Lampetra Planeri

japanac

Full member
Učlanjen(a)
08.03.2009.
Poruke
905
Broj reagovanja
21
Lokacija
Niš
Pre nekog vremena pričam s drugarom o tome kako sam na pritoci Toplice- Kosanici, viđao jegulje. On mi potvrdi da je takođe viđao jegulje ali na Toplici. I tako ostadosmo u uverenju da su u tim malenim rekama koje su daaaleeeeko od mora, došle one jegulje izmrešćene u Sargaskom moru. Hmmmm
Sinoć pričam s drugarom koji je doktorirao radom u kome je proučavao ribu Lampetra Planeri, ili kako je kraće zovu po redu kom pripada- Petromizones.
Nije interesantna za pecanje. Parazit je koji može da se hrani i insektima. Ima je u nekoliko zemalja Evrope. Negde nije ugrožena, negde jeste.

Interesantno je da je u Srbiji za sada registrovana u Kutinskoj reci kod Niša i Kosanici kod Kuršumlije. Zašto samo tamo i da li je ima u drugim rekama, nemam pojma (tad smo već bili poprilično "pod gasom" da bih se setio svega što me interesovalo  :lol: ).
Inače, sećam se da sam jednom bio s bratom na Kosanici i da je on izvukao jednu iz rupe koja je bila nekih pola metara udaljena od ivice vode.


http://internet-fishing.ru/encyclopaedia/374.html
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
mladica kada je ugleda nema praštanja a posebno kada se paklare skupe jedna uz drugu kakav je to tek zalogaj za nju, nije ni čudo da je Cof tolike godine dogurao a još uvek popularan među mladičarima. Evo jedne moje imitacije, nije dočekala slavu, ostala je na dnu reke :) (http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=2128.15).

 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Jedan jedini put sam u svojoj ribolovačkoj karijeri video ove "paklare" tj. Lampetre i to u Mlavi u gornjem toku oko 2000-te godine!!!
 

Markovic

Full member
Učlanjen(a)
11.02.2008.
Poruke
966
Broj reagovanja
0
Lokacija
Pozarevac
Такође могу да потврдим да је у горњем току Млаве има.
Спасио сам једну пастрмку на коју се била залепила, какав је то костур од рибе био :'(
штета што тада нисам имао фото апарат. Много чудна живуљка.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
Nalazio sam na Gradcu mrtve jedinke, ne znam tačno koja je vrsta pošto ih valjda ima 2-3.
Pre nekoliko godina sam u jednom zabarku sa peščanim dnom video 10-ak komada, a neke i uhvatio.  ;) 
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Da li paklare mogu da se mušičare?

Recimo na strimer utopljen u krv potočne mrene iz potoka.  :-*

Zabaciš na dno i čekaš da se paklara prikači.

p.s. Moj prijatelj ih je viđao pre 30 godina u pritoci Toplice, ali ne u Kosanici nego u nekom manjem potoku.
 

japanac

Full member
Učlanjen(a)
08.03.2009.
Poruke
905
Broj reagovanja
21
Lokacija
Niš
Šta tebe briga da li mogu da se mušičare?
Ti si mušičar... zarobljen u telu varaličara.  :bleh:
Latentni mušičar, takoreći.  :lol:
 
Vrh Dno