kako to da nikad nisam pokusao

rasho

Senior member
Učlanjen(a)
29.11.2005.
Poruke
114
Broj reagovanja
1
Lokacija
Novi Sad
klena vidjam nostop :), ima ga kao govona kod nas ali za divno cudo niko ga ne ganja na musicu pa ni ja....evo sad sam se zapitao zasto to? pricao sam jednom sa vanjom iz nisa i koliko vidim po njegovoj prici situacja na tim vodama je sasvim suprotna....da li je stvarno moguce imati isti uspjeh loveci klena na musicu kao sto to imaju ribolovci loveci ga na kojekave varalice, blinkere i tako to? da li postoji takva voda i teren gdje ce musica biti uspjesnija za klena od varalica... ne pravim imitacije skakavaca, osica, bubamara, zabica i slicno, li je to na sta treba pokusati hvatati klena ili je dovoljno napraviti vecu musicu bogatiju sa perima i jarkim bojama?
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
JAO sta si propustio. Voleo bi da ti u jednom postu napisem o musicarenju klena.
Reci cu ti za pocetak da se lovi na suvu muvu. Eeee suva muva. Rade svega nekolikoi mnema mnogo filozofije oko izbora, ali taktika, sunjanje.....
Napisi sta te interesuje pa cu ti rado odgovoriti jer mahom njega i lovim! Pogledaj i galeriju!
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
E upravo to ... Mislim da je to najvaznije u lovu klena.
Lovim ga od kad sam i poceo da musicarim - to mi je bila prva riba na musicarskom stapu. I iskreno ... zaljubljen sam u tu ribu. Desavalo se da propustim i ribolove na mnogo plemenitiju ribu ako klen radi.
Laki ne slazem se sa tobom da nema mnogo filozofije oko odabira muve. Na manjim salmonidnim rekama ga nije bas lako uloviti na bilo koju muvu.
Pzo!
 

ducia

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2005.
Poruke
113
Broj reagovanja
0
Kako ga loviti u donjem toku Drine na nekoliko kilometara od usca u Savu?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Rasho, prijatelju! Ja sam musicario na Limu klena i to vrlo uspesno. Evo zasto ga kod vas niko ne lovi. Musicarenje u tim krajevima nastalo je od iskustava ribolova vodenom kuglom (bocicom). Naravno, uglavnom se tako lovi lipljen, redje pastrmka. Klen ponekad napadne tako ponudjenu muvu, ali samo ako je ekstremno dobro raspolozen i neoprezan, a to je retkost. Poznat je kao najopreznija riba. Onaj ko redovno musicari lipljena, ribu koja se skoro uopste ne plasi od coveka, potpuno izgubi osecaj za prikradanje ribama kao sto je klen. Zato musicari iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine, ne samo da ne love klena, vec nemaju dovoljno iskustva u tome i to im deluje kao gubljenje vremena.
Ja sam obisao mnogo krajeva i reka i upoznao mnogo musicara. Veruj mi, ubedljivo najveci strucnjaci za musicarenje klena su musicari iz Nisa. Ako zelis da naucis da baratas novim tehnikama i pristupom musicarenju (a vidim da imas rezultate u necemu i za mene novom- mrena na muvu!), poslusaj savete niskih musicara. Ovde je to visedecenijska tradicija. Musicarenje klena suvom muvom je ponekad stvarno uzbudljivije i interesantnije od lipljena i pastrmke.
P.S.
Na ovom sajtu ces mnogo citati o lovu klenova!!!
 

rasho

Senior member
Učlanjen(a)
29.11.2005.
Poruke
114
Broj reagovanja
1
Lokacija
Novi Sad
ne sumnjam da ste u nisu dobri u ovu na klena jer koga god sam upoznao pricao mi je da lovi klena :)

sto se tice klena pravo da vam kazem zakasi se po neki s vremena na vrijeme ali slucajno loveci nesto drugo....pravo da vam kazem draze mi je kad zakacim nekog skobalja grbonju slucano nego klena posto daje otpor za desetku... sve u svemu ne idem nikad na te ribe....

koliko sam primjetio voli kad je servirana malo veca muva i to da se malo zakuca u vodu jer odmah prilece "da vidi sta se to desava" to su moja iskustva.....

e sad mene interesuje da li je njegov lov na muvu uspjesan tj. da li bih ga mogao namlatiti toliko koliko ga ubiju na kojekakve crve, zabice, gliste, visnje, tresnje, razne varalice, dzigericu pilecu i ostale stvari na koje ih kod nas ubijaju i to komadine od po 1-2 kg.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Musicarenje je najefikasniji nacin da se namlate klenovi. Medjutim, nije i najlaksi. Za komade od 1-2 kg potrebno je dosta iskustva, premda to zavisi i od osobina reke.
Meni klen sluzi kao riba koju nosim kuci i poklanjam, menjam, punim frizider... Tesko je objasniti familiji gde ste bili i sta ste radili i sto ste to radili, ako kuci nesto i ne donesete. Pojedini musicari cesto zaboravljaju da je ovo Balkan, a ne Engleska. Sve ovo je uvod u ono sto cu napisati kao odgovor Rashu na pitanje "Mogu li se namlatiti?".
Da li je dovoljno 7 kg dnevno, kao prosecan ulov, u letnjem periodu? Toliki je moj prosek. Maksimalni ulovi daleko premasuju 10 kg, dok se kapitalnim primerkom(21. vek, v. muva) smatra svaki komad od preko 1 kg.
Mozda ce se neko naljutiti i optuziti me za masakr, ali ne zaboravite ja sam musicar ribo-LOVAC i ne idem na reku samo da se slikam. Ipak je jos uvek jedno od najvecih zadovoljstava pohvaliti se bogatim ulovom. Klena ima dosta u nasim rekama i jezerima i najbolje je da se hvalimo njime kao ulovom. Siguran sam da je to najbolji nacin da zastitimo pastrmke, lipljene, stuke i ostale ugrozene vrste.
 

rasho

Senior member
Učlanjen(a)
29.11.2005.
Poruke
114
Broj reagovanja
1
Lokacija
Novi Sad
kakvu musicu voli jel ima neku univerzalnu? i da li je treba malo zabiti u vodu kao sto sam primjetio tj. jace je spustiti na vodu ili grjesim u vezi toga.... sunjanje je jako bitno kao sto rece laza s tim bi se slozio ...

p.s. pitanje za lazu: laza jel tvoj bio sajt lazafly ?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Kao i vecina drugih riba klen je probirac i ne postoji univerzalna musica za njega. Evo sta ja koristim (dry Flies):
1. okt. nov. dec. jan. feb mart- Blue Winged Olive 16- 14
2. april, maj - Witch 16- 10
3. Jun, jul, avg. septembar - Bambula 14- 8
Bez ovih ne idem u ribolov, a:
a) Black Palmer,
b) Randja's Palmer
c) Blue, Red... Quill itd.,
su uvek u pripravnosti.
 

rasho

Senior member
Učlanjen(a)
29.11.2005.
Poruke
114
Broj reagovanja
1
Lokacija
Novi Sad
o pa to si ti imas pozdrave pisacu o tome na drugom mjestu posto je ova soba za klena pa da ne bi skrenuo s teme nastavicu o klenu.

momci bilo bi mi veoma drago da vas odvedem na uscve Zepe u Perucac odusevili bi se koliko ima klena po povrsini citav dan patroliraju komadi od 1-1,5 kg ima ga kao govana bukvalno je jedan na drugi ustvari crni se od klena...zatim na nuli tj. pocetku limskog jezera pa to je nevjerovatno vidio sam tipa koji je na visnju (plovak) izvadio 20 kg klena za sat vremena...e kako bi volio da vas tu dovedem ali to nije nemoguce mozemo se dogovoriti za ljeto pa oraditi jedan kamp od sedam dana mislim da bi se odusevili...za dozvole bosanske nista ne brinite.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Druze Rasho poziv prihvacen sa odusevljenjem. Ti bi mogao da dodjes do nas i ja bi organizovao Visocicu!
Da cujem i ostale vrle clanove niske sekcije!
Salut!
 

ducia

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2005.
Poruke
113
Broj reagovanja
0
Ja i onako na leto planiram da idem na Perucac na 7 dana. Cujemo se kad dodje vreme.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Boze zdravlja, rastrticemo klenove u Republici Srpskoj!
 

rasho

Senior member
Učlanjen(a)
29.11.2005.
Poruke
114
Broj reagovanja
1
Lokacija
Novi Sad
kad dodje vrijeme ja cu vam javiti bar mjesec dana ranije pa ce mo se organizovati ove godine smo imali dva gosta iz novog sada i osjeka. Pokazacu vam uvucene dzepove za koje malo ko zna i gdje se rjecica survava vodopadom u malo jezerce koje je spojeno sa perucackim...vjerujte mi malo ko zna takvo mjesto posto je sa srbijanske strane nemoguce doci, dok je s nase jako tesko posto jse spusta s romanije i nadmorske visine od 1200 metara na 300m za nekih 7 kilometara...ali vidjecete to ce biti otprilike juli mjesec tako da planirajte odvojiti 7 danan
 
Vrh Dno