JABLANICA

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Nastaje ispod same planine KUKOLJ spajanjem meni neznana dva potocica (ne zamerite) koji daju prelepu i veoma cistu reku koja nosi ime JABLANICA.
Jablanica u svom gornjem delu do ulaska u samo Lebane ima fantasticne terene za musicarenje koji kriju klenove od 2 do 3kg.
U tom delu je itekako nepristupacna pa majstorima koji vole izazove i dzunglaste predele preporucujem ako ih put nanese da se slobodno oprobaju na ovoj prelepoj reci..
Pored klena ima dosta i krkuse,skobalja, a prosle godine sam video da se hvataju i po koji sitniji karascici (ima nade)..
Na ulasku u Lebane malo je sira ali i znatno plica gde joj sa desne strane dolazi Sumanka reka koja je u toku dana barem vise puta zatruje pa i nije cudo sto su trovanja na ovoj reci toliko cesta.
Ispod grada mislim da nema svrhe raspucavati muhu jer je pravo djubriste.
Sto se tice musica koje napada klen verovali ili ne sve sto mu se nadje na jelovniku uzima sto govori o nenaplasenosti ribe tjs nenapadnutoj sredini (gornji tok)
Izdvojite jedan dan i krenite na Jablanicu necete se pokajati

                            POZDRAV
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Već sam imao jedan telefonski razgovor sa kolegom (mušičarom) koji mi je prepričao ovaj post. Blue Fox, opasno si zainteresovao neke mušičare, tako da treba da očekuješ niške eksperte za "džunglaste" terene, na gornjem toku Jablanice.  :tbumb:
 
V

vaga

Guest
  Na desetak kilometara nizvodno od Lebana nalazi se selo Veliko Vojlovce,moja tazbina kroz koji protice ova prelepa reka.Od kako je pre nekoliko godina prestala sa radom Lebanska kozara,ova reka je polako povratila svoju lepotu i znacajno povecala bogatstvo ribljeg fonda.U nju,tj. u njen donji tok ispod Lebana su se vratile klen,krkusa,siljka,skobalj,belica,,tj. vrste riba koje su iz nje skoro sasvim nestale za vreme rada kozare,vratila se recna skoljka i rak koga je ove sezone bilo u izobilju sto sve nedvosmisleno govori o cistoci dna i same vode.S obzirom da gorepomenuto selo koristim kao bazu za ribolov vec desetak godina,reku Jablanicu sam upoznao tako dobro da bih mogao i nocu uspesno da se krecem kroz nju,znam skoro svaki vir,mesto od Cenovca do Konjina.
  U vreme rada kozare reka je bila naseljena somom i babuskom a ovih riba danas skoro i da nema.Tacno je to da gornji deo reke iznad Lebana ima onu lepotu divljine i da bukvalno nema zagadjivaca mada sam cuo da su najbolja mesta za musicarenje malobrojna,pardon. ima neka zivinarska farma pored same reke ali neznam da li radi.Nije tacno to sto tvrdi BlueFox da je reka ispod grada zagadjena,tacno je to da ima djubreta u reci i pored nje ali to nije nista u odnosu na period dok je radila kozara,ziv bio 100 godina onaj koj gu zapali.I u samoj reci nizvodno sve do moje tazbine i jos na dole ima tu i tamo po neka skoljka od auta,po koja kesa,flasa i sl. ali nista vise od toga i za razliku od nekih drugih terena (npr.Vlasina od Stajkovca nanize) to garantujem.Dovoljno govori podatak da seljaci iz moje tazbine ne dozvoljavaju eksploataciju sljunka u svom ataru koji je prvoklasan i koji koriste samo za svoje potrebe.Opet ponavljam da je Jablanica u vreme rada Lebanske kozare nizvodno bila zagadjena ali od pre -8 godina to vise nije,dominantna riba je klen a ima i veoma krupne beovice.Interesantno je da s obzirom da je rec o relativno plitkoj reci s malo dubokih virova riba uzima suvu muvu i u ovim danima a mesta i pozicije u okolini moje tazbine su idealna za musicarenje.U svakom slucaju,ko je zainteresovan nek izvoli...
 
V

vaga

Guest
Jos nesto,pretprosle godine sam u blizini moje tazbine za vreme jednog prolecnog pljuska sedeci pored reke,video jedan par vidri,koje nazalost od tada nisam imao prilike vise da vidim ali ne sumnjam da ih ima u Jablanici...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Vidre nisu saveznici riba!
Lepo je videti tako plašljive i divlje životinje, ali ja ne volim konkurenciju. :hammer:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Vidite li vi da je Jablanica prešla granicu vanredne zaštite od poplava za punih 70 cm?!!!?!!
U prevodu na naš jezik, izlila se naširoko.  :'(
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
A da umalo da zaboravim imam i par slicica sa gornjeg toka reke Jablanice.Pusticu ih samo malo da protalaskam po slicicama...
POZDRAV
 
V

vaga

Guest
Ma ako nista vise,po mojoj proceni ovaj visoki vodostaj Jablanice je dosao ko kec na desetku za skobalja koji je vec usao u nju a sada makar ima velike sanse i da dodje nesmetano na mrest,po prvi put a da seljaci a i ostali ne naprave masakr a sto se Vlasine tice,normalno zao mi je kad gledamo na TV-u posledice poplave ali ne mogu da zalim Stajkovcane za koje znam licno da su sami zapunili korito reke djubretomm koje su svakodnevo iz traktora kipovali u reku i koje i dalje bacaju a bacace ga uvek ( "samo da je sto dalje od moj obor" ),koje su pretvorili u pravu deponiju,sto kaze jedan moj kolega "ja bi gi dao da piju vodu iz nju" a danas cujem na televiziju drzava ce gi pomaga.Ma ako nemam ja nista protiv,i treba cu pomognem i ja ali zasto ? zasto se dozvolilo unistavanje jedne lepotice,jednog bisera ? nije bitno ko je kriv,krivac se zna. Vec je bitno ko je odgovoran,i to se zna al se cuti.Pa dokle vise,i po koju cenu...?
I opet,po ko zna koji put,zbog ovog a i sve ostalog pozivam sve kolege ( iskrene zaljubljenike prirode ) musicare i druge na jedinstveni bojkot ribolovackih dozvola za 2008.godinu kao signal upozorenja drzavi da ovaj javasluk vise ne moze da se trpi...Bistro :tbumb:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
vaga je napisao(la):
I opet,po ko zna koji put,zbog ovog a i sve ostalog pozivam sve kolege ( iskrene zaljubljenike prirode ) musicare i druge na jedinstveni bojkot ribolovackih dozvola za 2008.godinu kao signal upozorenja drzavi da ovaj javasluk vise ne moze da se trpi...Bistro :tbumb:

Vago svaka ti se dala :tbumb: :respect1:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Pazite da vam ne nakarikaju pandure: jedino sa bojkotom ribolova to bi bilo nekaznjivo, a ovako... zna se.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Koliko sam shvatio, u pitanju je kupovina dozvola.... Sto podrazumeva i da bez dozvole necete pecati, jel da? :-[
 

boko

Junior member
Učlanjen(a)
31.08.2007.
Poruke
56
Broj reagovanja
0
Čini mi se da bojkot ima smisla samo ako simultano, osim bojkota tekućeg, donosi i predlog novog rešenja. Ovako, nema smisla osim da iskaže negodovanje zbog negodovanja.

Za sada, meni je promaklo da primetim šta je to ružno što donosi nova teritorijalna organizacija, a da već do sada nije postojalao. Prva asocijacija na ukrupnjavanje čak mi nije negativna, naprotiv. Dok ne stignu cene...

Takođe, promaklo mi je da primetim da je neko organizovao i ponudio bolje rešenje.

Ne bih da se pravim naivnim, ali ne kapiram koji novi argument stoji protiv novih gazda na vodama. Naše vode su maltretirali i  Kurta&Murta, pa nisam primetio da se neko uzeo u pamet. Osim slutnji, ne vidim, za sada, da se nešto promenilo. Ako se slutnje ostvare, od ovakvog razmišljanja neće biti koristi. Problem je u tome što ja zaista pitam šta je tu loše... Ovo nije moja provokacija nego zaista pitanje - šta će tu biti lošije u odnosu na ono prethodno loše?

Prvi sam za organizovanje koje ima šanse da uspe. Ne očekujem da mi neko uredi vode, dok to ne uradim sam. Zato ću se uvek rado odazvati bojokotu, protestu svake vrste - npr. gađanju odgovornih potrovanim ribama, pod uslovom da znam šta neću a šta hoću tim bojkotom.

Kao i uvek, i sada osećam hronični nedostatak organizovanja ribolovaca u Srbiji. Mušičari su samo deo te neorganizovanosti, kojima, btw i ne pripadam. (U statusu sam pri-pacera :))

 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
boko je napisao(la):
Za sada, meni je promaklo da primetim šta je to ružno što donosi nova teritorijalna organizacija, a da već do sada nije postojalao. Prva asocijacija na ukrupnjavanje čak mi nije negativna, naprotiv. Dok ne stignu cene...
Takođe, promaklo mi je da primetim da je neko organizovao i ponudio bolje rešenje.
Ne bih da se pravim naivnim, ali ne kapiram koji novi argument stoji protiv novih gazda na vodama. Naše vode su maltretirali i  Kurta&Murta, pa nisam primetio da se neko uzeo u pamet. Osim slutnji, ne vidim, za sada, da se nešto promenilo. Ako se slutnje ostvare, od ovakvog razmišljanja neće biti koristi. Problem je u tome što ja zaista pitam šta je tu loše... Ovo nije moja provokacija nego zaista pitanje - šta će tu biti lošije u odnosu na ono prethodno loše?
Dosadasnja mogucnost uzimanja voda na upravljanje kroz konkurisanje za deo ribarskog podrucja (npr. Mlavu od vrela do izlaska iz Ribarske klisure) sada je potpuno dezavuisana. Prvi put su 2002. dati delovi Drine i Z. Morave na koriscenje, jer su se potencijalni korisnici tako dogovorili. Umesto da se sa praksom dogovaranja nastavi i da se pojavi siri krug korisnika koji ce pored prodaje dozvola i cuvanja voda prosiriti delatnost i na sir, kajmak, jaja, slaninu, prsutu, postelju i vajat (male vode su za to pogodne), BEZ IKAKVE LOGIKE, SUPROTNO PRAKSI U ZEMLJAMA GDE JE REKREATIVNO RIBARSTVO RAZVIJENO I BEZ UCESCA ZAINTERESOVANE JAVNOSTI (ribolovaca, korisnika ribarskih podrucja i dr.) neko je POLITICKIM UTICAJEM iz LICNIH, PRVENSTVENO FINANSIJSKIH RAZLOGA ministra i saradnike UBEDIO DA DONESU TAKVU ODLUKU. Ali mozda zaista tako i treba da bude, imajuci u vidu ono sto si izneo o organizovanosti ribolovaca u dole datom citatu.

boko je napisao(la):
Kao i uvek, i sada osećam hronični nedostatak organizovanja ribolovaca u Srbiji. Mušičari su samo deo te neorganizovanosti, kojima, btw i ne pripadam. (U statusu sam pri-pacera :))

Pripadni.  :D Nece ti nista faliti. U stvari, vec neko vreme neosetno pripadas.  :hammer:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
boko je napisao(la):

Kao i uvek, i sada osećam hronični nedostatak organizovanja ribolovaca u Srbiji.
Mušičari su samo deo te neorganizovanosti, kojima, btw i ne pripadam. (U statusu sam pri-pacera :))
Nazalost to je surova istina.  :mad:
 
Vrh Dno