Kratkoglavi WF

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Drugari, imate li i kakva su vam iskustva sa WF kanapima kratke glave ?

Loop Evotec, Rio Creek, Rio Mainstream, Vision Vibe, SA Air Cel, Barrio Smallstream... svima je zajedničko da imaju kraću glavu (7.4 -10 metara) i, izuzimajući Barrio, da je glava teža od "standardne".

U teoriji, to znači bolje punjenje štapa i zabacivanje sa više osećaja na kraćim distancama (5-15 m) i lakše bacanje krupnijih mušica.

Ali, šta kaže njeno visočanstvo Praksa ?
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.095
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
Ja sam probao neki kineski single spey... Cini mi se glava dosta teza od uobicajenog kanapa. Odlican kanap.
Meni je odgovarao kako za vodene zabacaje tako i za klasican overhead.
Mana je tezi pad na vodu dok se covek malo ne navikne.

Koliko sam skapirao to je kopija RIO single spey kanapa... Kinezi cak ni boju nisu promenili 😂😂... Kapiram da mozes sa alija da je porucis... Meni je po moru i prljavim rekama u Hong Kongu trajala po sezonu... Al to podrazumeva mrsenje po travi, pesku, ja koji sve to samo cimnem rukom pa istrgam iz trave... Nikad oprano... Sem jednom kad je uletelo u mrlju nekog ulja ili nafte.... Solidno jak kanap...
Profil imas na slici
 

Prilozi

  • Screenshot_20211125_232917.jpg
    Screenshot_20211125_232917.jpg
    182,4 KB · Pregleda: 13

neba

Full member
Učlanjen(a)
01.02.2014.
Poruke
905
Broj reagovanja
76
Bolje se bacaju krupne muhe, lakše se puni štap, nestabilne na većim distancama ukoliko se dosta strune drži u vazduhu, padaju na vodu normalno uz malo modifikacije i ukoliko je lepo ukomponovana sa štapom.

Da budem iskren, sa mpx/stari gpx je upravo takva struna, odlično izbalansirana i za potpunu preporuku(kraće glave od 10m nešto i nisam koristio) jer za Lim, Ribnik i reke sličnog tipa ipak ima mesta gde se razmašeš.

Takođe obratiti pažnju na konstrukciju glave jer ako je namenjena nekim teškim mamcima, nije baš upotrebljiva za suhe muhice i lagane nimfe, a teško će biti i za bacanje, jer se otima.

Takođe, ako je neki torpedo oblik u samom vrhu i na dužoj glavi će imati isti efekat.

Ja npr za Drinu najviše volim glavu od 14-16m, standardne težine ili čak underlining zbog mogućnosti podizanja što veće količine strune,a za manje reke 10m.

Generalno gledajući, ako su ti cilj baš potoci, 7m bi bio odličan izbor, mada bi možda situacija pokrio sa agresivnijim taperom i dužom glavom.
 

eko

Hero member
Učlanjen(a)
19.02.2009.
Poruke
1.124
Broj reagovanja
70
Lokacija
Sjenica
Pecao sam na Đetinji sa kanapom SA SBT WF3, dužina glave 6,8 m.
Leti kao blesava,zaista je odlična kada se nema mesta za mahanje.
Sada imam jednu Scierra Brook ll WF 5, dužina glave 8,8 m. Nisam imao prilike da je probam a čuo sam da je solidna.
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Danima već upoređujem prednje i zadnje konuse, trbuhe... izludeću. :doh:

Predvez + tipet mi gotovo nikada nisu kraći od 3.5 - 4 m. To je, nadam se, dovoljno da malo ukroti teže i agresivnije glave.

A baš mi je Lim na pameti kad razmišljam o kratkim glavama.

Istina, na toj reci imaš terene gde možeš (ako hoćeš) da bacaš i 20+ metara, ali u Plavu sam sve svoje najveće lipljane ulovio sasvim drugačije.

Na viđeno, na mestima sa priloženih fotki (od "dalekovoda" do ušća Plavske rijeke) na kojima je tehnika lova kao da pecaš pastrmku na manjoj reci... kratki i precizni zabačaji prethodno uočenoj ribi. Najbolja mesta su bili prelazi između plitke i duboke kao i brže i sporije vode, granje, "rupe" u koritu reke...
 

Prilozi

  • IMG_0917.jpg
    IMG_0917.jpg
    142,6 KB · Pregleda: 31
  • IMG_2999.JPG
    IMG_2999.JPG
    230,4 KB · Pregleda: 19
  • IMG_3481.JPG
    IMG_3481.JPG
    244 KB · Pregleda: 20
  • IMG_2998.JPG
    IMG_2998.JPG
    257,8 KB · Pregleda: 33
  • strune profili.png
    strune profili.png
    186,6 KB · Pregleda: 32
  • Like
Reagovanja: eko

neba

Full member
Učlanjen(a)
01.02.2014.
Poruke
905
Broj reagovanja
76
Think about it 😁
 

Prilozi

  • sa-mastery-mpx-fly-line-profile-465x465.jpg
    sa-mastery-mpx-fly-line-profile-465x465.jpg
    10,5 KB · Pregleda: 18

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
637
Broj reagovanja
1.286
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
koristim barrio small stream stari i loop q, obje s kratkom glavom... za lov pod nogama i na udaljenostima do 10-12 metara žnore vrhunske, pogotovo barrio, s barrio klase 3 nema problema ni s bambulama na udici 6-8 ili tungstenom 4 mm, niti s emergerima na 24, i to je uživancija radit, mendanje također čista uživancija, sa suhom i dugim predvezom 0,12 možete što hoćete..curve cast i ostale improvizacije kakve god poželite, na greysu streamflex gr 70 klase 3,
loop q klase 4 drži i veći otežani wolly do težine 1- 1,5 gram, malo je omča na vrhu preteška, ali jako dobro pliva pa je dobra za nimfu... iako bi bilo bolje da je glava od malo manje hrapava da se lakše menda na kratko,
na večim udaljenostima obje nestabilne bez obzira na muhu, kad razvućete 15 metara žnore treba imat mirnu ruku da dobro zabacite...lagano se ispucavaju dodatnih 5-7 metara plus duljina glave... al to je i neki ugodni radni maksimum...
zaključak... za klasične kratke zabace na manjim rijekama poželjno je imat neku žnoru s kratkom glavom, kada imate potrebe za brzo pretraživanje terena na manjim udaljenostima i čestim ispucavanjem bambule, streamera isto su odlične kratkoglave... za manje suhe trebaju imat duži prednji konus, za teže muhe krači prednji konusni dio...
 

smoker13

Senior member
Učlanjen(a)
10.09.2012.
Poruke
411
Broj reagovanja
21
Scierra brook, kraca glava. Koristim je vec 2 sezone i odlicna je. WF4F inace.
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.257
Broj reagovanja
310
Lokacija
Beograd
A jel razmisljao neko o varijanti da uzme za klasu manju strunu u odnosu na klasu stapa? Sa tom kratkom glavom? Cisto zbog pokrivanja manjih musica_
 

smoker13

Senior member
Učlanjen(a)
10.09.2012.
Poruke
411
Broj reagovanja
21
A jel razmisljao neko o varijanti da uzme za klasu manju strunu u odnosu na klasu stapa? Sa tom kratkom glavom? Cisto zbog pokrivanja manjih musica_
Ja koristim stap Scierra memento #3 od 8 fita uparen sa tom Scierra brook wf4f i apsolutno nemam problem sa prezentacijom sitnih muva tipa na udicama 18-20, ni pri zabacajima 15+ metara. Konusni lider 6x od 2,7m, musica padne kao pahulja... e sad jbg, meni je ok ta varijanta, možda nekom ne.
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
637
Broj reagovanja
1.286
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
maricu...neko moje skromno iskustvo, na razini amatera u fly castingu... ali možda nekom pomogne da upotpuni svoje iskustvo...
prvo na brzom štapu... meni barrio smallstream klase 3, na ctsu x klase 4 10 ft, sjela vrhunski za fine prezentacije, mikro pokretima štapa se upravlja žnorom i izvode kojekakvi zabaci, ali kako je štap 10 ft, brz... žnora registrira i svaki pogrešan pokret... lako se ulazi u owerpover zabaca ili grešku u zabacu i preveliku brzinu žnore, pa su kojekakvi curve castovi otežani jer imamo manje vremena za njihovo izvođenje...
da bi se to izbjeglo treba baš nježno pomakivati štap sa preciznim kratkim pokretima,
adekvatnom žnorom, klase 4, te greške se bitno manje osjete... ali kad je presudna finoća prezentacije ima razlike, koja ide u korist lakše žnore...
opet kod sporijih štapova prelagana žnora meni znaći obavezan owerpower zabaca, jer se štap ne puni kako treba i tad se događa kontraefekt... puno više energije u odnosu na odgovarajuću usklađenu klasu žnore...

što je više žnore u zraku negativne strane su mnogostruko izraženije...
 

Ledeni_ junior

Senior member
Učlanjen(a)
21.04.2020.
Poruke
268
Broj reagovanja
34
Lokacija
Pozarevac
Sta mislite o prezentaciji velikih muva, mislim na strimere od 15+ cm za stuku, sa intermedijalnim ili plivajucim kanapom kratke glave?
 

smoker13

Senior member
Učlanjen(a)
10.09.2012.
Poruke
411
Broj reagovanja
21
Ja uglavnom koristim plivajuci kanap iz razloga sto ne pecam na nekim dubokim vodama. i volim pri povlačenju da gledam kanap koji je na povrsini. Sta vise neke strimere malo otezam da brze tonu, neke i ne, dovoljno kad se natope da tonu. Probao sam intermediju i nije mi se svidela. Stvar ukusa.
I tu prezentacije pri zabacivanju nema, pri povlačenju strimera da kazem da.
 

Ledeni_ junior

Senior member
Učlanjen(a)
21.04.2020.
Poruke
268
Broj reagovanja
34
Lokacija
Pozarevac
Lose sam se izrazio, zabacivanje strimera je u pitanju, koliko ta kratka glava zapravo olaksava okretanje kokoski od strimera
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635

Odličan tekst (ceo blog je sjajan) o priboru za štuku, ima odlomak i o strunama. Prava je šteta što su vremena kada su ovakvi ljudi pisali po forumima iza nas.
 
Vrh Dno