Large Mosquito

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Evo jedne moje izmišljotine. Naime radi se o imitaciji onog veliog muskog komarca. Kakvo mu je puno pravo ime nemam pojma.
Iskreno nisam mnogo niti istraživao. Ali evo jedne link na kojem su razni komarci, pa i ti veliki muski.  Takvog ko sto zivi na nasim prostorima nisam nasao, ali su ovde neki dosta slicni. Kako god, komarac ko komarac.
Ova moj je nastao tako sto sam jednoga uvatio, dopala mi se krilca i sredio ih selotepom da budu upotrebliva za muvu. I iz dosade navezao tog komarca. Mikada nisam vidio suvu muvu komarca do sada malo pre. Malo sam svrljao po internetu i vidio neke ali ni nalik ovom mom. Ovaj moj ima telo od foama, nogice od petla i prava utvrđena krilca. Utvrdio sam ih sa selotepom sa obe strane, dobro sprešao i to je to.
Nikada nisam pecao na njega. Da li je tko od vas imao iskustva sa imitacijom tog veliog komarca? Također me zanimaju vaša mišljena o ovom mom prototipu.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
165
Seb,

Da li mislis na velikog kupusnog komarca (Tipula oleracea)? Evo ti moje standardne muve, ali mi nije jasno da li mislis na ovog insekta.








tipulaPT1.jpg
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
pa valda je taj, mislim da je. vidim da sam gore zaboravio prilepiti link koji sam spomenuo. budem to sutra ispravio.

dobro izgleda ovaj tvoj, trebao bi da predstavlja te velike komarce. ove nogice su na tvom komarcu su zakon. Kkako se pokazao u lovu? Koje ribe itd.?
 

flydoc

Junior member
Učlanjen(a)
03.05.2006.
Poruke
82
Broj reagovanja
0
Evo jedne moje tipule od prirodne rafie, materijal je odlican cak i za neke nase jednodnevke, farba se lako, ali samo prirodna, vestacke nisu nesto.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
morat cu i ja pvakve nogice da namontiram na mog.

Kakva iskustva imate sa ovim "komarcima"? Kada, koje ribe, tehnike...? Molim vas da podelite sa nama sve što vam padne na pamet a da je koristno.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
165
Evo ga jedan stari tekst o ovoj muvi, pisan pre 4-5 godina:
http://members.tripod.com/flyfishingunlimited/pt_tipula.htm

U ovoj velicini imitira evropskog kupusnog komarca i dobra je muva za pastrmku po sumovitim vodama Srbije, kao i za basa po Americi. Za lov u kasno leto prisunjajte se uz obalu i umocite ovakvu muvu blizu neke vece rupe. Dobra musica za pretrazivanje vode. Za imitaciju Tipula (cranefly) ovde na americkom srednjem zapadu koristim drugaciji dizajn, jer su znatno manje (vel. 16-18) i roje se u junu na pastrmskim vodama.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Large mosquito? Insekti o kojima je ovde rec su iz velikog reda Dipterae. Ovaj veliki "komarac" je jedan od najvecih insekata ovog reda. Tipula maxima je najpoznatija vrsta u Evropi, a englezi i vecina evropskih musicara ga zovu i Daddy Long Leggs. Kod nas nije popularan i dobro je da je tako jer, za razliku od Engleske, na Balkanu su retka poluravnicarska muljevita jezerca (gde ima najvise ove bube)u kojima se musicari pastrmka. Kad nas je na takvim mestima uglavnom zastupljena saranska riba, koja sa povrsine vode hranu uzima oprezno, usisavajuci je, te ovakve dugonoge musice mogu samo da doprinesu promasivanju velikog procenta riba koje se odluce da je uzmu.
Nije tesko zakljuciti iz ovih mojih reci da ovo nije musica koju morate imati u svojoj kutiji. Naprotiv, mislim da je uopste ne treba koristiti.
Ovo ne znaci da komarce, midzeve i slicne Dipterae ne treba koristiti. Itekako su potrebni, kako musicarima sa stajacih voda, tako i onima sa mirnih krecnjackih reka. Vrlo cesto su na vodi, a musicari ih retko primecuju.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
165
Sumske recice po istocnoj Srbiji imaju puno Tipula koje trapavo lete pored vode. Pastrmka na njih kidise bez problema. Probaj pa se sam uveri.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Opet Simpson doprinosi temi.
Olde, ovih velikih komaraca ima namnogim mestima i uvek raspolozena pastrmka iz sumskih potoka Istocne Srbije ce je cesto pokupiti, ali ne tako cesto kao neke mnogobrojnije predstavnike vodenih insekata. Daddy Long Legs je prilicno retka pojava i iznenadice i pastrmku u istoj meri koliko i ribolovca koji je uoci. Dakle, ribolov ovom musicom moze biti efikasan, ali garantujem da je pastrmka nikad selektivno nece uzimati i da ce istovremeno vrlo rado uzeti i nesto drugo, poput skakavca, ose, bambule, royal coachmana...
Medjutim, ako je nekom ovaj mamac simpatican i uliva poverenje, to je vec pola puta do uspesne musice. Ja (a i Milance mi tako race na chatu) mislim da nije vredna paznje.
 

simon

Junior member
Učlanjen(a)
05.09.2006.
Poruke
81
Broj reagovanja
0
Joj bre ove mi krvopije popise letos dve litre krvi a vi ih jos i pravite,kuku... zezam se,mada kad vec pravite zar netreba da bude veliki(komarac mislim)!
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
165
Ovaj "komarac" ne ujeda, srecom po ribolovce. Apsolutno se slazem sa Mixom da kod nas riba selektivno ne uzima ove insekte. Ja ga ne koristim cesto, ali ga ponekad bacim kao "change of pace", malo za promenu. Medjutim kad smo kod musica koje ribe ne uzimaju selktivno a opet love, ima ih mali milion, a tu ukljucujem i neke mnogo poznatije... Ali to je vec tema za drugi thread.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Pomenu me Mix pa da ne bude rekla-kazala. Zaista i ja sam svojevremeno napravio nekoliko lepih imitacija tipule - zaintrigirala me. Medjutim jos ih nisam overio!!! A probao sam vise puta. Zaista ih ima oko vode narocito pored livada, ali nisam video ih nikada video na vodi, a jos manje da se nesto njima hrani. Naravno - nikada se ne zna kada ce zatrebati :)
 

vrana

Hero member
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruke
1.403
Broj reagovanja
219
Lokacija
Beograd
Prosle sezone se lepo pokazala
#14
 

Prilozi

  • 20150405_163720.jpg
    20150405_163720.jpg
    181,1 KB · Pregleda: 198

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.181
Lokacija
Čačak
Lepo se i meni pokazala... udarci na nju su ekstra...samo sam ja na #12 radio
 
Vrh Dno