Konekcija leader - fly line

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
Jedna tema koja moze dosta da koristi pocetnicima, a i ostalima...

Dakle, kako povezujete predvez i musicarski kanap?
Ja sam ranije koristio konektor, ma koliko ga osigurao on bi negde na kraju sezone uspeo da spadne i odose i predvez i on niz vodu. Onda sam vezivao jednu omcicu na kraju kanapa koju sam nasao u nekoj staroj musicarskoj knjizi i to me je uvek odlicno sluzilo. Medjutim, vremenom dolazi i iskustvo, pa mi je svaka omcica napravljena izmedju kanapa i musice smetala. Koliko god da sam je sitno vezao, video bih je u vodi veoma jasno, a mogu da zamislim kako to izgleda iz riblje perspektive. Omce smetaju i u prezentaciji, kao da ispresecaju taj kontinuirani pad citavog sistema na vodu. I tako, letos mi Roka na Gradcu pokaze kako on to povezuje, medjutim ja zaboravih par koraka i ode mast u propast. Ipak, nasao sam na internetu kako i sta, tako da sam sredio to sada nekom kombinovanom tehnikom i odlicno mi izgleda...
Da pojasnim: prvo sam nais'o na "nail knot", medjutim, on mi je nekako mnogo nesiguran. Sta znam, moze lako da popusti, da se kanap i zvuce i ode sve. Zatim sam nasao ono sto sam trazio - konekcija bez cvorova. Provuce se igra kroz 1-2cm kanapa, pa se kroz rupu provuce predvez, poslednjih 10mm predveza se malo osmirgla, nabaci se superlepak, provuce se skoro do kraja, mali deo koji ostane se malo termicki obradi da bude siri i da se ne provuce ispod i to je to. Medjutim, probah to 3-4 puta i nekako uvek uspem (ako bas povucem iz sve snage) da predvez izvucem iz kanapa. I tako nadjem ovaj sajt, pa iskombinujem ove dve tehnike. Provucem predvez kroz kraj kanapa, sve isto odradim, medjutim ostavim jos 10cm predveza i na mestu gde je rupa vezem "nail knot".

Ovo je nesto najbolje sto sam nasao do sada kada je ova konekcija u pitanju. Drzi savrseno!  :tbumb:

http://eat-sleep-fish.co.uk/content/2012/09/leaders-fly-lines

Kakva su vasa iskustva?
 

MAFKE

Senior member
Učlanjen(a)
23.12.2012.
Poruke
363
Broj reagovanja
1
Lokacija
jagodina
Kao pocetnik sam u nekom casopisu nasao crteze spajanja i to izrezao i zalepio u svesku 91-ve,jos cuvam razne isecke i prepise kao uspomenu.

Na crtezu je predlozeno da se deblji deo monofila ziletom stanji i provuce krog iglicu koju bi potom provukli kroz par cm kanapa i vezali cvor kao

za klacicni vrat udice. To mi  je bilo idealno resenje jer sam imao kanap #6.

  Sada kao sto videh na jednoj fotki linka,presavijem vrh kanapa ,ali osnovnim koncem bogato i konusno namotam oko 2 cm i malo osiguram cvor

s. lepkom.

Ovo koristim zadnju sezonu,na preporuku  naseg forumasa'' Crnog'' i prezadovoljan sam,jer utice i na bolju prezentaciju lagane muve koju mi

je konektor onemogucavao na kanapu #2. Pre toga kupovni konektor mi je vrsio posao,a na debljem kanapu stara skola sa iglom i parcetom

debljeg monofila 15-ak cm sa omcom na kraju.
 

MAFKE

Senior member
Učlanjen(a)
23.12.2012.
Poruke
363
Broj reagovanja
1
Lokacija
jagodina
  Sta sam nalazio u ovim radnjama to sam i koristio. Nisam se opterecivao previse ovim detaljem,bitani su mi  dobar kanap i predvez :)
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Vec sam pisao u nekoj temi ali nije problem da ponovim.

Ja sam se godinama opterecivao raznoraznim sitnicama od predveza preko tipeta, konektora pa cak i bekinga. I to sve samo iz razloga sto ne zelim da mi jedna tako "beznacajna" sitnica pokvari dan na reci. Desavalo mi se da ode riba zajedno sa mojim poslednjim predvezom i konektorom, desavalo mi se da kazem "evo sad nemam konektor nego zavarenu omcicu od fly linea" pa da ostanem i bez toga... Ono po Marfijevom zakonu obicno ti se svi ti pehovi desavaju kad nemas nista u rezervi ili si sve zalihe potrosio.

I tako ja lepo krenem da "studiram" svaku sitnicu koja se koristi u musicarenju. Odmah da se ogradim, nemam ama bas nista protiv ovakvih nacina spajanja ali ja volim da imam loop to loop konekciju, ne odmaze mi ni u jednom trenutku, mogu cesto da menjam predveze sto i radim. Orvis je provereno dobar ali nesto grublji, kome ne smeta nece ga prodati nikad. Meni ne odgovara bas zbog te grubosti. Roman Moser izuzetan fini konektor, 300% pouzdan. I njega sam uglavnom koristio i bio zadovoljan sve dok nisam otkrio Marryat (Smith) koji je jedno 3 koplja iznad ostalih po finoci a o pouzdanosti necu ni da diskutujem. Pre 3 godine sam stavio prvi i evo ga jos uvek nije mrdnuo, doduse struna je vec za zamenu. Nigde nisam video tako fini i precizan loop, ne tone, ne smeta prezentaciji,...I tu je kraj moje price na temu konektora. Nemam nameru da menjam sve dok se proizvodi.

 

Prilozi

  • marryat.JPG
    marryat.JPG
    98,3 KB · Pregleda: 348

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
Odlican post, Simpsone, kao i ovaj konektor sa slike. Nikad se u zivotu nisam susretao s njim, ali moram da priznam da mi ovako na slici izgleda veoma precizno, kvalitetno i fino odradjen. Kad god sam koristio konektor, uvek sam uzimao nesto prvo na sta naletim u prodavnici. Nikada nisam nesto obracao paznju, pa birao, ali sam se uvek trudio da izaberem sa sto manjim loop-om. Iz jednog prostog razloga koji nisam spomenuo kad sam otvarao temu. A to je zabacivanje sa dugackim predvezima... Koristim stap od 8 ft uglavnom svuda gde pecam. Ja sam jos uvek relativno receno pocetnik, izlazim cesto na vodu uglavnom tokom leta zbog skole/faksa i nisam jos uvek dosao do tog nivoa da mogu da kazem: "E, danas forsiram nimfe, nosim stap od 10 ft, stavljam kanap taj i taj, prevez taj i taj". Zbog toga se jos uvek trudim da mi sav pribor bude univerzalan za vode na kojima pecam. Pa cu vremenom kroz iskustvo ispravljati tako neke finese i pronaci sta mi odgovara. Tako da sam sad za sad uzeo ovaj konusni najlonski predvez 7.5 ft kojime cu moci da pecam i suvim i nimfama i strimerima. Kad god sam stavio konektor ne bi mi prolazio cisto kroz vrsnu alku na stapu, a mogu tek da zamislim kakva bi nocna mora bila da ga stavim na ovaj predvez + 1m tippeta.

Tako da je sve ovo stvar navike, potrebe i ukusa, ali i (kao u mom slucaju) traganja za boljim resenjima.  :blush:
 

Radojica-pop

Senior member
Učlanjen(a)
21.10.2010.
Poruke
141
Broj reagovanja
0
Xfactor je napisao(la):
.... Koristim stap od 8 ft uglavnom svuda gde pecam. Ja sam jos uvek relativno receno pocetnik,..... Zbog toga se jos uvek trudim da mi sav pribor bude univerzalan za vode na kojima pecam. Pa cu vremenom kroz iskustvo ispravljati tako neke finese.......
Izabrao si najgoru mogucu duzinu stapa da bi ti bio UNIVERZALAN. Stap od 8fit ipak je usko namenski. ;)
 

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
Radojica-pop je napisao(la):
Izabrao si najgoru mogucu duzinu stapa da bi ti bio UNIVERZALAN. Stap od 8fit ipak je usko namenski. ;)

Mozda nije bukvalno univerzalan, ali za moje potrebe je sasvim okej. Za Ibar/Gradac mi savrseno odgovara. Imam i dva od po 9 ft, slabijeg kvaliteta na kojima sam ucio, pa me to sluzi u slucaju da imam potrebe za tom duzinom. Ali sa ovim Greysovim Strimflexom od 8 ft sam bas zadovoljan, uglavnom mi ispunjava sve potrebe. Desava se ponekad da teze vodim nimfu s njim, ali ne bunim se...

Opet kazem, ta duzina sigurno da nije za neki potpuno univerzalni stap, ali za mesta na kojima ga koristim je "bombona"  :tbumb:
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Konektora ima raznih, finih, grubljih, jakih, slabih, elasticnih, krutih, jeftinih i skupih... i u mom novcaniku se mogu naci bas razni, skoro od svega po neki komad od nabrojanih. Do sada sam imao peh u pecanju samo jedanputa kada sam izgubio ceo predvez sa ostatkom i to manje vise  manje vise mojom nepaznjom, losim izborom konektora i montazom.

Nista manje koristim i druge nacine spajanja. Mnogo je razlicith situacija u ribolovu da bih se ogranicio na samo jedan izbor. Puno puta sam trazio najbolje i najuniverzalnije resenje. Nazalost nisam ga nasao. Nastavio sam tako sto sam svakom ribolovu prilagodjavao nacin na koji cu sastaviti kanap i predvez.

 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Konektori su napravljeni iskljucivo zato da se ljudima za nista uzmu novci. Naizgled beznacajni, ali na bazi ukupne svjetske potrosnje, solidni.

I to na tri nivoa. Prvo, izravno za same konektore. Drugo, da bi se kupca navelo da sto cesce, a obicno bespotrebno, kupuje i mijenja predveze. I trece, indirektno, za prodaju "strucnih uputa" kako ih koristiti. S prakticne strane gledano nemaju apsolutno nikakve razumne svrhe. Za bilo koju korisnu svrhu - od ribolova do kvalitetnog bacanja - postoje izdrzljivija, trajnija, ekonomicnija (u pogledu cijene i trosenja materijala), za montazu jednostavnija i u svakom drugom pogledu bolja rjesenja.

Savrseno razumijem razloge onih koji konektore i popratni softver prodaju, ali mi je fascinantna povodljivost vecine, koji ih bez ikakvog kritickog razmisljanja prihvacaju. Podsjeca me na pricu "Carevo novo ruho" u kojem je golom caru pljescu narodne mase, zato sto ima prekrasno nevidljivo odijelo. A dijete koje iz publike drekene: "Car je gol!", dobije po glavi.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Kupio sam do sada samo tri konektora i to deceniju unazad. Pokoristio sam dva a treceg poklonio. Ako kanap nema vec gotovu varenu omcu sam je uradim pomocu termo buzira i vatre. Jeftino i ucinkovito. Drugo  resenje je deblji najlon, igla...ostalo vec znate kako ide tj. vec je spomenuto ovde. 
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Xfactor je napisao(la):
I kako te sluzi ovaj sistem sa iglom, Seb?

sasvim ok, ali najcesce imam ove varene jer takve kanape kupujem a ako dođe do toga da moram da ga uradim uradim opet tog varenog. ovo sa iglom retko kada. konektore ne mislim kupovati...

na sličan način ja radim več godinama
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cONydFcpYtk[/youtube]
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
ja isto koristim ove varene i dobro sluze,mada topljeni deo dobije malo na krutosti ali ne ni blizu kao sa konektorom....
 
Vrh Dno