Lepa ili ruzna

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Kao sto to svi znamo vecina muskaraca voli lake zenske. Zasto je to tako ne mora mnogo da se objasnjava ali recimo stedi vreme i novac a uspeh je zagarantovan. Naravno takvu zensku bi retko ko zenio ali kad testosteron udje u krv nema mnogo razmisljanja (a ni razgovora  :smoke: :smoke: :smoke:).

E tako je i u prirodi. Svaka riba bi se pre zaletela na musicu koja izglea kao de je pregazio voz nego na ulickan art-fly model. Cesto moze da se vidi situacija kad se insekt u zadnjem momentu izvuce ispred pastrmkinih zuba. E taj insekt je u TOP formi i izgleda dobro ali onaj sa slomljenim krilom ili iscupanom glavom ima da postane siguran zalogaj. Zato sam zagovornik pravljenja ruznih musica (istina je ustvari da neumem bolje da ih napravim  :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:), a jedna od njih je i uslikana. Jos je nisam probao a vec mi stoj u kavezu vise od godinu dana.

Sta vi mislite koja ima vise uspeha lepa ili ruzna?
 

Prilozi

  • mmuvaTT.jpg
    mmuvaTT.jpg
    9 KB · Pregleda: 249

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Izuzetno zanimljiva tema, a jos zanimljivije poredjenje. Odusevljen sam  :respect: :respect: Sada pokusavam da izvucem iz glave, da sumiram dugogodisnje iskustvo  :whistle: i da dam neki pametni odgovor! :doh:
Cini mi se da muva koja je lovila, znaci rascupana ima barem isto uspeha kao i nova, pod uslovom da joj nisu narusene osnovne osobine, npr. plovnost. Da li lovi vise nego kada je nova? Hm.......evo vec 5 minuta razmisljam i sve mi se nekako cini da je odgovr pozitivan. Mada mozda i gresim. veoma mi se svidja ova tema Toni, kada mi se iskristalu misli mozda nesto pametnije i napisem! :doh:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
dobra tema. ja sam uveren da naše muve moraju biti uredno vezane. To znači da glava mora biti lepo namotana i finiširana. da telo mora imati što prirodniji oblik. Krila moraju imati što približniju dužinu ukratko muva mora dati siluetu  prave riblje hrane ako ne to onda napraviti neki efakat koji bi rezlutirao napadom. Prirodna hrana ribama su i ti insekti koji bezveze leze na vodi ili plivaju pod površinom, osakačeni su ali još uvek izgledaju na insekta. Dakle, ja mislim da iako su neke naše imitacije ofucane i lepo love love baš zato što su prethodno bile uredno navezane i sada još uvek imaju pravu siluetu pored ofucanosti koja dodaje izgled osakačenog insekta koji je lak zalogaj. Dakle i "ružna" muva treba biti vezana uredno. Koliko god da se to čuje kontradiktorno mislim da je ipak tako. Slažem se da ofucane muve znaju biti vrlo lovne ali ako su prethodno bile navezane uredno i proporcionalno pravom insektu (naravno, ako smo imitirali insekta). 

@ttttt, ova tvoja muva mi izgleda zanimljivo i lovno. Mislim da bi na vodi izgledala kao neki krznokrilac koji je pao na vodu otvorenih krila i pokušava se spasiti ali bez ikakvih šansi...kako bi to riba procenila?! Verovatno kao lak zalogaj. Barem meni tako izgleda.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Treba postovati osnovne proporcije, kao sto kaze Seb, a najjednostavnije su duzina tela=duzina krila=duzina repa. Takodje treba obezbediti da muva ima i osnovna svojstva, tj. da pliva, da stoji pravilno na vodi (da se zna gde joj je glava a gde dupe). Da li je posle toga muva lepa ili ruzna, mi to ne mozemo da kazemo jer je konacni sudija ipak riba, a poznato je da beuty is in the eye of the beholder (ili beerholder, ako vam se vise svidja). I pored toga, Tonijeva logika se nikako ne sme odbaciti. Njom se ja sluzim kada je riba selektivna. Pecam, recimo, klena i vidim ga da dodje do muve (citaj: bambule) na par milimetara da bi u sledecem trenutku pobegao kao da je video 'pokojnog' Mixmastera. Tada ja uzmem muvu i cigaretom sprzim nozice sa donje strane. Slican efekat se moze postici i makazicama ali je cigareta  bolja jer se ostatci nozica od toplote saviju pa nemaju ostrinu kao prilikom secenja. Ove fore primenjujem i kod pastrmke i lipljena, naravno sa uspehom. Dakle, lepu muvu vrlo lako mozemo osakatiti.
U prilog ovoj teoriji, mogu da kazem da osakacene muve (tj. one koje imitiraju povredjene insekte) treba koristiti i prilikom masovnog rojenja. Jeste da tad riba skace na sve zivo ali ona krupna zna na sta se dize. sigurno nece da krene na insekta koji moze da joj odleti ispred nosa.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Moje muve pocnu kao da ih je Sebastijan propisao, ali ona koja hvata posle n-te ribe hvata i dalje. DOk je ne skinem da je sacuvam, mucenicu. Cuo sam da oni koji puno love mokrim muvama govore da se sa duzinom upotrebe njihova lovnost povecava. Verovatno da sacuvavsi osnovna svojstva imitacije deluju sve nemocnije i nemocnije...
Tu doticem i onu paralelu sa suprotnim polom s pocetka teme... :yeswink:
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Zadnji slucaj (koji me je i naveo na postavljanje ovog topica) je kada mi je lovnost jednodnevke bila oko 50% (50% klenova koji su prisli muvi su je i okusili). Kako sam se malo bavio lovom vrabaca po okolnoj sumi  ::) ::) ::) sa musice je otpalo jedno krilo, rebra su se raspala a i osnovni konac je poceo a se odmotava. E takva jednodnevka je imala lovnost preko 90% (sve dok se nije skroz odmotala  :mad:).

Sa druge strane kada bambulu napravim ruzno (ostre ivice, lose dimenzije tela) sa njom mogu da lovim samo u brzacima jer ako je klen zagleda nece ni da je omirise  :hmmmm:.
 
Z

Zakula

Guest
JR je napisao odlichno zapazanje shto se tiche cripple ili obogaljenih insekata i tu se u potpunosti slazem sa njim...Krupna pastrmka recimo,nikako nece da juri za nekim insektom i izgubi dosta energije,ako gutanjem tog istog ne moze da je nadohnadi...Selektivna ishrana bajo...Zato ce ona da se odluchi za nekog "bogalja" koji za sobom vuche nimfalnu koshuljicu (poluizrojeni subimago) i mirno i sigurno ide niz rechni tok pravo u njena usta...Tada ne moramo da imamo ruznu muvu...Naprotiv,treba da imamo dobar cripple dun,koji je proporcionalno uradjen i uspeh nece izostati...Tu se opet slazem sa JR-om,mislim da su proporcije najbitnije...

Pedja kaze da su mu ljudi koji pecaju mokrim muvama rekli da razjebana muva mnogo bolje lovi od ugladjene,a ja imam i teoriju zbog chega je to tako...??!!Zamislite da je oko vas jako,kasno avgustovsko rojenje Ecdyonurus Venosus-a...Pastrmke se krajnje pametno,tj. selektivno  hrane - ne skachu za pomahnitalim imago-ima koji polazu jaja,vec ih chekaju na ulazima u vir i one potopljene i izrojene (shto mrtve muzjake,shto zenke koje je ponela voda dok su polagale jaja) i mirno ih jedu pod povrshinom,negde u vodenom filmu....Samo otvaraju usta,a ecdyonurusi ulecu,jedan za drugim,bez ikakvog prekomernog troshka energije,cap,cap...E sad',kazi ti meni Pedja kako izgledaju ti potopljeni ecdyonurusi - KOMPLETNO RAZBUCANI!!Od valjanja u brzacima,jednu nogu i rep nemaju,ostale su otishle na gore,krila su se zguzvala telo iskrivilo,znachi totalno razbucani...Koju muvu sada da koristimo,kazi ti meni Pedja??Ja bih recimo stavio neku mokru Martovku ili Nort Country Spidera u tom koloritu,ali bi ih pre korishcenja malo protrljao i rashchupao prstima...Napravio bi ih na male "ninashta ne lichim" muve,upravo onako kako izgledaju pravi ecdyonurusi i vatao bih ride...U tome lezi lovnost "unakazenih" muva...
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Potpuno se slazem, Zakula. Ja, medjutim, jako retko koristim mokre musice, mada je princip prilicno slican i sa suvim muvama, posebno tularasima koji uzastopno visekratno daju ribu. Samo je pocetna proporcionalnost ocuvana, a detalji su potpuno izmenjeni, ali opsta slika ostaje i valjda zbog ostecenja i "iskrivljenja" (u nedostatku boljeg izraza) takve muve bivaju napadane uvek ispocetka ako bar malo ocuvaju plovnost (ali i ako pocnu da idu u film).
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Naravno da svi mi vezujemo LEPE i NOVE muve. Ali neke situacije koje sam u ribolovu imao sa STARIM i OFUCANIM muvama nisu bile rešive sa onim lepim!!! Svojevremeno sam na rečici Vrelo u Perućcu uhvatio jednu potočaru od 1600g i pokidao jednu od oko 2,5kg!!! Na nešto malo konca, pokidanih paunovih pera i razvrcanim haklom koji je visio sa strane!!! Te dve ribe smo svi mi gledali i bezuspešno pokušavali da uhvatimo danima! Nisu se obazirale ni na šta! I lipljen često zna da jede samo ruine od muva!!!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Milance je napisao(la):
I lipljen često zna da jede samo ruine od muva!!!

tačno, zamislite na kakvu puhovku je meni lipac najcesce udarao zdanji put. tmc 102y #17  telo od crnog biotsa i krila od sivog cdc-a. Zalaetela se i jedna potocara od oko 700gr i zubima mi lepo deformisala telo od biotsa. Na bas takvu sam imao stvarno lep uspeh u lovu lipca. BIlo je tu i kalifa koje su mi do kraja unistile muvu. Biots se do kraja odmotao a cdc je bio još koliko toliko ok.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Eto testirao sam onu muvu iz prvog posta. Prvog dana je lovila a drugog dana (kada je postala jos ruznija) je razbijala (klen 45cm, 1.1kg). Nema sumnje, muve koje su vec koriscene i koje su lovile cuvam za specijalne lokacije a ove novonapravljene razradjujem pretrazivanjem terena.
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Ne mogu sa sigurnoscu da kazem da sam imao vise uspeha sa novim ili starim razbucanim muvama ali je jedno sigurno,imam par starih musica koje me nisu nikada izneverile a nisu vise tako "lepe" kao nekad!!!Za njih se penjem i na najvise drvo!!! :doh:
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Pozdrav crni i dobrodoso na sajt. I ja sam probao da dodjem do one muve sa slike  :tbumb: i jedva sam se izvuko iz mulja  :blush: a muva je ostala na drvetu  :hammer: :hammer:.
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Pa kad nesto vredi.... :tbumb:Od cega si uradio telo ove musice?!
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
Ja sam sam jednom na Djetinji imao malu pastrmku na mojoj prvoj muvi. Po svom receptu napavio sam majsku musicu. Lose glava odradjena, a telo je dobro. Jos je cuvam u svom arsenalu musica. Mislim da npr: Lipljena, krupnu pastrmku treba imati uredne musice.  Cak sa strimerima sam ovo iskusio. Uhvatim na jednog 2 komada i onda ga "ocupam"od granu i onako uneredjenog ga bacam i nista. Zadrazao je on osnovni oblik ali nista nije radilo.
 
Vrh Dno