Jesenje mušice interesantne klenu

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
Približava se lagano vreme kada klena nećemo više moći da bučnim pljuskom velike muve odlepljujemo sa dna brzaka. Vrele letnje dane menjaju oni sa, za nas, prijatnijom temperaturom. To što će dnevne temperature da budu prijatnije ne znači i prijatno provedeno vreme u ribolovu. Ima ih, vide se ali jednostavno neće. Lete psovke, izbijaju hladni znojevi, pretražuju se kutije...  Klen zna s jeseni da bude veoma nezgodan, te hoće midževe te hoće velike "bube"....(npr. imitacija zrna grožđa)....

Uglavnom hoće neke sitne imitacije dvokrilaca i maslinastih jednodnevki a i njih uzima veoma oprezno.

Čime i kako ste opremljeni za predstojeće dane?

P.S. Meni je riknuo digitalac a skener pravi odvratne fotke muva tako da neću moći da Vam pokažem čime mislim da ih jurim narednih dana dok ne zaveje sneg.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Nisam nikad musicario klena tako da nemam pojma sta kako i kad uzima, ali bih reko sta koristim za lipljena u ovom periodu. Posto je tema o jesenjim musicama, mozda i nisam totalno u off...

Ovde u Norveskoj se s jeseni mogu videti samo veoma male jednodnevke. To su uglavnom Baetis (druga generacija) i Caenidae. Baetis su za nijansu vece i malo tamnije boje dok su Caenis svetlo bele. Posto nemam bas neku volju da se mlatim i vezujem parasute ili slicno na #18 ili #20, jednostavno koristim No body musice na TMC 212Y i velicini 17-19. Polipropilen kao krila i par namotaja nogica. Ovo je odlican model. Ne samo sto je lovan nego i pri vodenom castu musica biva odmah suva i dobro pliva. Caenis su malo zapostavljene jednodnevke,zbog zanemarujuce velicine ali sam se puno puta uverio da se riba koncetrise samo na njih.

Model na drugoj slici je takodje jednostavan ( #17) i koristim ga kad vidim male tulare oko vode.
Na trecoj slici je neka moja zezalica za vecernje casove cim primetim kamenjarke. Malo glupo izgleda sa ova cetiri krila ali radi.
Na ovom modelu sa cetvrte slike sam stavio dve stiropor loptice. Pliva ko Vajsmiler... Ono sto sam hteo sa ovim modelom je da mi drzi nimfu koju direktno vezujem ispod nje na , uglavnom, 60cm. Ovo ``varanje`` koristim tu i tamo mada je efikasno. Ovaj model koristim i samostalno ili stavim mekonogu obicnu ili sa pojacanim grudima ( flimfa).

Tu u prilog dodju jos par modela ko sto su Superpupa na 16-tici ili Dady Long Legs na stajacoj vodi.
 

Prilozi

  • DSC06673.JPG
    DSC06673.JPG
    30,3 KB · Pregleda: 629
  • DSC06666.JPG
    DSC06666.JPG
    30,2 KB · Pregleda: 654
  • DSC06678.JPG
    DSC06678.JPG
    27,4 KB · Pregleda: 632
  • DSC06669.JPG
    DSC06669.JPG
    33,3 KB · Pregleda: 593

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.096
Broj reagovanja
913
Najviše mi se sviđa upravo kamenjarka još da je neka tamnija ala needle fly još bolja bi bila :tbumb:
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
Strelac,odlicna tema! :tbumb:

desilo mi se da odem na musicarenje bas u vreme zahladjenja i na mesta gde znam da ih ima u vecem broju,ali sam tek poceo da ih dobijam kad sam poceo sa mokrim muvama,koje sam pustao dublje na mestima gde sam ocekivao udarac....dobro sam prolazio i sa klinkhamerom,cim bi malo sunca granulo......ali definitivno sad bambula prelazi u drugu postavu......
 

peka les

Full member
Učlanjen(a)
22.12.2009.
Poruke
660
Broj reagovanja
0
Kod mene su u ovom periodu bambule u kutiji i retko kad ih pokvasim(skoro nikad),na juznoj moravi u ovom periodu prolaze uglavnom mokre ili od suvih, osica i siva jednodnevka,za vikend idem pa dobijate informacije.... :tbumb: :D :D
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Evo ga moj  "RAZBOJNIK" za ovaj period..
Uskoro stizu slike sa Nisave...

-POZZ-
 

peka les

Full member
Učlanjen(a)
22.12.2009.
Poruke
660
Broj reagovanja
0
Odlicna muva za ovaj period i to na manjim udicama(#14,#16...). :smoke:
 

sašaPI

Full member
Učlanjen(a)
25.03.2009.
Poruke
953
Broj reagovanja
124
Lokacija
Pirot
Evo vam nekoliko muva na koje se ovih dana zamlaćujem sa sitnim klenovima,ne samo ovih dana već nekoliko god. unazad.Ko što reče Kuzma oće u ovom periodu klen da bude"lipljenski" tj. selektivno se hrani i skuplja sitne jednodnevke koje su trenutno na vodi.Ponekad kad "probućkaju"umeju baš da iznerviraju ako nemate odgovarajuću muvu.Imam po kutijama još imitacija ali ove uglavnom završavaju posao stim što imam sve ove ove i u mokroj verziji kad kupi ispod površine ali o njima drugi put!
 

sašaPI

Full member
Učlanjen(a)
25.03.2009.
Poruke
953
Broj reagovanja
124
Lokacija
Pirot
Nisam reko da su sve vezane na 16-ici i da se naravno mogu vezati i sa klasičnim nožicama od pera.Imao sam problem pa mi se nakupila sitna CDC pera i onda sam našao rešenje za njih u postu iznad  :D , na svakoj muvi su po 4 CDC pera vezana razdvojeno i malo  :secsec: !
 

peka les

Full member
Učlanjen(a)
22.12.2009.
Poruke
660
Broj reagovanja
0
Odlicne muve Sasa10++++++ :tbumb: :tbumb:
Obecao sam izvestaj sa juzne morave ali nista od toga jer je j.morava bila losa.....
 

sašaPI

Full member
Učlanjen(a)
25.03.2009.
Poruke
953
Broj reagovanja
124
Lokacija
Pirot
I kod mene voda loša,nema pecanja još neki dan, ako ova kiša već jednom stane možda i bude nešto...
 

sašaPI

Full member
Učlanjen(a)
25.03.2009.
Poruke
953
Broj reagovanja
124
Lokacija
Pirot
Sad dal su lipljanske-neznam, nikad ga nisam lovio ali jednom prilikom jedan prijatelj počisti mi pola kutijice rekavši da je to-to i da to nosi u Bosnu u svoj rodni kraj da peca lipljana  :eek: . Sav zbunjen mu kažem da tim muvama pecam klena s jeseni i da lipljena nikad nisam lovio (muve sam vezivao po narudžbini) i neznam šta bi mu bacao.Ladno mi reče da ga boli q... i da ove muve idu za Bosnu a da se ja ne pravim lud !E sad dali su lipljenske mogu da ti verujem na reč i ništa više... ako se bude pojavio u Nišavi ili u okruženju reći ću ti dali love !!!   :doh: 
 

brankoogi

Senior member
Učlanjen(a)
06.08.2008.
Poruke
302
Broj reagovanja
0
Ako se ikad pojavi na Nišavi, ti ćeš sigurno upecati  :tbumb:
 

sašaPI

Full member
Učlanjen(a)
25.03.2009.
Poruke
953
Broj reagovanja
124
Lokacija
Pirot
Još jedna koja lovi dok ne padne sneg !!! :D Ova na 16-ici a ponekad bolje i na 18-ici!
 
Vrh Dno