Jednodnevka - Ephemeroptera

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Evo plako radim svoju originalnu zbirku insekata. Dakle ne copy & paste :-D nego fotić u ruke i put pod noge :) Istraživanje i proučavanje mogućeg ribljeg jelovnika...
Evo vam dve sličice elegantne jednodnevke subimago (ispravak - Imago - dole Mixmasterovo objašnjenje) maslinasto braonkaste boje.
 

Prilozi

  • Ephemeroptera1.jpg
    Ephemeroptera1.jpg
    57,1 KB · Pregleda: 307
  • Ephemeroptera2.jpg
    Ephemeroptera2.jpg
    45,4 KB · Pregleda: 252

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Sjajno, prelep muzjak. Nisam koja je tacno vrsta. Pogledacu malo, a mozda se i neko jos prijavi!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ni ja ne znam tacno vrstu, ali nadam se da ce neko da zna, pa da i to saznamo. inace nama koji vezemo je najvazniji izgled i boje ali mene sve zanima :)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sebastiane, čestitam ti na lepoj fotografiji.
Da bismo sa koliko-toliko tačnosti prepoznali vrstu, dobro bi bilo da napišeš gde si je pronašao (brza reka, jezero, bara...) i koje su joj dimenzije.
Pogrešio si u jednoj vrlo bitnoj stvari. Na slici nije subimago, već imago. To se lako prepoznaje po prozirnim i sjajnim krilima.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mix hvala za lepe reči i informaciju o krilcima. Sada i to znam :) Do sada nisam nikakvu literaturu čitao o insektima, učim se usput i čitam samo ono što mi je važno za vezanje. Ali zelim znati sto vise o insektima jer su me jako zanima taj svet. Poznavanje insekata dodatno da na čari vezivanja i mušičarenja uopšte, barem meni :)
Ova jednodnevka je dugačka 1,5cm. Pronađena je na Savi Bohinjki, dakle alpska reka sa izmanjivo brzim tokom.
 
M

Mr.Zakula

Guest
Seb,ja mislim da si pogreshio,nije subimago,vec imago nekog,pretpostavljam betisa.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
;-) nema frke...
Ono sto je najvaznije jest' da je u pitanju Jednodnevka - Ephemeroptera, njene boje i veličina i da se sada roji, barem kod nas na bohinjki:)
Do jucer nisam bas mnogo davao pažnje na razlike subimago i imago, na boje krilca i ostalo...
Malo sam istraživo na tu temu imago i subimago. Pronalazim da su te elegantne dun (eng.) subimago sa malo tamnijim krilcima (kao na primer beatis rhodani na linku http://www.flyfishingloidl.at/insektenkunde/bilder/baetis_rhodani_subimago_male.jpg) dok su spinneri (eng.) imago i kako je Mix naveo imaju prozirna krilca (primer spiner beatis rhodani http://www.flyfishingloidl.at/insektenkunde/bilder/baetis_rhodani_imago_male.jpg), zatim imamo i na kraju spent muve koje plivaju mrtve ili skoro mrtve raširenim krilima na površini.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Evo izabrao sam dve slike iz moje male početničke entomološke zbirke samo za vas :)
Košiljica nimfe jednodnevke i sama nimfa. Ova nimfa je bila dugačka 1,5cm od glave do kraja zadka, dakle bez repa.
Mislim da se ovde radi o Heptageniid nimfici!? Ako grešim ispravite me :)
 

Prilozi

  • Ephemeroptera- nimfa.jpg
    Ephemeroptera- nimfa.jpg
    34,5 KB · Pregleda: 272

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Naravno da je iz porodice Heptageniidae. Sve nimfe koje se pridržavaju za kamenje, čak i kada ga izvadite iz vode su Heptageniidae (Stone Clingers).
 

KaGeMuShA

Junior member
Učlanjen(a)
05.10.2006.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Da li mozda neko zna koji je to insekt iz reda Ephemeroptera koji se javlja pored Toplice ,otprilike u oktobru?Malih dimenzija(7-8 mm),bele boje.Ja sam se odusevio izgledom kada sam ga prvi put video na drsci moga stapa jesenas!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Moraćeš malo preciznije da ga opišeš, jer jednodnevka koja je skroz bela ne postoji kod nas. Najbolje će biti da je ulovimo na jesen i slikamo. Tada ćemo moći da je identifikujemo.
 

KaGeMuShA

Junior member
Učlanjen(a)
05.10.2006.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Vazi se...Vec sam stekao naviku da hvatam insekte pored reke dok pecam.Kada dodje jesen tada cemo precznije da se pozabavimo ovim insektom!Hvala!:)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ovu veliku lepoticu sam našao u vodi. Nažalost stala je bez repa, takvu sam ju našao.
Ovaj put sam lepo smanjio sliku :)
 

Prilozi

  • majska.jpg
    majska.jpg
    28,9 KB · Pregleda: 295
Vrh Dno