Koja riba se vise plasi

rasho

Senior member
Učlanjen(a)
29.11.2005.
Poruke
114
Broj reagovanja
1
Lokacija
Novi Sad
cesto posjecujem forum (kad god imam vremena) i iz postova vidim da je ustaljeno misljenje da se da je klen vise plasljivija riba od pastrmke..... odrastao sam na vodama gdje klen i pastrmka zajedno zive u donjim tokovima rijeke.... ali kod nas jednostavno ne vlada misljenje da je klen plasljiviji, cak naprotiv ljudi smatraju drugacije .... i moje misljenje je takvo .....

jednostavno tako je kako je i ne mogu da vjerujem da je bilo gdje drugacije....

vode gdje ima pastrmke i klena i to u raznim odnosima u korist jednog i drugog su ceste (gotovo svaka voda u nizem djelu toka) kod nas i viseci nonstop na vodi srecem i klena i pastrmku... prije svega klenu mogu da pridjem kako mi se cefne jer i kad ga poplasim tu je negdje jednostavno se spusti na vecu dubinu ili ode na drugu stranu obale, mogu mu prici i gazeci vodom ukoliko budem imalo pazljiv, kad zapalim cigaru na sjedeci na obali toliki komad prodje bukvalno ispod nogu da me tako zainteresuje pa mu bacim neispaljenu cigaru da vidim sta ce :) .... desilo mi se da ga iza ledja uhvatim drzeci strunu na vodi i spremajuci se za zabacaj dakle par metara iza ledja gdje neko vrjeme gazim i izlazim iz vode... pa kad se kupam vidim ga dalje od mene doduse dobro se udalji ili nestane u dubini.. ...
da ne raspredam dalje uopste nisam primjetio da je plasljiviji od pastrmke i ne samo to vec i suprotno pastrmku dosta rijedje vidjam u takvm situacijama kao klena, cak u nekim nikad jednostavno je u zilama, granju a kad je poplasim to je to zavukla se kao da je u zemlju propala a i u zemlju pobjegne ukoliko ima bilokakve rupe.

mozda iz tih razloga kod nas svi pecaju klena tako da sam i ja svojevremeno pogotovo kad sam bio mladji i pocinjao pecati, to je kod nas riba koju svi mlate (mlate je prirodnim mamcima a varalicama joj pomor prave)...iako u vodi ima vise pastrmke nego klena...jedno vrijeme sam bio nalozen na podvodni ribolov pa sam ronio po nasim vodama gdje god se moglo roniti nikad nisam vidio pastrmku tako ronjeci ali nikad za razliku od klena kojeg sam imao na dohvat ruke.

volio bih kad bi neko malo pojasnio situaciju kod vas i ubjedio me da je tu kod vas klen jednostavno plasljiviji i gotova stvar.

pozdrav

p.s. ako sam omasio mjesto postovanja molim moderatora da premjesti temu i unaprijed se izvinjavam
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sve su ribe na svoj nacin plasljive. Nijedna zivotinja nije tako glupa da ima i truncicu poverenja u coveka. Ti, Rasho pecas u vodama gde ima i lipljena i pastrmke i klena. Za lipljena verovatno znas da je manje oprezan. Pastrmka je plasljiva riba, ali ne treba nista dodati na sledecu cinjenicu: pastrmka ce skociti na ponovo zabacenu muvu i ako je prothodno promasis, ponekad i vise puta (potocara), a znas li sta ce uraditi klen kome pri kontriranju izvuces muvu iz usta? Ja cu ti reci: Najbolje je da ga obidjes tek za jedno nedelju dana!
Sudeci po tvojim recima, kod vas ima mnogo klena. Kada neke ribe ima u izobilju, tesko je poplasiti ih. Ja sam obilazio revire gde pregazis vodu i posle par sekundi se okrenes i vidis pastrmke kako kupe. Posle par sekundi! Ima ih mnogo i drugacije se ponasaju...
 

rasho

Senior member
Učlanjen(a)
29.11.2005.
Poruke
114
Broj reagovanja
1
Lokacija
Novi Sad
Naravno slazem se, sve ribe su plasljive. Za lipljena je cinjenica i citav svjet se slaze s tim. Pastrmka ce skociti vjerovatno ukoliko se nije nabola prethodno. Sto se tice klena rekao sam da je odnos brojnosti u nekim vodama u njegovu korist ali nije na svim. Sto se tice toga da nece uzeti ponovo musicu neznam jer ga ne lovim na musicu ali dok sam ga lovio na plovak prirodnim mamcima da cekam 7 dana nije bio slucaj, opet bi se zaletio na pilecu dzigaricu i progutao cim se malo smiri.. sto se tice revira to ti je kao u ribljaku, vjestacka stvar i bilo koju ribu tako da sijes situacija je takva kakva je.
Mozda si u pravu (vjerovatno i jesi posto ja nemam pojma) da ce klen odbiti mamac ukoliko se jednom zezn, ali nije li odlucivanje "koja je riba najplasljivija" na osnovu samo te cinjenice malo neosnovano, da se tako izrazim.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo jos jednog iskustva. Upoznao sam mnoge musicare koji su lovili samo pastrmske ribe, pa pokusali da love klena. Uvek sam imao mnogo problema da ih naucim kako da se prikradaju. Uvek bi poplasili klenove iako su se pastrmkama dovoljno vesto priblizavali. Takvih slucajeva bilo je mnogo. Narocito su bili brojni musicari iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske koji su devedesetih privremeno boravili u Nisu. Tesko je bilo objasniti im (isto kao i tebi, Rasho) kako je klen plasljiviji od pastrmke, ali kada bi to ukapirali poceli bi da uzivaju u musicarenju klena i, uglavnom bili odusevljeni, jer im je klen bio cak i interesantniji od pastrmke, s obzirom na to da su komadi krupniji, da se lovi na suvu muvu ceo dan, da ga kod nas ima mnogo vise, da uzima sve vrste musica.... jednom recju , u svemu bolji od pastrmke, samo nema pege i ima vise kostiju u mesu, a i nema njegovih slika ni u Orvisovom, Sageovom, Loomisovom... katalogu.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Extremno zanimljiva tema, ali se plasim da do valajnog zakljucka necemo doci. Evo mog skromnog iskustva…
Mnogo je faktora koji uticu na plasljivost ribe, a pre svega posecenost reke i uoste gledano koncetracija ribolovaca koji tu ribu love. Ako je mnogo ribolovaca skoncetrisano na neku ribu, vremenom ona postaje plasljiva. Vremenom podrazumevam godine. Secam se svog prvog odlaska u Paklesticu. Bilo je to 1998 kada je veoma mali broj ljudi znao za ovo mesto i samim tim veoma malo musicara je posecivalo. Klenovaje bilo mnogo i uopste lov je bio jednstavniji nego danas. Manje se plasio…Svaka muva je bila lovna i sve to zbog cinjenice da musicara je retko vidjao. Danas je situacija drugacija. Proslo je manje od deset godina. MNOGO ljudi je provalilo mesto i samim tim klen je stekao iskustvo. Deluje mozda glupo, ali moje misljenje je da populacija UCI i da klen koji je prosle godine imao 200 g i udarao je na muvu, ove godine naravno veci ali i mnogo pazljiviji sto se uzimanja muve tice!
Jedana cinjenica ne sme da se zaboravi, a vezana je za klena i dalju analizu. On je veoma radoznala riba. Sve sto padne na povrsinu vode njega ce zainteresovati. Bilo muva, bio pikavac pljuge. Posebna fora je da stanes na most i pljunes na povrsinu vode. Na obicnu pljuvacku koja pljusne dici ce se i primerci od po 500 g. ali naravno da nece da udare na istu.
Vec sam negde napisao, ali zbog analize napisacu opet. Ja lovim iskljucivo na SUVE muve i mozda je ova moja prica ogranicena i misljenje koje imam pogresno ali situacija je takva.
Klen je svastojed. Jede bube, travu, visnje, ribe, zabe ma sve sto moze. Muva mu nije primarna i bas zbog toga on je obazriviji nego pastrmka. Klen koji se najeo dudinja nece se lako na suvu muvu dici . Ustvari, moze se desiti da se podigne, ali i najmanja sumnja koju izaziva vise faktora uticace da zaboravite na tog klena, sigurno tog dana. Veliki klen je posebno obaziriv, jer iza sebe ima veliko iskustvo. Treba mu se prisunjati. Treba veoma pazljivo bacati konac. Muva treba da padne ni prejako ni preslabo. Mozda mnogo tupim, ali sve ovo morate da ispunite da bi ste glavonju od 1 kg ulovili.
Kada sam napisao da je obazriviji nego pastrmka mislio sam na pastrmku koja radi na povrsini i uzima suve muve. Pastrmka je grabljivica i samim tim ima manji izbor hrane od klena. Uloviti nezainteresovanu pastrmku je mozda jos komplikovanije nego ne zainteresovanog klena, upravo iz razloga zato ona nije radoznala riba koa on. Ali lov pastrmke koja pljuska i uzima povrsinske muve je med i mleko u odnosu na lov klena na povrsini. Tada, po mom misljeju, ona vise nije obazriva. Intezivno se hrani jednom od osnovne hrane i ne razmislja mnogo. Njog su muve jdan od primarnih izvora hrane, za razliku od klena. Nece da izbegne situaciju da se Dacu primer:
Bilo je to pre jedno 4 godine. Dolazim do jednog malog vira, pastrmka je javlja po porsini (bucka) ko blesava. Skoci mi adrenalin krenem da bacam konac i pljus pada na povrsinu ko budali. Nista ona i dalje bucka. Krenem da bacam, jednom, drugi put menjam muve ona i dalje pljus pljus…Zakacim jednu od 300 g. Poce da se baca, da treska po povrsini i izvucem je! Pastrmka i dalje bucka. Krenem dalje zakucam jednu krupnu i otkaci mi se. Krenem da psujem ko konj. Mislim da su me svi cobani u oklolini culi, a ona i dalje pljus! Menjam muvu i kroz 5 minuta kucam pastrmku od 700g! Ovo nikad necete uspeti ako lovite klena i ova situacija nije jedinstvena, vec se u manjoj ili vecoj meri ponavlja pri svakom intezivnom hranjenju pastrmke i mog lova na nju!
Toliko za sada ostatak analize po potrebi!
Salut!
 
Vrh Dno