Limnephilidae u Nisavi, nadomak Nisa!

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Juce, 15 maja 2006., sam musicario kod Brzog Broda, sela pored Nisave, 3 km uzvodno od Nisa. Poneo sam i specijalnu mrezicu za lov larvi vodenih insekata. Ono sto sam ulovio na dnu Nisave, odusevilo me. Vec od ranije sam znao da cu zateci ogroman broj gamarusa, ali toliko nimfi jednodnevki iz prodice Heptageniidae nisam ocekivao. To me i nije toliko zacudilo kao larve krznokrilaca iz porodice Limnephilidae. Larve Trichoptera u kucici, koje smo do sad vidjali samo na pastrmskim rekama, po prvi put nasao sam pored Nisa! Setih se da je broj pastrmki ulovljenih u ovom delu toka Nisave u toku proteklih par godina jednak nekoj poznatoj pastrmskoj reci. Nisava nas sve vise iznenadjuje. Sve je cistija i hladnija. Samo da je ne "zajebava" HE Pirot. I ovako je to najlepsa i najcistija reka te velicine u Srbiji. Nije cudo, nastaje od Jerme, Visocice, Temske...
 

Prilozi

  • Halesus radiatus larva.jpg
    Halesus radiatus larva.jpg
    18,3 KB · Pregleda: 254

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo i slike. Maznuo sam je iz neke knjige. Imam ove larve zive u posebnom akvarijumu, ali me sad mrzi da ih ja slikam.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pogresnu sam sliku stavio. Idem da ih slikam!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo je!
 

Prilozi

  • Larva.jpg
    Larva.jpg
    65,6 KB · Pregleda: 249
M

Mr.Zakula

Guest
Randjo,kako si proso na Nishavi?I martovke i tulare u kucici sam i ja primetio isto,kada sam bio u nedelju na pecanje.Odushevljen!!Isto se ne secam kada su se rojile majske u ovolikom broju??Nisavu sve vise i vise volim,puno mi je srce!
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
167
Slika koju je Mix stavio greskom je slika larve Caperer-a. Iako ima jos vremena do avgusta i septembra, kada Caperer izlece, predlazem da kao novi topic stavimo imitacije velikih tulara u braonkastim nijansama, kao univerzalne imitacije Halesus radiatus/digitatus, Potamophylax sp., Phryganea sp. i slicnih krupnih tulara.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Oldsurehand, posebno cemo opisivati izgled, ponasanje i znacaj pojedinih krznokrilaca i ostalih vodenih insekata. Jedva cekam da postavis novi topic o tome.
Ovo je sasvim druga tema. Ja skrecem paznju na reku. Zacudjuje me njena cistoca. Nisava, posle 200 km toka kroz Srbiju, krije insekte koji zive u cistim rekama. Potocna i makedonska pastrmka su njeni retki, ali uobicajeni stanovnici. Ako uporedimo ulove kapitalnih pastrmki sa Nisave sa ostalim nasim rekama, dolazimo do zakljucka da se vise od polovine pastrmki od preko 2 kg (u Srbiji) ulovi bas u Nisavi! Nazalost, te "mecke" se vrlo retko hrane insektima, pa ih love varalicari i plovkarosi.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
167
Mix, to sto pises o Nisavi, na kojoj nazalost nikada nisam pecao, vazi i za mnoge druge reke sirom sveta, bar kako vidim iz tvojih postova. Konkretno, neke reke na kojima sada pecam u donjem toku imaju malu populaciju pastrmke, koje su iskljucivo piscivorne i dostiznu kapitalne dimenzije. Uopste, ovo je tipicno za mnoge vode. Musicari tu cesce love toplovodne ribe, ali se redje desi da se uhvati velika potocara, koja ipak ovde najbolje trpi topliju vodu (u poredjenju sa zlatovcicom i kalifom). A znas zasto ih musicari redje love? Zato sto su tako velike ribe iskljucivo nokturnalne-nocni su lovci. Znaci ozbiljni musicari ih love nocu, ako je to dozvoljeno. Voleo bih da cujem tvoja iskustva o nocnom lovu uopste, da li ga praktikujes itd? Rado cu podeliti moja...

Musicari koji love nocu velikim strimerima i jacim stapovima ne ulove puno riba. Ali ono sto ulove je vredno pomena. Doduse ovo je "common knowledge" , ne otkrivam toplu vodu. Na kraju, nisam zeleo da skrecem sa teme, ali sam hteo da pomenem sta je na slici, kad je vec svi gledaju u topicu-to si i ti mogao.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Skrenuli smo s teme, ali nemam nista protiv. Pazi, ona prva slika gore prikazuje larvu caperera, ali tu je dospela mojom greskom. Sa svog hard diska prebacio sam pogresnu sliku. Kasnije sam ubacio u skener larvu sa kucicom iz Nisave. Mozda je unutra stvarno caperer (Helesus radiatus/digitatus), ali mozda je neki njegov srodnik. Vrlo je tesko razlikovati vrste Trichoptera, cak i po nacinu gradnje kucice. Verujem i da ima puno slicnih vrsta. Zato sam napisao da je larva iz porodice Limnephilidae. Mozda nije caperer.
Posto si u USA i verovatno odlicno poznajes engleski i musicarske izraze, probaj da sto bukvalnije prevedes "caperer". Volim da koristim nas jezik. Mislim da mnogi nece razumeti sta mi pisemo, ako koristimo strane jezike. Na primer: piscivorne ribe= ribe koje se hrane ribom...
Slusao sam o nocnom musicarenju i ludovanju krupnih riba u pola noci, probao sam, ali mi se nije dopalo. Nekako, mrak i musicarenje ne idu zajedno. Nista se ne vidi. Ni sta je iza ni sta je ispred. Kako da zagazis? Kako da zabacis precizno? Kako da znas da li ti je sve u redu s predvezom ili se umrsio? Kod nas je ionako zabranjen ribolov nocu i ja podrzavam tu zabranu. Mislim da ribe koje se ne daju danju uloviti, ne treba ni da budu ulovljene. Ja sam takodje i za zabranu koriscenja plovila na nekim vodama. Neka mirno zive ribe bar tu gde im ne mozemo prici obalom. Zasto bas sve ribe da nam budu dostupne? Neka ih. E, i te sto nocu jedu, neka i njih. Dovoljno ulovimo danju.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
167
Mix, nema bre frke, kapiram. Sto se tice izraza tipa piscivorni, oni su latinski i ostali su mi kao nekadasnjem studentu biologije a i latinskog urezani u mozak (isto kao omnivore, herbivore, itd). Da pojasnim ostalim citaocima: Pisces=ribe, Vorare=prozdirati.Piscivora=ribozder. Strucna terminologija, ali nije lose znati.

Sa tobom se 100% slazem u maksimalnom prevodjenju reci i pojmova na nas iz drugih jezika. Srpski jezik je za razliku od drugih bliskih slovenskih jezika strasno sklon preuzimanju stranih reci. Maltene za svaku novu generaciju ce nam trebati novi Vujaklija i sta napravismo? Za Caperer-a je najbolji prevod na srpski SKAKAC (onaj koji skace ili pravi ispade, ludorije, da budem precizan). Posto se krznokrilci i tako zovu poskake i nekim delovima Balkana, mislim da smo blizu. Znaci Caperer mu dodje kao Ludi Sesirdzija iz Alise u Zemlji Cuda. :lol:

Ja bih rekao da ce ona druga larva biti ili Phryganea ili cak mozda neki Limnephilus, jer vrste iz tih rodova vole i topliju vodu.

Sto se nocnog ribolova tice, delimicno si u pravu. Stvari koje si naveo su i prepreke i izazov. Moje iskustvo u lovu po noci vezani se vise za slanu nego za slatku vodu. Bez obzira, da ne gnjavim ovde (tek sam skrenuo sada s teme), a napisacu neki put poseban post o tome-hocu da napomenem samo par pravila:

-ako lovite nocu, bezbednost uvek na prvom mestu! Lovite sa drugarom obavezno, osim ako ne pecate na mestu koje ZNATE BOLJE OD SVOG DZEPA, nosite mobilni i recite svojima gde idete.

-koristite sistem sto jednostavniji na predvezu da se sto manje zezate sa mrsenjem. Koristite stap koji vam najbolje lezi, pecacete na slepo.

Pisacu kasnije vise, ionako sam zeznuo post.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Da se donekle vratim na temu. IMAM ROJENJE JEDNODNEVKI U SVOJOJ SOBI! Larve koje sam onog dana lovio u Nisavi su sada u jednom mom specijalnom akvarijumu. Zamislite, danas mi se iz jedne larve (nimfe) za koju sam znao da je iz familije Heptageniidae, izlegla zenka Ecdyonurus torrentis, poznatija kao Large Brook Dun. Evo sad je cekam da se na suvom presvuce u prekrasnog red spinnera. Ta ista vrsta se rojila na Tari, prosle i pretprosle godine, juna. Nisava nije kristalno cista kao Tara, ali ocigledno njena voda ima neke slicnosti. Mr. Zakula je pre neki dan prijavio rojenje majske na tom delu Nisave. Mislim da je pogresio. Mi majskom zovemo Ephemera danica, insekta koji je prilicno krupan i zuckaste boje. Jos se nisu pojavile, ali mislim da ce i njih biti za koji dan. Najverovatnije je video subimago E. torrentis, kada je pomislio da je to martovka (jer mnogo lice), a njen imago ili imago nekog krupnog Siphlonurusa kada je pomislio da je to danica.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
167
Ovo je odlican podatak. Ovaj Ecdyonurus rdjasto/bordo boje je znak super ciste, dobro aerisane vode. Uvek sam ga smatrao zastitnim znakom rekama mog kraja, koje su ciste pastrmske vode (mislim iskljucivo na gornje tokove). Znaci odlican znak za Nisavu!
 
M

Mr.Zakula

Guest
Muvu,koju sam ja video,je bila duzine oko 2 cm,abdomena zute boje,sivkastih krila.Imala je dve repne resice braonkaste boje.Ja sam bio na vodi,bas kada su izletala subimaga.Mix,ja mislim da ne bih mogao da pomesham Siphlonurusa i E.Danicu.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
167
Mr. Zakula, da bi jednodnevka pripala rodu Ephemera, mora imati tri repne resice u subimago i imago formi, a ne dve. Ovo je univerzalni kljuc i vazi za sve jednodnevke iz ovog roda u svetu. Mozda je primerku otpala jedna resica dok si ga hvatao?

Zeleo bih i da dodam da se u mom kraju ova vrsta ne roji do 15-20 maja, ali je moj kraj severnije od tvog, sto takodje ima veze.
 
M

Mr.Zakula

Guest
E,to je mozda jedini problem,tj. jedina stvar koja ukazuje da sam pogresio.Moguce je da joj je otpao repic.Ali,koja josh tako krupna jednodnevka ima limun-bledo zutu boju?
 
Vrh Dno