Larva vilinog konjica

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pominje se ovih dana mušičarenje imitacijama larvi vilinih konjica. Da bi bolje shvatilli o kakvom stvorenju se radi, evo jedne moje slike. Ovo je jedna od barskih vrsta čije ću ime uskoro saznati. Ime nije važno, koliko to da živi na Balkanu i to, u stajaćim i mirnim, zatravljenim, vodama. Milim da je Anax imperator.
Ja sam već mušičario štuke imitacijom larve vilinog konjica, ali još nisam probao ovoliku. Naime, larva sa slike dugačka je oko 5 cm, što je prilično zanimljiv zalogaj i za krupnu štuku. Ove "babaroge" sam nalovio u barama nadomak Niša i to, u velikom broju. Držao sam ih i u specijalnom akvarijumu jedno vreme i otkrio da imaju običaj da plivaju kroz vodu tražeći hranu i menjajući mesto.
Po mojoj proceni, imitacija ovog insekta će biti veoma zanimljiv mamac za štuku. Kad malo bolje razmislim, neki moji strimeri odlično oponašaju ovo čudo. Usavršiću ih. Probajte i vi.
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
A kakav bi bio mamac za one tvoje sarane sa jezera "X"
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Ma neeebi to sarani, jok, uopste ;)
Ako vec ocete da fatate sarane i slicne vrste na musicarski pribor mislim da im je bolje ponuditi neku ovako imitaciju larve(tine) nego neke muve u obliku hleba, kukuruza...
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Pre 4-5 mozda i vise godina mogla se naci u prodaji Slavkova buba , koja je bila prva imitacija  ovog insekta koju sam video doduse bila je to varalica .Ali ideja o stukama i  mozda strimeru napravljenom u kombinaciji epoxy i pera koje izlaci iz njega bila bi prava stvar. Ali treba nam prava informacija o tome sta se nalazi u zeludcu  stuka , pa ajde stukolovci prijavite , dali ste nalazili, bube u zeludcima stuka?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo, ja ću malo o tome, pošto veoma često mušičarim štuke, poneku i privedem svojoj kuvarici, koja im redovno analizira sadržaj želuca. (nadam se da ovo bolje zvuči od "ubijem", "koknem", "rasporim"..., mada se svodi na isto)
U želucu štuke može se naći sve i svašta, poput raznih riba, gomile gamarusa, larvi vilinih konjica, sitnih glodara, rakova, ptica, žaba i odraslih vodenih insekata. Sve što mrda može postati njen zalogaj.
Larve vilinih konjica su prava poslastica za štuke i ne treba brinuti da li će ih zainteresovati njihove imitacije. To samo može biti "hit", jer su naše isprepadane štuke odavno oguglale na sve druge mamce, a u okolini Niša, čak i na uobičajene strimere. Vilin konjic im ne bi bio nimalo sumnjiv. Zato preporučujem zainteresovanima za mušičarenje štuke da naprave i imitacije ove larve i to, u raznim veličinama.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Kapiram da bi ovo valjalo i za smudja. Jednom sam u smudjevom zelucu nasao dosta malih rakova koji bi po velicini odgovarali ovoj larvi, mada su mozda cak bili i manji od 5cm ;)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
male štuje i smuđevi se redovno hrane vodenim insektima a također i ribljom mlađi. U večim štukama sam pronalazio uglavnom kedere...u mamama samo kedere i ribice do 20cm među kojima su bile i male štuke 15-20cm. Sečam se davne 94' godine i štuka iz kopačkog rita...pravi "krokodili" koje je polovio jedan moj stric.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja računam da, ako pastrmka od 5 kg može da se ulovi na midža, može i štuka od 5 kg na ovu babarogu od larve. Ne treba mi veća od 5 kg, skroman sam  :doh:. Nemam ja štap kao Sebastian, 7-8. Njegove su ambicije veće  :hammer: , ja koristim AFTM 6  :(.
Sebastiane, častim jednom lepom fotografijom, za tvoj novi štap kojim bi mogao da koristiš imitacije monstruma sa slike.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Posto mi ovako lici na skakavca. Pada mi na pamet da se tako i imitira? Mozda samo umesto plivajucih materijala - WAX! I naravno bez zadnjih nogu :)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
hvala za gornju sliku Mix  :) ima da probam navezati jednu samo da uvatim malo vremena

... nema sta, zanimljiv ovaj silikonac. Ja cu probati nesto sa epoxyem. ako ne bude zaniljiv mojim jezerskim stukama onda klenovima sigurno hoce.
 

Roda Fly

Junior member
Učlanjen(a)
01.09.2007.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Kakva je to plasticna muva stvarno uverljivo izgleda... nadam se da u vodi lepo radi??
Kakva je to plastika i na koji nacin lijes takve muve moze biti interesantno.. :-\ :-\
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
To je WAX ili tvrdi silikon.
Kuzmo mislim da ovaj materijal zasluzuje jednu posebnu temu. Toliko ga spominjemo, a nema konkretnog opisa osobina. Voleo bih da nam Kuzma napise nesto vise o ovome.
 

Roda Fly

Junior member
Učlanjen(a)
01.09.2007.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
nebi bilo lose.. ipak koliko vidim stvarno neuobicajen materijal za muve
 
Vrh Dno