Kamenjarke koje žive na našim prostorima

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
1. Leuctra geniculata - Willow Fly
2. Leuctra frusca - Needle Fly
3. Chloroperla torrentium - Small Yellow Sally
4. Perla maxima
5. Isoperla grammatica - Yellow Sally
6. Perlodes microcephala - Large Stonefly

To su kamenjarke koje žive na našim prostorima glede informacija koje ja poznam. 
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ima jos dosta.
Vidi bar "Znakove na vodi" koji se inace cesto ne smatraju "literaturom potrebnom iole odmaklom musicaru" (parafrazirano, a cini mi se i ovde na forumu u tom smislu ranije iznesenom misljenju, cak ako se secam to je napisao Lazza, ali nisam siguran; koga zanima, ima search opcija, pa...)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Hajde ja malo napamet da lupnem ponešto o našim kamenjarkama, kao iskusan lovac na njih. Neću da se hvatam za literaturu (izuzetno poštujem "Znakovi na vodi", ali koristim gomilu stranih knjiga), dok ne vidim da vaše znanje prevazilazi ono što mogu bez njene pomoći da pišem.
Vidim da je Sebastian izostavio jednu od najvećih, Perla bipunctata
images
, koja uglavnom pravi društvo nešto manjoj Perlodes microcephala. Tu je i Dinocras cephalotes
dinocrasCephalotes001.jpg
, takođe velika kamenjarka. Na spisku ne vidim ni february red, Taeniopteryx nebulosa
images
, kao ni early brown kamenjarke iz rodova Nemoura
images
i Protonemura
image65.gif
.
Ja imam i dosta svojih fotografija svih ovih insekata, ali sam ubacio linkove na njihove slike, koje preporučuje Google, kako ne bi došlo do neželjane rasprave sa profesorima biologije zbog sumnje u moju stručnost u prepoznavanju i poznavanju vrsta. :nowink:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Hvala kolege, sam sam naišao na kamenjarke kojima ime ne poznajem ali znam da su tu. Gore navedene podatke imam kao neku osnovu ali ni sam ne znam mnogo toga posebno što se tiče imena. Gde mi je bila pamet kada sam kamenjarke tako zapostavio  :doh: a znao sam da su ove velike valjan zalogaj velikih pastrmki  :nowink: :doh:

Jedino što znam o kamenjarkama je to da su to vrlo važni insekti za mušičare i spadaju među največe gledano na to da neke narastu i do 5cm. Znam da nastanjuju čiste salmonidne vode i da je njihov životni ciklus ovisi o toplini i dužini dana. Sve vrste kamenjarki se razmnožavaju više puta, neke i više od 10 puta. Svoja jajašca puštaju u vodu ili u blizini vode. Uglavnom jajašca završe na dnu među kamenjem. Najduže nakon 4 nedelje iz jajašca izađu ličinke. Neke kamenjarke su vegetarijanci a neke pravi mali predatori koji se hrane drugim insektima pa čak i manjim ribicama. Faza kada se iz ličinke razvije odrasao insekat se dešava ponoči i na suvom. Vrlo slično kao i vilin konjic samo da se on preobrazi u toku dana. Koliko sam čitao nekima čak krila zakržljaju ali ove kojima izrastu krila odlete na kršnje ili grmlje koje raste pored vode. Kao teške nimfe koje se vode po dnu su perfektan zalogaj za velike pastrmke a ja sam lik koji je to znao i uvek zanemario  :doh:  Odrasli insekt ženke koji lete nad vodom i polažu svoja jaja su vrlo glasni i smotani te predstavljaju izuzetan konkretan plen velikim pastrmkama. Dobrom imitacijom velike kamenjarke i dobrim vođenjem  na pravom mestu o kojem smo več mogli čitati na forumu se stvara perfektna mogučnost ulova lepe velike  :drool: pastrmke.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
630
Broj reagovanja
113
Možda bi pred početak sezone trebalo malo popričati o par vrsta, crvenkasto-braon tela, koje se obično pominju pod nazivom February red. Nisu baš impresivne što se veličine tiče, nisu ni naročito brojne, pa sam ih retko ozbiljno koristio. Ipak zaslužuju pažnju jer im rojenja padaju na početku sezone, kada je malo drugih insekata. Verovatno u pojedinim momentima mogu biti vrlo uspešne.
 
 
Vrh Dno