuplji hobi ali ne puuuuuuuuno skup kako si naveo u svom prvom postu.
A sto se tice kupovine niko nece da kupi ono za sta ne moze da odvoji novac.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Polako ljudi,
osnovni problem kod početnika je neznanje. 
Problem nije toliko ni marka ni cena štapa (to zavisi od mogućnosti),  ni DT ili WF, ni tehnike, ni vode, ni riba, ni bilo šta drugo - samo nepoznavanje novog, apsolutno različitog načina pecanja od svih prethodno naučenih.
Nemamo pojma šta nam odgovara, šta nam ne odgovara -  bukvalno neznamo ništa. Tek kad nam neko pokaže onda to u glavi dobija smisao.
Ja sam pročitao za tri meseca ceo forum dva puta od a - š, ali sam više naučio za sat vremena kada mi je "Strashni" prvi put pokazao šta i kako. Od osećaja celog sistema u ruci do skoka adrenalina prilikom prvog bacanja.
Neznam razliku od štapa do štapa i od konca do konca, i pitanje je koliko mi treba iskustva i vremena da tu razliku uočim. To se ne uočava samo zabacujući - već ribu pecajući. Onda štap i kanap pokazuju svoja svojstva. Moram dosta riba da uhvatim i to krupnijih da saznam mane ili vrline štapa koji posedujem. Ako je lagan, a jeste, lak za transport, a jeste, ako bez problema vadim sve što zakačim - onda mi je i ovaj štap dobar ili mi manjak sposobnosti neće dozvoliti da vidim razliku pa mi je svaki štap dobar.
Tek sa sticanjem potrebnog iskustva  počinjemo da poboljšavamo kvalitet opreme. Odatle je Zeka u pravu  - ajd još malo, ajd još malo i dok trepneš imaš više nego što ti stvarno treba, ali voliš što to imaš...strast je strast i to je OK.
Svako troši kako hoće i voli šta hoće.
Što se tiče Tost-a da sačekamo da se javi i napiše godine starosti (ili mladosti), iskustvo, gde živi, vode u okruženju, ciljne ribe, želje, finansijsko stanje .... pa onda možete da ga savetujete iz svog iskustva.
Pozdrav svima
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Rancic je napisao(la):
Polako ljudi,
osnovni problem kod početnika je neznanje. 
Problem nije toliko ni marka ni cena štapa (to zavisi od mogućnosti),  ni DT ili WF, ni tehnike, ni vode, ni riba, ni bilo šta drugo - samo nepoznavanje novog, apsolutno različitog načina pecanja od svih prethodno naučenih.
Nemamo pojma šta nam odgovara, šta nam ne odgovara -  bukvalno neznamo ništa. Tek kad nam neko pokaže onda to u glavi dobija smisao.
Ja sam pročitao za tri meseca ceo forum dva puta od a - š, ali sam više naučio za sat vremena kada mi je "Strashni" prvi put pokazao šta i kako. Od osećaja celog sistema u ruci do skoka adrenalina prilikom prvog bacanja.
Neznam razliku od štapa do štapa i od konca do konca, i pitanje je koliko mi treba iskustva i vremena da tu razliku uočim. To se ne uočava samo zabacujući - već ribu pecajući. Onda štap i kanap pokazuju svoja svojstva. Moram dosta riba da uhvatim i to krupnijih da saznam mane ili vrline štapa koji posedujem. Ako je lagan, a jeste, lak za transport, a jeste, ako bez problema vadim sve što zakačim - onda mi je i ovaj štap dobar ili mi manjak sposobnosti neće dozvoliti da vidim razliku pa mi je svaki štap dobar.
Tek sa sticanjem potrebnog iskustva  počinjemo da poboljšavamo kvalitet opreme. Odatle je Zeka u pravu  - ajd još malo, ajd još malo i dok trepneš imaš više nego što ti stvarno treba, ali voliš što to imaš...strast je strast i to je OK.
Svako troši kako hoće i voli šta hoće.
Što se tiče Tost-a da sačekamo da se javi i napiše godine starosti (ili mladosti), iskustvo, gde živi, vode u okruženju, ciljne ribe, želje, finansijsko stanje .... pa onda možete da ga savetujete iz svog iskustva.
Pozdrav svima

:yeswink:
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Rancic je napisao(la):
Polako ljudi,
osnovni problem kod početnika je neznanje. 
Problem nije toliko ni marka ni cena štapa (to zavisi od mogućnosti),  ni DT ili WF, ni tehnike, ni vode, ni riba, ni bilo šta drugo - samo nepoznavanje novog, apsolutno različitog načina pecanja od svih prethodno naučenih.
Nemamo pojma šta nam odgovara, šta nam ne odgovara -  bukvalno neznamo ništa. Tek kad nam neko pokaže onda to u glavi dobija smisao.
Ja sam pročitao za tri meseca ceo forum dva puta od a - š, ali sam više naučio za sat vremena kada mi je "Strashni" prvi put pokazao šta i kako. Od osećaja celog sistema u ruci do skoka adrenalina prilikom prvog bacanja.
Neznam razliku od štapa do štapa i od konca do konca, i pitanje je koliko mi treba iskustva i vremena da tu razliku uočim. To se ne uočava samo zabacujući - već ribu pecajući. Onda štap i kanap pokazuju svoja svojstva. Moram dosta riba da uhvatim i to krupnijih da saznam mane ili vrline štapa koji posedujem. Ako je lagan, a jeste, lak za transport, a jeste, ako bez problema vadim sve što zakačim - onda mi je i ovaj štap dobar ili mi manjak sposobnosti neće dozvoliti da vidim razliku pa mi je svaki štap dobar.
Tek sa sticanjem potrebnog iskustva  počinjemo da poboljšavamo kvalitet opreme. Odatle je Zeka u pravu  - ajd još malo, ajd još malo i dok trepneš imaš više nego što ti stvarno treba, ali voliš što to imaš...strast je strast i to je OK.
Svako troši kako hoće i voli šta hoće.
Što se tiče Tost-a da sačekamo da se javi i napiše godine starosti (ili mladosti), iskustvo, gde živi, vode u okruženju, ciljne ribe, želje, finansijsko stanje .... pa onda možete da ga savetujete iz svog iskustva.
Pozdrav svima

:nowink:
 
Vrh Dno