Kontre...kad i kako

IgorNL

Newbie
Učlanjen(a)
06.07.2007.
Poruke
12
Broj reagovanja
0
Mene interesuje kako lupate kontre kod pastrmki,klenova i lipljena...


Ja do sada imam iskustva samo sa brancinima-strimerisanje, crvenperkama-nimfarenjem i jednim i jedinim saranom kojeg sam uhvatio...

Naucili su me da za gorepomenute tehnike i ribe uvek lupam strip-kontru levom rukom jer je ovakva kontra puno brza i efikasnija od kontre stapom. U ovo sam se i licno uverio loveci crvenperke i brancine. U pocetku mi je bilo jako tesko da se naviknem na ovu kontru ali sad vise nemam problema.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ucili su i mene, ali od ranije je ostala navika koju nisam mogao da iskorenim, ali svodi se ne aisto: dizao stap drzeci snjur ili povlaceci snjur drzeci stap, kontra se obavi. Nekad na velikim distancama (+10 m) kad kontriram lovom na suvu muvu ide kombinacija strip i (recimo) rise-set hook kontre, jer treba pokupiti i dugacki snjur izmedju, ali to je vise nagon nego promisljanje.
Mislim da je cistu strip kontru ipak tesko efikasno zadati na vecoj dubini u brzoj vodi kad lovis teskom nimform ili strimerom, stap tu mora da se pomeri; zadnji put kad sam digao veliku pastrmku, cim sam shvatio da je velika, sam adrenalin je zakucao onako "smudjarski" dodatnu kontru i veruj mi da udica nije uopste bila preduboko zabijena.
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
[Pozdrav.Ja vam se javljam prvi put.Dobro je što ste pokrenuli ovo pitanje.Ja imam sličan problem.Sad sam s Ribnika.Riba je solidno radila,čak vrlo dobro.Lipljen pogotovo.Ali,šta se meni dešava.Opucam kontru,osjetim da je riba ne štapu i onda spadne.Nemam pojma o čemu se radi.Jesu mi kontre smuđaroške,jeste bio lipljen ali što je mnogo,mnogo je.Da li je moguće da je kontra prejaka?I,Peđa,ajd molim te objasni te strane izraze,ne baratam baš tim vokabularom
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
heh...isto kako Peđa kaže, imam naviku da kontru radim stapom. Kod klena i pastrmke radim skoro jednako jako, normalna opustena kontra ali opet ne tako jaka. Ne znam bolje objasniti  :D Imam obicaj da dajem krate kontre, sama jacina i brzina je ovisna o ribi koju lovim. Sa lipcem radim nšeto nežnije kratke kontre.  U mojem slučaju, ako mi se riba otkačila je bilo zbog prebrze kontre (sada sam se setio, tako sam jednu šarančinu izgubio, ogrebao ga muvom i :bye:). Ako je udica problem onda treba probati sa manjom ili večom. Ali kada se riba dobro prokuži da se uloviti i sa povečim udicama. Treba dobro prostudirati kako riba uzima mamac. Isto treba dobro obratiti pažnju, ako se ikako da, kako je riba zakačena. Evo npr. jučer navečer sam na jezeru ulovio lepog smuđa ali nije proguta strimer. Bio je zakačen tek malo za čeljust. Iz iskustva sam ga nežno zamarao i puštao mu kontrolirane begove...buduči da je slab borac to je trajalo kratko. Da nemam tolika iskustva sa smuđevima ovaj bi otišao. Imao sam još par slabijih komada koji su se slabo zakačili ali to je zbog jednokuke udice i moje neizvežbanosti mušičarenja smuđa na jezerima. Prvi put sam ga lovio sa #4 srednje akcije. Nije mi struna bila non stop zategnuta i nisam imao osečaj na njegove nežne udare. Bio je mrak i nisam video kanap. Na rekama je drugačije i lakše, što zbog toka koji ti sam ispravlja špagu i ceo sistem, što zbog lakšeg lociranja ribe. Dakle praksa i iskustvo je najbolja vežba za određenu ribu. Što se neku ribu više lovi bolje se upozna pravi pristup i tehnika lova...  Opet jako ili slabo je relativna stvar, nešto što je za mene nežno ili jako može za drugoga bit baš kontra. Ti nekome kažeš nežna kontra a on odradi kilavo ili ne baš tako nežno, sve ovisi o tome kako tko shvača šta je nežna kontra a  šta je jaka. Za nekoga je jaka kontra da ribi otrga čeljust :)
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Ne zaboravite znacaj stapa koji koristite! Ja iskreno volim tvrde stapove i moja kontra je uvek ubojita :)
Kontru dajem obema rukama - znaci i stapom i kanapom bez obzira da li pecam na suvu, mokru, nimfu ili strimera. Naravno uvek je odmerena i brza tako da mi se konac sa vode jedva i podigne.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
slazem se sa lazzom, ali opet sa druge strane ako ribolovac navikne i nauci na svoj npr. mekani stap također može imati jednak uspeh.
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Sve je to OK,al meni spada riba.A planiram iza 15. o,m. opet na Ribnik.Šta da radim?Lipljena ima kao u snu a ako mi opet bude tako spadao sve su šanse da ostavim i mušičarenje i Ribnik :bye:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:D E bas me zivo intersuje kako to mislis da ostavis musicarenje  :D.
Lipljena sam samo jednom ulovio na Drini i tada sam mu dao uobicajenu (vidi gornji post), mada mirnu kontru na velikoj daljini. Receno mi je da on ima mekana usta, bla, bla... Takodje, treba da naglasim da koristim relativno mekan stap (SCIERRA SST+ #5). Sve to je verovatno bilo razlog sto je lipljen od oko 28 cm stigao do mene i pored lepih izvlacenja strune begovima (Velika Drina, mesta koliko hoces) za tako malu ribu. Mislim, medjutim, da je presudno za zakacinjanje bilo to da je i on, ali i sve druge ribe koje sam kacio uzeo muvu u usta i posao nazad s njom. Ako imas u daljini napad na muvu i mnogo promasujes, nesto tu nije u redu. To mi se cesto desava, ali ako i kad promenim muvu dobijam isto odustajanje od uzimanja (ja to zovem "preskocila"), onda menjam nesto u prezentaciji: spustim muvu nize, u film, ili pustim da tone. Ili predjem na nimfe. Znaci, cesto ne mora da znaci da je u pitanju greska u kontri, vec je kontra samo adekvatna reakcija pogresnog utiska uzimanja. Uostalom, mnogo puta sam dobio pastrmku zakacenu za razne delove tela van usta, jer sam kontrirao misleci da je uzela i zakacio je dok je "p[reskakala" i udaljevala se od muve.
:) E, te borbe su tek nezaboravne, mislis da imas kapitalca, a pojavi se 15 cm "dinamita".  :D
Dakle, pokusalj da lipljenu das mrnu i laganu kontru, da obuzdas adrenalin kad vidis da je uzeo. Ako ne uspe, probaj brzom kontrom. Ako ni to ne uspeva, menjaj tip muve (npr. visokoplivajucu zameni cdc ili nekom drugom "no hackle" varijantom koja nisko lezi na vodi ili je u samoj vodenoj povrsini ("film"), a ako i to ne radi posao, kreni sa mokrim muvama i neotezanim (sporotonucim ili neutralnim) nimfama.
rabbit je napisao(la):
I,Peđa,ajd molim te objasni te strane izraze,ne baratam baš tim vokabularom
Striping znaci na engleskom povlacenje i takva kontra se izvodi povlacenjem snjura u jednu i pomeranjem stapa u drugu stranu istovremeno. Kad sam napisao "rise-set hook" mislio sam da istovremeno povlacim kratko snjur, ali i dizem stap u vis i dodatno iz zgloba dajem kratku kontru. Nemam racionalnog argumenta zasto to radim tako, verovatno da bih zategao snjur dizuci ga sa vode i onda "zabio" kratkom i ne prajakom kontrom udicu. Udice su male i uglavnom tanke kad su suve muve u pitanju, pa je i njihova prodornost uglavnom dobra ako su neostecene, bez obzira na proizvodjaca. Medjutim, za razliku od ovih, uice za mokre muve i nimfe su daleko cvrsce i kruce, a lov s njima je nakracim distancama i tu retko ima problema oko otkacinjanja posle kontre.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
pedjabg je napisao(la):
:D E bas me zivo intersuje kako to mislis da ostavis musicarenje  :D.
Lipljena sam samo jednom ulovio na Drini i tada sam mu dao uobicajenu (vidi gornji post), mada mirnu kontru na velikoj daljini. Receno mi je da on ima mekana usta, bla, bla... Takodje, treba da naglasim da koristim relativno mekan stap (SCIERRA SST+ #5). Sve to je verovatno bilo razlog sto je lipljen od oko 28 cm stigao do mene i pored lepih izvlacenja strune begovima (Velika Drina, mesta koliko hoces) za tako malu ribu. Mislim, medjutim, da je presudno za zakacinjanje bilo to da je i on, ali i sve druge ribe koje sam kacio uzeo muvu u usta i posao nazad s njom. Ako imas u daljini napad na muvu i mnogo promasujes, nesto tu nije u redu. To mi se cesto desava, ali ako i kad promenim muvu dobijam isto odustajanje od uzimanja (ja to zovem "preskocila"), onda menjam nesto u prezentaciji: spustim muvu nize, u film, ili pustim da tone. Ili predjem na nimfe. Znaci, cesto ne mora da znaci da je u pitanju greska u kontri, vec je kontra samo adekvatna reakcija pogresnog utiska uzimanja. Uostalom, mnogo puta sam dobio pastrmku zakacenu za razne delove tela van usta, jer sam kontrirao misleci da je uzela i zakacio je dok je "p[reskakala" i udaljevala se od muve.
:) E, te borbe su tek nezaboravne, mislis da imas kapitalca, a pojavi se 15 cm "dinamita".  :D
Dakle, pokusalj da lipljenu das mrnu i laganu kontru, da obuzdas adrenalin kad vidis da je uzeo. Ako ne uspe, probaj brzom kontrom. Ako ni to ne uspeva, menjaj tip muve (npr. visokoplivajucu zameni cdc ili nekom drugom "no hackle" varijantom koja nisko lezi na vodi ili je u samoj vodenoj povrsini ("film"), a ako i to ne radi posao, kreni sa mokrim muvama i neotezanim (sporotonucim ili neutralnim) nimfama.
rabbit je napisao(la):
I,Peđa,ajd molim te objasni te strane izraze,ne baratam baš tim vokabularom
Striping znaci na engleskom povlacenje i takva kontra se izvodi povlacenjem snjura u jednu i pomeranjem stapa u drugu stranu istovremeno. Kad sam napisao "rise-set hook" mislio sam da istovremeno povlacim kratko snjur, ali i dizem stap u vis i dodatno iz zgloba dajem kratku kontru. Nemam racionalnog argumenta zasto to radim tako, verovatno da bih zategao snjur dizuci ga sa vode i onda "zabio" kratkom i ne prajakom kontrom udicu. Udice su male i uglavnom tanke kad su suve muve u pitanju, pa je i njihova prodornost uglavnom dobra ako su neostecene, bez obzira na proizvodjaca. Medjutim, za razliku od ovih, uice za mokre muve i nimfe su daleko cvrsce i kruce, a lov s njima je nakracim distancama i tu retko ima problema oko otkacinjanja posle kontre.

Potpis!

 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Ma naravno da ne mislim da batalim mušičarenje,bar za ovog života.Što se tiče tvog lova lipljena,želja ti je lako ostvarljiva,samo reci da se uklopimo i palimo za ribnik.Malo promijeniš Gradac.Samo da znaš da je Ribnik ladan ko boza.Ja sam tamo do sada koristio Orvis#5 ,ali sad nosim samo Scieru #4/5.Meka je ko duša,ili ko dedin, :respect1:valjda ću smanjiti ta odpadanja.Pa još kad dodam "lastiku" umjesto konektora,bojim se da ne budem spor s kontrama.Ima još jedan problem,ja lovim samo plivajućim muvama.Znam da isključivost ni u čemu nije dobra,ali ja tako volim.To mi valjda ostalo od pecanja basa po Vojvodini.I njega sam lovio samo na površini.A da,hvala puno na objašnjenju.Baratam ja malo tim stranim jezikom,al ti stručni izrazi mi neleže
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mislim da je elastika (gumica) potpuno nepotrebna ako ti je stapic mek.
:D Ja pri tome zaista mislim na pecanje, ali kao sto vidis, gore izneseno je ocigledno siroko vazeci aksiom.  :D
Hvala na pozivu, bice prilike i za Ribnik. :tbumb:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nisam čitao sve postove, jer žurim u ribolov, ali videh poslednji, Pedjin. Moja iskustva su da se sa čvršćim štapom bolje kontroliše sila kontre i da ima manje kidanja. Mekani štapovi su mi pravili više problema sa tim.
Ovo moje iskustvo je potpuno suprotno od preporuka većine proizvođača štapova, ali šta ću, kada nešto sam iskusim, to mi je zakon.
Dakle, ja mislim da vam mek štap neće pomoći u ublažavanju kontre i spašavanju tankog predveza. Naprotiv.
Zašto, kako... objasniću. :tbumb:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
ja imam nažalost mekan štap. Da li ova rečenica samo meni deluje kao neka sexy izjava, gde se tip žali drugom  :doh: ? U svakom slučaju mekan štap, ima svoje prednosti, ali ja ih nevolim (zašto ga imam neko će se zapitati, prosto nemam lovu da uzmem boljii zato ga trpim). Kontre kada je izbačen konac 15+m sa mekim štapovima su veliki problem, barem meni! Sa tvrđim je to znatno lakše. E sada kada ovo primenimo na temu, dobijamo jednostavan odgovor....kontra je prilagođena mesto, tj. kolko je konca izbačeno, štapu koji koristimo i ribi koju lovimo. Moja iskustva sa klenom i pastrmkom su sledeća. Refleksi kao u ninje, Uze muvu, odmah šljus....Ja koristim i štap i povlačim konac levom rukom. Simultano...Koliko jako cimam štap i koju količinu konca pobvlačim, teško mogu da definišem. Nekako mi je to postalo automatizovano.
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Ako ti je lakše,i moj je mekan,štap,kao što već pomenuh.Nije meni to problem nego smuđaroška kontra.Koliko sam ja ukapirao,to ne pije vode u mušičarenju.A mislim da ima i taj problem tankih udica koje se koriste za plivjuće muve.Nožda ne tankoća koliko mali luk te udice.Sinoć sam pregledao te ribničke varijante,jer tamo kupujem muve.Krejice su malog luka i s njima mašim kao da se takmičim.A imaju oni neku vrstu emerdžera koji ,valjda po priroda izrade mora da se pravi na širokolučnoj.E s tom muvom već pomislim da i ja nešto znam.Prošle godine samtamo lovio s Orvis #5 mid flex,6,5 i spram mog skromnog znanja bio sam više nego zadovoljan,ali koristi sam samo te emerdžere,kupili su ih i pastrmka i ređe lipljen.Ove godine,taman sam mislio kako sam spreman,sa sve mekšim štapom(nemojte samo reći,kud još mekši od orvisa)bunar.Napada meni riba,ali ako uspijem svaku desetu da nabodem,super.Tako da sam se odprilike osjećao kao dede u javnoj kući,srce oće al "motka" klokoće.Zato se spremam opet,nadam se pametniji ovaj put
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mislim da to ipak nema veze ni sa motkom, ni sa kontrom, vec sa vernoscu imitacije ili nacinom vodjenja. Probaj malo da promenis tip muve, kako je bilo u prvom postu kojim sam ti odgovorio.
 
Vrh Dno