Izgradnja HE...

pannic

Senior member
Učlanjen(a)
14.06.2007.
Poruke
161
Broj reagovanja
0
Kao u vasim zadnjim postovima, sumnjam (a misljenje dele i pametniji od mene) da ce na velikom delu navedenih lokacija da se uopste nesto uradi. Postoji verovatno neki stos sa maznjavanjem para u fazi projekata i to je to. Niko pametan ni blesav nece da ulozi novac u centrale na potocicima .... velike centrale ce mozda i biti zapocete a ovo sto sada citamo poceli su da smrade jos ranih devedesetih a evo dvadeset godina se nije uradilo nista. Jednostavno ne postoji  isplativost tih projekata a bez zarade nece niko da uradi ama bas nista + da rizikuje vrlo verovatan i argumentovan sukob sa javnoscu. Da vas podsetim, pirotska skupstina je verovatno jedina u vrlo sirokom okruzenju dva puta odbacila projekat busenja planine i prevodjenja Toplodolske reke, kakav je to udarac za majmune bio. Na temelju toga ce makar ovde da se ozbiljno zamisle. Sad se narod  ucutao pa su malo "digli kopac" i pustaju luft balone, sto i sami jesu, luft baloni sa kupljenim titulama i nepostojecom strucnoscu,... osim za malverzacije (govorim o lokalnim likovima).
Zamislite jedan Zavoj koji je ozbiljnija centrala na jednom velikom jezeru i protoku Visocice koji obecava kakav takav rad. Spasava ga samo to sto je uradjen u vreme drugova i ozbiljno punih drzavnih kasa. Evo ako ne verujete meni, uzmite olovku pa svetsku cenu struje, proverite godisnji kapacitet te centrale (treba uzeti u obzir da je svaka treca godina povoljna i moze se govoriti o onome sto zvanicno iznose) pa saonim sto dobijete podelite 160 mil. dolara cene izgradnje, a kamo plate, remonti, infrastruktura, odrzavanje, tekuce materijalne obaveze,..... rupa bez dna koja se nece ni samootplatiti za vreme koliko po tehnickim mogucnostima moze da izdrzi... moglo je nekad ali  da danas dodje gazda, makar bio i sa pola mozga, pa ubaci pare u nesto tako ....  nikad!
E sad, zamislite jos drasticnije, investitora projekta po kome se dize branu od 20-30 metara da bi zajazio protok od prosecnih 10-15 l/sec ... i sta da radi, da jednom napuni jezerce i pusti ga kroz turbinu pa da ceka dva meseca da se napuni ponovo ....  muda Marjanova! Sve ovo smisljaju JUL-ovski mangupi koji su se od tog vremena samo vise puta prepakovali u drugu ambalazu,.... govno u pak papiru, smrdi kao i da je pored puta... moze samo da te zajebe da pridjes malo blize , al' se smrad  opet oseti.
Zalosno je sto na sve ovo cuti Zavod za zastitu prirode ili ako ne jos gore, deli saglasnosti, nisam neku godinu u prici pa ne znam detalje  ali ne bi me iznenadilo, pre neku godinu je na celo Zavoda dosao covek koji je bio medju najvatrenijim borcima , mlad, strucan, vatren, nezaposlen .... zamenio izbacenu Andjelku MIlosavljevic i odmah usrao patku legavsi na rudu onom lopovu, necu ni ime da mu pomenem,.... isparcelisase zone zastite na Staroj planini kao da ih radili i EPS i Srbija Sume zajedno. Tebi sume, meni vode a prirodu ko jebe, to ionako raste samo, drljas buldozerom a ono opet nikne trava,.... za pedeset godina.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
pannic je napisao(la):
E sad, zamislite jos drasticnije, investitora projekta po kome se dize branu od 20-30 metara da bi zajazio protok od prosecnih 10-15 l/sec ...
Sve si u pravu, pa i za ovo citirano - al upravo tu je caka. Više ne dižu skupe brane, već u dužini od 2-3 km stave jeftinu cevku pored reke, reku skrenu u cevku i eto pritiska. Većina mini HE koje se upravo grade i gradiće se naredih godina su upravo ovog tipa. Kako to izgleda trenutno se može videti u slivu Vlasine (koji praktično više ne postoji - totalno je uništen) i na Jošanici.

Video sam projektnu dokumentaciju za izradu nekoliko tih HE, čitao satima, pročavao i verovao ili ne one su relativno brzo isplative (5-6 godina). Mnoge od njih grade fiktivni vlasnici-izvođači, dok pravi vlasnik sedi u ministarstvu i sam sebi daje dozvolu da uništava prirodu zarad para. Kada bi se poštovao zakon nijedna od tih HE ne bi bila izgrađena.

U jednoj pr. dok. doslovce piše: protok 30 L/s. U reci žive pastrmke, klenovi, skobalji, rečni rak... Planirani cevovod u dužini od 2 km koji će uzimati 90% vode (dakle ostaje 3 L u koritu, što može da preskoči gušter a da ne pokvasi noge) neće ni najmanje ugroziti životinjski svet reke. Tačka. Eto tako piše. Pri čemu i osnovac iz prvog razreda može da zaključi da će praktično sve živo nestati iz tog dela reke, a vrlo verovatno i uzvodno zbog nemogućnosti migracije.

Evo kako to u praksi izgleda. Ovo levo je "reka", desno ispod zemlje je cevovod.

Inače Gradska reka, (nekada) najveća salmonidna pritoka Vlasine, gde su se pre ove eko katastrofe hvatale pastrmke od 300-400, pa i 600-700 g. Uživajte u mišičarenju, uz malo sreće može da se uhvati neka brdska žaba krastača (Bufo bufo).

Ma kolko strašno zvučalo, ali ovo što vidite na ovoj slici, to je sudbina više stotina salminidnih rečica u Srbiji.
 

Prilozi

  • gradskareka.jpg
    gradskareka.jpg
    292,1 KB · Pregleda: 313

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Zalosno ali istinito,letos sam obisao ceo vlasinski plato i vecinu reka i potoka tog kraja,frapirao sam se,strasno je sta su uradili sa tim vodotocima.
 

Brutallis

Junior member
Učlanjen(a)
07.03.2008.
Poruke
56
Broj reagovanja
0
Lokacija
Smederevska Palanka
Ode Kločanica,a i najlepši deo Resave

11.jpg

12.jpg

13.jpg


Više fotki https://www.facebook.com/ZAGISERVIS/media_set?set=a.10206817172292350.1073741833.1367315343&type=3&pnref=story
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
J...m im mater... Stomak mi se prevrnuo po ko zna koji put... Neverovatna količina ljudske gluposti hara ovom zemljom...
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
207
Lokacija
Zvornik
Ali ovaj idiotizam zabranjen ribolov i onda dođu bageri i sve skrše,baš Vam hvala što brinete o nama  :p
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
510
Broj reagovanja
151
Ovo stavlja tacku na postpenu destrukciju obala gornjeg toka ove reke koja se postepeno desavala u poslednjih 25 godina, pre svega oko Lisina. U to vreme odprilike je i asfaltiran put od Strmostena do kanjona. Tada su obale bile netaknute, bez desetina vikendica, restorana, ribnjacica, a do Velikog buka ste mogli samo pesice ili traktorom. Nazalost ovo sto se sada desava je tek najtuzniji deo citave price. Umesto da sacuvamo male i zivopisne pastrmske vode Srbije, mi ih degradiramo i polako unostavamo. Dok gledam ove slike u usima mi odzvanjaju akordi posmrtnog marsa. Srecan sam sto sam mnoge lepe trenutke proveo na ovoj lokaciji, pecajuci na Klocanici i Resavi dok su blistale punim sjajem i zelim samo da ih pamtim iz tog vremena.
 

чаруга

Junior member
Učlanjen(a)
16.04.2009.
Poruke
61
Broj reagovanja
11
https://www.google.rs/amp/s/amp.theguardian.com/environment/2017/nov/27/balkan-hydropower-projects-soar-by-300-putting-wildlife-at-risk-research-shows

 

T Rex

Junior member
Učlanjen(a)
22.08.2011.
Poruke
55
Broj reagovanja
0
у Темској је у присуству представника старопланинских месних заједница формиран Савез месних заједница Старе планине и града Пирота. Kоје ће се борити за очување река Старе планине и биодиверзитета уопште, а против изградње деривационих хидроелектрана и превођења Топлодолске реке у Завојско језеро.
За председника Савеза месних заједница је изабран Александар Панић из Пирота, доказани борац за очување природе. Честитамо, и желимо му успешан рад! Многаја љета!

27073019_422922678163113_8341692339083311034_n.jpg
 

чаруга

Junior member
Učlanjen(a)
16.04.2009.
Poruke
61
Broj reagovanja
11
http://riverwatch.eu/en/balkanrivers/news/new-report-hydropower-tsunami-balkans
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
TV Belle Amie, Iz(među) redova, petak 18:15 č
urednik i voditelj: Dušica Dejić
tema: Negativan uticaj mini-hidroelektrana na prirodu
gosti: Aleksandar Panic, Aleksandar Jovanović - Ćuta i Goran Tokić
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
419
Broj reagovanja
33
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
подржавам панићев избор и желим му успех какав и сам претпоставља, тежак али коначан, докле овако да се народ понижава!
 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.716
Broj reagovanja
1.018
Lokacija
Svilajnac
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2018&mm=04&dd=04&nav_id=1377367
 

чаруга

Junior member
Učlanjen(a)
16.04.2009.
Poruke
61
Broj reagovanja
11
http://www.moldychum.com/balkan-dam-boom-imperils-europes-wildest-rivers/
 
Vrh Dno