Koji je ovo insekt?

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Ovo bi trebalo da bude "Tiski cvet". Šta znate o njemu.
 

Prilozi

  • tiski cvet.jpg
    tiski cvet.jpg
    73,3 KB · Pregleda: 455

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Jeste, to je tiski, tisin ili vodeni cvet, Palingenia longicauda. Znamo da živi u velikim ravničarskim rekama i da kao larva kopa tunelčiće u glini. Kada se pojavi na površini izgleda kao da reka procveta i tada je sladak zalogaj mnogim ribama. Verujem da bi, u vreme parenja vodenog cveta, bilo mudro mušičariti na mestu gde ih ima.
Ovo je najveća jednodnevka u našim krajevima i dostiže dužinu tela od 35- 43 mm!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Malo sam progooglao i pronašao ovu sliku tzv. cvata reke Tise. Zaista prelep prizor. Milanče je več jednom govorio o tom događaju na reci koja mu je skoro "pod prozorom".
1363195687_f629b698b5.jpg

Tisa River’s Blooming - photo by Uros Petrovic

Pogledajte ovaj fantastičan video. Life in the Undergrowth: Giant Mayflies http://www.hatches.tv/play.php?vid=258 :)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ovi tiski cvetovi mi uneli malo inspiracije i nakon dužeg vremena opet sam vezao suvu muvu. Možda bi bilo dobro da otvorimo temu suve muve za bucova. Bucov kao i jaz pa i neke druge ribe naših ravničarskih reka rado uzimaju ovu veliku majsku u periodu tzv. cvata.

Kako vam se dopada ova imitacija. Duga je 3,5cm. Mislim da bi bilo pravo zadovoljstvo loviti bucove ovakvom imitacijom. Ali isto tako i jaza. Bucov bi ju mogao zgrabiti dok je još i u letu tik pred padom na vodu. Kakav bi to bio prizor.  ::)

Napravio sam više ovih abdomenalnih članova/segmenata iako znam da bi ih trebalo biti samo 8. Čini mi se da što je više segmenata muva postaje atraktivnija ribi. Verovatno je na taj način bolje naglašen (ribi uočljiv) segmentirani abdomen. Umesto dve repne antene sam hteo staviti četiri ali sam se zafrknuo, zamislio sam se prilikom vezanja i navezao dva kada sam se setio šta sam hteo bilo je več kasno. :)
 

Prilozi

  • DSC06980.JPG
    DSC06980.JPG
    14,7 KB · Pregleda: 392
  • DSC06985.JPG
    DSC06985.JPG
    39 KB · Pregleda: 513

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
sebastian je napisao(la):
Ovi tiski cvetovi mi uneli malo inspiracije i nakon dužeg vremena opet sam vezao suvu muvu. Možda bi bilo dobro da otvorimo temu suve muve za bucova. Bucov kao i jaz pa i neke druge ribe naših ravničarskih reka rado uzimaju ovu veliku majsku u periodu tzv. cvata.

Kako vam se dopada ova imitacija. Duga je 3,5cm. Mislim da bi bilo pravo zadovoljstvo loviti bucove ovakvom imitacijom. Ali isto tako i jaza. Bucov bi ju mogao zgrabiti dok je još i u letu tik pred padom na vodu. Kakav bi to bio prizor.  ::)

Napravio sam više ovih abdomenalnih članova/segmenata iako znam da bi ih trebalo biti samo 8. Čini mi se da što je više segmenata muva postaje atraktivnija ribi. Verovatno je na taj način bolje naglašen (ribi uočljiv) segmentirani abdomen. Umesto dve repne antene sam hteo staviti četiri ali sam se zafrknuo, zamislio sam se prilikom vezanja i navezao dva kada sam se setio šta sam hteo bilo je več kasno. :)
Ej Seb ajd napravi i meni koju  ;), al ja to ne bi bacao ovim aždajama na Dunavu raskidaće je u prvom udarcu, ja bi to u vitrinu  :blush: pa samo da gledam u nju. Stvarno je lijepa , vidio sam već lijepih imitacija a ova može podruku s njima bez problema.  :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:) ma kakvi, ne če je rastrgati...nema šanse. Čak i nakon više pastrmki, dakle lepo zubatih riba, ostanu ovakve cele. Ja sam več lovio ovim tipom muva. Hvala za kompliment ali nije to za vitrinu, za vitrinu bi bila neka mnogo preciznije urađena muva. Ova je na brzaka vezana.
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
sebastian je napisao(la):
:) ma kakvi, ne če je rastrgati...nema šanse. Čak i nakon više pastrmki, dakle lepo zubatih riba, ostanu ovakve cele. Ja sam več lovio ovim tipom muva. Hvala za kompliment ali nije to za vitrinu, za vitrinu bi bila neka mnogo preciznije urađena muva. Ova je na brzaka vezana.
De ti meni onda "na brzaka" kad ti se bude dalo preko zime napravi koju pa da je probamo na bajkošima u Batini. A još bolje dođi i ti pa da ih zajedno vijamo!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Gogo je napisao(la):
sebastian je napisao(la):
:) ma kakvi, ne če je rastrgati...nema šanse. Čak i nakon više pastrmki, dakle lepo zubatih riba, ostanu ovakve cele. Ja sam več lovio ovim tipom muva. Hvala za kompliment ali nije to za vitrinu, za vitrinu bi bila neka mnogo preciznije urađena muva. Ova je na brzaka vezana.
De ti meni onda "na brzaka" kad ti se bude dalo preko zime napravi koju pa da je probamo na bajkošima u Batini. A još bolje dođi i ti pa da ih zajedno vijamo!

Važi. Budem uradio preko zime kojega. A to da ih zajedno vijamo...nadam se da i hočemo. Ako niša barem ti pa javi kako si prošao. Ja sam ovo planirao probati ako me put nanese u Vukovaru i okolici na Dunavu.

@Rancic, materijal je foam ili pvc pena. Ima ih različitih, tvrđih i mekših. Može se raditi takve muve i od običnog sunđera.
Ovako izgleda ta pvc pena
PVC_Free_Foam_Board.jpg

Polovicu tela sam uradio na igli.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Rancic je napisao(la):
Lepo si se setio igle. Lepa kreacija.

Ah, nije to moja zamisao. To sa iglom sam se naučio od čika Olivera E.  :) Sa malo više vežbe i malo više truda da se uraditi skoro savršenu imitaciju ali i ovakva je 100% lovna u pravo vreme na pravom emstu.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Lepo si napravio ovu Palingeniu, Sebastiane. Treba otvoriti posebnu temu o ovom čuvenom vodenom insektu, jer su se mušičari opasno približili mestima gde on živi. Gogo, Zvezdan, Milanče...

index.php
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Mixmaster je napisao(la):
Lepo si napravio ovu Palingeniu, Sebastiane. Treba otvoriti posebnu temu o ovom čuvenom vodenom insektu, jer su se mušičari opasno približili mestima gde on živi. Gogo, Zvezdan, Milanče...
I oštrimo udice za njih čekajući da se ponovo pojavi njeno vrijeme...
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.167
Lokacija
Čačak
Neka velika majska muva :)
Ja ne znam ime :)

Sent from my ATH-AL00 using Tapatalk

 
Vrh Dno