Kako da slikam muvu!

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Imam CanonIXUS40, veceras sam prvi put slikao muve i nisam presrecan rezultatima. Molim za vasa iskustva, navedite i aparate i ostali pribor koji koristite!!! Narocito sam zadovoljan kako izgledaju slike OldSurehanda, Zakule, Sumadinca, ...
 

ugly_si

Senior member
Učlanjen(a)
03.04.2006.
Poruke
187
Broj reagovanja
1
nisam prelistao karakteristike tvoga fotoaparata, ali evo ono sto ja radim i uopsteno po meni daje rezultate, dovoljan ti je senzor i od 3 Mp, slikas po mogucnosti na nekoj tamnijoj matiranoj pozadini pri jacem svetlu bez blica, naravno u macro modu da mozes da izostris fokus na daljini od 10cm i nesto manje
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Ako radis sa blicom, obavezno smanji exp na -1 da ne "sprzis" sliku, stalak je pozeljan pogotovo kada slikas bez prirodnog svetla, i sto bolje osvetli muvu! Ixus 40 daje super rezultate, ali je vrlo nezgodan zbog dimenzija, za slikanje iz ruke. Kao primer si sam naveo dva aparata koji imaju grip Vladanov Canon Axxx i Sumaherov Fuji!
 
M

Mr.Zakula

Guest
Normal AF: 50cm-infinity
Macro AF:
WIDE/ 5-50cm, TELE/ 30-50cm
Digital Macro: WIDE/ 5-50cm.To su macro karakteristike tvog fotoaparata.Prvo,morash nekako,da ga stabilizujes,maximalno moguce.Ukljuchish opciju macro fotografije koja je obichno na displeju obelezena sa malim cveticem...Ostalo su finese,koje zavise od svetlosnih uslova...
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
3cm wide - 30cm u tele je podatak za tvoj aparat Mito, macro ti nije nepophodan ako radis sliku u full rezoluciji, uz blagi resize i crop takodje mozes da izvuces fantasticne rezultate.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
167
Milance,

Dobio si odlicne odgovore, ali samo da napomenem jos jednu, po meni najbitniju stvar: svetlo. Boje najbolje dolaze do izrazaja kada se koristi prirodno svetlo. Sto difuznije svetlo, to bolje (staro pravilo fotografije), ali ga treba imati dovoljno. Moj stan u ovo doba godine nema previse svetla, tako da treba da se potrudim ako hocu da slike ispadnu zaista fino.

Posto cesto radim sa malo svetla, najbolje prolazim kada slikam sa oba lakta na cvrstoj povrsini (stolu), zbog duge ekspozicije. Stativ ne koristim. Evo ti slike radjene sa ekspozicijom od 20-tinke sekunde, sa laktovima na stolu. Slikano je pored prozora, oblacno vreme, ali sa dovoljno difuznog svetla za dobro ocrtavanje detalja.

stuckmidge.jpg



Blic ne koristim, a OK fotke mogu da se rade sa stonom lampom, i ako se snima u mode-u za vestacko svetlo (siguran sam da ga imas na aparatu.) Evo jedne slicice radjene ispod stone lampe, u sred noci, iz ruke. Nazalost, lampa stvara odsjaj na sjajnim ledjima musice.

corixa.jpg


Za pozadine koristim sta mi padne pod ruku: od plasticne daske za seckanje, do porculanske pepeljare.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Ja sam za pozdinu koristio plavu samolepljivu tapetu za prozore. Nju nalepio na neku dascicu i to je to, obavezno slikam sa stativa uz pomoc stone lampe, mada mi nisu slike onako kako bi trebalo da budu, jos nekih sitnih podesavanja i to je to.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Ako hoces ekstra sliku i to ne samo muve nego i prirode treba to aparat sa manuelnom zumom i koristiti ga bez autofokusa. Zaboravi na funkciju AUTO. Moraces dosta da isprobavas a kada uhvatis sistem imaces ekstra fotogradije. Drugo sto je najvaznije blitz nikada ne moze da zameni dnevno svetlo
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Hvala ti na savetu Djole (zemljace) ali ovaj moj postic je bio u slucaju nuzde,moze itekako da se upotrebi u razne svrhe ako se prokuzi skroz do kraja..
--HVALA--
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Lisac kupi aparat sa dobrim MACRO modom, najbolje neki koji ima "super macro". Ja sam pre nekoliko meseci kupio Canon A710 i krajnje sam zadovoljan bio je 245€, ali mislim da više ne može da se nadje na tržištu. Medjutim njegov mladji brat je sad u prodaji A720 ali o njemu ne znam ništa sem da ima jedna megapixel više od ovog mog što baš i nije mnogo bitno u celoj priči. Neke moje makro fotke možeš videti u mojoj galeriji na ovom sajtu. :tbumb:
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
:doh: da zaboravio sam da dodam. sve sto mislis da kupis i sta god da pise ako na objektivu nema prsten za manuelni fokus slobodno pisi propalo. bez njega macro mod neide prijatelju.
 
Vrh Dno