Konac

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Najomiljeniji ft konac mi je ULTRA THREAD. Ipak to košta i nije nezamenljiv. Nastojim da ga koristim kod npr. krejica, N.C.Spidersa, malih seđeva, sa Ultra threadom mi je pravo zadovoljstvo vezati muve...ali, kako sam več napisao nije ni to nezamenljivo. Jednako lovne, lepe i uredne muve se mogu raditi i sa drugim koncima. Najvažnije karakteristike su da je konac jak i gladak. Debljina se prilagođava veličinama mušica koje vežemo. Budući da je večina nas mušičara/vezača uvek u potrazi za kvalitetnim materijalom a opet jeftinim ili đabe pronalazimo i rešenja. Ponekada znam da sednem i da izračunam koliko sam para potrošio npr. na konac. Za tu lovu sam mogao kupiti nešto važnijeg materijala kojeg seteško može zamenjati sa nečim...ipak, konac je lakše nabaviti od. npr. kvalitetno obrađenog celog skina ili barem maske zeca ili jarebice (barem meni). Evo več više od pola godine koristim i serafil. To je izuzetno jak konac za svoju debljinu i pored toga gladak...meni se pokazao perfektnim. Pošto nemam bobinu/motalicu sa keramičim vrhom ultra thread mi se često ošteti  :mad: i tu znaju i živci da popuste posebno ako pukne na najgorem delu motanja... :'( Serafil mi još ni jednom nije puknuo, mnogo izdržljiviji mi je nego ultra thread. Sve ima svoje mane i prednosti ali kod serafila ne nalazim neke mane koje bi me odbile od korištenja istog. Serafil je malo tvrđi što se sa koju nijansu samo oseti kod finiširanja. Ultra Thread je mekši, lepši i prefinjen, jak i gladak + praktičan ali dosta platiš da u kvantiteti dobiješ malo...serafil je sve to za nijansu manje osim mekši, ali važno je da je gladak i jak (za muve na udicama od #17 pa naviše sasvim dobar). Serafil je dakle praktično izuzetno iskoristljiv konac u FT-u i za malo love dobiješ mnogo. Ja sam ga dobio đabe  :D Jedan deblji sam kupio za strimere, ovaj na slici je ekstra tanak te odličan i za suve muve (kako male tako i velike). U ribolovnim trgovinama često se pored ultra threada nalaze konci jednakih karkateristika kakve ima ovaj serafil...znajte da po pitanju konca uvek možete platiti manje i dobiti više jednake kvalitete ili platiti jedva malo više za mnogo više materijala ;)
Info. o Serafilu LINK
Evo i mog konca (serafil)...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
100ka je napisao(la):
A di ovo ima da se kupi?

Valda u svim bar malo bolje opskrbljenim trgovinama sa: koncima, dugmadima, iglama, tkaninmama, vunama itd.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Blagodarim. :bye:
A koje debljine su dobre za čega. Tj. meni trebaju 2 za sad jedna debljina za manje muve do npr #18 dok ne naučim da vezujem malo bolje i naravno jedna debljina za strimerčine :D
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
100ka je napisao(la):
Blagodarim.javascript:void(0);
:) :bye:
A koje debljine su dobre za čega. Tj. meni trebaju 2 za sad jedna debljina za manje muve do npr #18 dok ne naučim da vezujem malo bolje i naravno jedna debljina za strimerčine :D

iskreno rečeno, da ti se izrazim u ciframa glede debljine nemam pojma, tanak neka bi bio kao što je ultra thread 70, debeli (za strimere) kao što je ultra thread 140 (taj je ok i za malo veče suve/mokre/nimfe... na udicama od od #12 pa na više) i 280 (strimeri i veeelike suve, nimfe...). Evo ti slike ultra threada po vrsti kako sam naveo i onda dva primerka serafila. Ovaj crni je mnogo tanak a ovaj zeleni deblji nego se čini na slici. Oba su jaka i glatka.
Recimo da je debljina tog najtanjeg oko 0,08....možda možda i malo manje  :blush: :'( nemam pojma  :blush: znam kada vidim  :-* ili ovako po oznakam ultra threada. 
Ima ovde mnooogo iskusnijih od mene po tom pitanju. Nadam se da če netko od njih nešto koristno napisati o debljinama konca...možda i pod drugu temu pod nazivom debljine konca...a može i ovde...odvolje vam...što se tiče debljine konca znam koji kada da koristim ali o tome koji je koji broj, broj debljine, blage veze  :blush: nikada se tome nisam posvečivao jer je meni za vezanje do sada bilo nebitno... :blush:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Znam tačno o čemu govoriš kada su u pitanju debljine "Ultra thread-a" pošto sam dobio 3 kalema debljine 70 i jedan 140 u kompletu za vezivanje koji sam kupio kod "Cabelas-a". Samo što ovde niko nije znao o kojim merama se radi pošto konci kod nas na tržištu imaju neke mere tipa 10/0 ili 7/0 uglavnom drugačije nego na "Ultra thread-u"
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
MOj omiljeni konac je UNI thread 8/0 u raznim bojama od crne, sive, maslinaste, žute pa do narandžaste i crvene koje najređe koristim ali sjajno izgledaju  ::)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
nisam ih koristio i stvarno izgledaju super...fina kolekcija boja  :yeswink: :drool: :tbumb:
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Evo jednog linka sa inače izvanrednog sajta magazina Fly Fisherman o koncima, sa uporednom tabelom debljina i jačina, uživajte pred Badnje veče
http://flyfisherman.com/ftb/ssthread/
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Milance je napisao(la):
Evo jednog linka sa inače izvanrednog sajta magazina Fly Fisherman o koncima, sa uporednom tabelom debljina i jačina, uživajte pred Badnje veče
http://flyfisherman.com/ftb/ssthread/
Mito, hvala!!! Na ovom linku je fantastično objašnjenje kakav konac koristiti i zašto.
:tbumb: &  :respect1:
 
Vrh Dno