Legende koje nisu sa nama '' ANDRIJA URBAN ''

shomi

Senior member
Učlanjen(a)
29.08.2006.
Poruke
205
Broj reagovanja
0
Dobio sam juce od Travara, dve kesice dabinga Andrije Urbana, i skalp od pevcica, o coveku koji nije vise sa nama i od koga je imalo sta da se nauci tj. i ima veoma malo ga je bilo na ovom sajtu a i na drugim, nije kritika ali bi bilo lepo setiti ga se...
 

ivants

Senior member
Učlanjen(a)
20.12.2008.
Poruke
313
Broj reagovanja
15
Lokacija
Trstenik
Vrlo mi je žao što nisam imao prilike da upoznam Andriju iako je dolazio u Trstenik kod svog kuma, čovek kome sam zahvalan što sam uopšte počeo da se bavim mušičarenjem. Od njega sam uzeo prve mušice, a strunu mi je poklonio. Krajem osamdesetih to je bila premija, u vreme kada u prodavnicama ni udica za izradu mušica nije bilo, on mi je poklonio stunu. Na te mušice ulovih mnogo klenova, a kao početniku mušice  mi je podelio po periodima, proleće-leto-jesen. Od njega sam, naravno kroz tekstove prvo u ZOV-u a potom u Ribolovačkoj reviji, Ribolovačkom magazinu, naoučio mnogo toga što mi koristilo kako onda tako i sada. Mušičar i vezač koji je poznat i van granica zemlje po svojim kreacijama. Na sajmu u Nišu pre nekoliko godina sam i saznao da je umro, i tom prilokom sam upoznao njegovog sina. Kao što reče Mix, mislim da je uz J.M. Petrovića jedan od najznačajnih ličnosti odgovornih za razvoj i širenje mušičarskog pokreta kod nas.
Posle jednog sukoba, o kome je moglo da se čita u nekoliko brojeva Ribolovačkog magazina, prestao je da piše za taj list i od tada, na moju žalost, nisam imao prilike da čitam njegove izuzetne tekstove.
Izuzetan mušičar i vezač. 
 

GORANHardy

Senior member
Učlanjen(a)
07.09.2008.
Poruke
158
Broj reagovanja
1
Lokacija
Borca
Svakako delo Andrije Urbana je veliko a pored njega je jos jedan velikan sa ovih prostora.Jovca Petrovic koji je svakako ostavio duboki trag.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.133
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Svaki naredni post koji nema veze sa Andrijom Urbanom biće momentalno obrisan.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Andriju Urbana sam upoznao početkom ovog veka na Sajmu lova i ribolova u Nišu. Dolazio je par godina i prodavao dabinge i mušice. Po celi dan smo se zezali u kafiću i pričali o mušičarenju i izradi mušica. Bio je zanimljiv, otvoren, srdačan i druželjubiv čovek. Po njegovim rečima, ja sam mu bio simpatičan zbog večitog osmeha. Kratko smo se družili, ali je svaki trenutak koji smo proveli zajedno bio izuzetno prijatan.
Posle njegove smrti, MSN je poslala telegram saučešća, a ja sam posetio njegovu suprugu u Skoplju i izrazio svoje iskreno saučešće u žalosti. Ona odlično zna na čiju inicijativu je njen suprug kasnije (posthumno, 2008.) dobio plaketu za zasluge u Fly Tyingu od Mušičarske sekcije Niša.

Prvi njegovi tekstovi izlazili su u časopisu "Zov", već sredinom osamdesetih. Kasnije je sarađivao sa "Riborevijom", "Ribolovačkom revijom", "Ribolovačkim magazinom", "Ribolovom"..., a na Internetu se pojavio davno pre svih nas.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.873
Broj reagovanja
184
Lokacija
Kragujevac
Nasao sam kuci gomilu ZOV-ova sa tekstovima Andrije Urbana, sutra skeniram i pravim pdf pa cu biti rad da ih prosledim ako nekog bude znimalo...

Ima tu i Merkasa... divni tekstovi... :respect:
 

brankoogi

Senior member
Učlanjen(a)
06.08.2008.
Poruke
302
Broj reagovanja
0
strashni je napisao(la):
Nasao sam kuci gomilu ZOV-ova sa tekstovima Andrije Urbana, sutra skeniram i pravim pdf pa cu biti rad da ih prosledim ako nekog bude znimalo...

Ima tu i Merkasa... divni tekstovi... :respect:
[/quote


Zanima mene :tbumb:
 

ILIJA

Senior member
Učlanjen(a)
29.06.2011.
Poruke
131
Broj reagovanja
0
Imam tu srecu da posedujem jednu kolekciju od njegovih musica.Andrija je pokonio tati og moje zene zato sto su bili dobri prijatelji. :tbumb:
pouy.jpg


1r71.jpg
 
Vrh Dno