"Limoniidae & Tipulidae"

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Budući da smo došli do zaključka o kojem se insektu radi promenio sam i naslov ovoga topica.
______________________________________________________________________________________________________________
Danas sam ciljano išao na bohinjku da istražujem neke insekte, ali sa obale. Odmah u plićaku sam našao zelenu larvicu ispod jednog ovalnog kamenčiča. Izgledom, na prvi pogled, potseča na Rhycophila svetlo-zelenu larvu. Ali na suhom je potpuno druga priča. Nema glavicu kao spomenuta larva, nema niti nogice. Naravno odmah sam ju slikao. No, kada sam skontao da mi fotič nije namešten za makro i da je objektiv ostao max. uvečan od prethodnog slikanja ispade mi larvica u vodu. Bah, tražio sam ju ali uzalud. Tražim novu sličnu ali ništa...Posle kada sam došao kući da vidim kako izgleda ta fotka, ali đaba, slika blago mutna. Ali larvica je bila tako jednostavnog oblika da sam zapamtio sve njene detalje. Na suhom se je kretala kao crv. Doslovno je izgledala ovako kako sam ju i nacrtao.

Dali imate ideju kako bi se to moglo zvati, šta je to ili u šta se probrazi?
 

Prilozi

  • light green larva.jpg
    light green larva.jpg
    42,1 KB · Pregleda: 282

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
PS.
Zboravio sam napomenuti dimenzije. Dugačka je 2cm + koji milimetar i široka 2,5-3mm. Skoro iste dimenzije kao beli crvič koji je vrlo omiljen kod plovkaroša. Dosta je živahna i žilava larvica.
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
pa ovo sto si nacrtao trebalo bi se preobraziti u nekog leptira ,barem ja tako mislim
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Hvala Sale za tvoje mišljenje. Probat cu opet da ju nađem i slikam kako treba. Imaš pravo, stvarno potseča na larvicu nekakvog leptira. Samo nije mi jasno kakva je to vrsta leptira (ako jeste uopće) a da ima vodene larvice?!?!  :-?  fly_dontknow
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Bas sam sada govorio sa FlyDocom prek MSN-a o ovoj ilustrovanoj bubici. On sam kaže da treba prvo prebrojati članke pa bi se lakše znalo. No, predpostavlja da je neka vrsta "vodenog moljca". Sale je dobro pretpostavio da se radi o nekoj vrsti leptira. Ja sam sada 100% uveren da je nekakva vrsta vodenog moljca, budući da sam video nekoliko slika naših balkanskih vodenih moljaca i radi se o totalno različitim moljcima.

Potrudit ću se da ju opet pronađem ;-) i sledeći put je nosim kući.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Moraces da je fotografises. Ako je larva zivela u vodi, onda je to vodeni insekt i to, najverovatnije, iz reda Trichoptera (krznokrilci, vodeni moljci...). Medjutim, mogla bi da bude cak i Diptera, mada sumnjam. Moraces da naprevis veoma kvalitetnu fotografiju da bi odredili rod, a vrstu cemo malo teze.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
najvise me zbunjuje jer nije imala nogice, niti ikakve dlacice, nista...gola ko crv, osim onog repica i onih malecnih kvrzica na abdomenu. U svakom slucaju hvala vam za trud i sledecu put ima da ju opet nađem (nadam se)!
 

Gregor

Junior member
Učlanjen(a)
01.05.2006.
Poruke
45
Broj reagovanja
0
Sebastian to ti je bila larva od insekta zvanog cranefly - daddy longlegs odnosno košeninar na slovenačkom. (Tipulidae)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Gregor vidi se da odlično poznaš naše slovenske vode :);-) i naravno njene insekte. Sada sam pogledao malo po internetu te Tipulidae. I da znaš neke su skoro jednake toj koju sam ja video. Razlike su zaista mele. Skoro neznatne. Verovatno onda spada pod tu vrstu "Tipulidae". 100% sam bio uveren da spada u vrste nekih moljeva ali posle pregledanja mnogih slika Tipulidae...hmmm Moze biti da je bas larvica košenara.
Gregor hvala i tebi za trud u razjašnjivanju ove dileme! Evo jos malo pa ce mo znati sta je to i pre nego ja opet nađem i slikam pravoga. Insekata je stvarno mnogo, njihovih vrsta i podvrsta itd. Baš zbog brojnosti ovakvih crvolikih larvica češke nimfe i slične (oblikom tela) su nešto super da ne kažem savršeno, jer su zaista univerzalne muve.
 

Gregor

Junior member
Učlanjen(a)
01.05.2006.
Poruke
45
Broj reagovanja
0
Sebastian pre nekoliko godina i ja sam trazio sta bi to moglo biti. Posto kao si sam ugotovio, je veoma slicna sa larvama mladoletnica (Trichoptera) ala Rhyacophilu ili Hydropsyche. Ipak s njima nema veze i nakon trazenja i diskusije sa frendicom koja je biologicarka pronasli smo klasifikaciju za ovu larvicu. ;)
Ipak, s obzirom na (malo)brojnost napram larvama mladoletnica i ostalima za ribolov je prakticno bez znacajna, i ako napravis larvu koja je generalno otprilike te boje mozes ubiti dve muhi jedom udarcem i imitirati Rhyacophilu i larvu druzine Tipulidae. ;)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
tacno to sam imao i u mislima kad sam spominjao imitiranje i univerzalnost čećkih i sličnih nimfi (Rhyacophilu i larvu druzine Tipulidae.) Posebno ona Edwardsova Rhyacophila je odlican primer. Ali ja u mislima imam nesto malo drugacije i to cu isprobat, inace planiram imitirati Rhyacophilu i larvu druzine Tipulidae i ubiti one muve na isti mah kako si i sam rekao ;-) Gregor hvala jos jednom.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
evo opet sam uspeo da pronađem ovu zagonetnu larvicu. Možda vam je sada svima bolje poznato i nije tako zagonetno?  :smoke: :)

Malo sam googlao u potrazi za odgovorom i zaključio da smo sa Gregorom približno dobro zaključili da se radi o insektu familije Tipulidae a u stvari tačnije je reč o Limoniidae familiji koja vrlo bliska familji Tipulidae. Na ovoj stranici link: http://www.wigry.win.pl/makrofauna/100.htm imate grupe: a, b, c, d, e. Ova moja spada pod grupu c. Prva od te dve na slici pod gupom c., slično kako sam i sam nacrtao. Dakle, ovde imamo larvu insekta iz grupe Diptera koja pripada ogromnoj familiji Limoniidae. Njih je 11000 opisanih vrsta i 150 rodova. O svemu tome malo više na linku: http://en.wikipedia.org/wiki/Limoniidae. Naravno o tome ima još mnogo širom po netu.

Kao što jedan moj prijatelj kaže kada ga priupitam dal zna gde mogu da nađem nešto o "tome i onome (uglavnom po pitanju računalništva)" budući da mi se po nekada ne da tražiti, on uvek kaže da  zna :D ja ga pitam gde a on mudro  :smoke: www.google.com  :hammer: :hammer:  :D :D a ja cu uljudno, hvala nisam znao  :hammer: :D

Evo vam i sveže fotke sa save bohinjke!

 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    47 KB · Pregleda: 355
  • 2.jpg
    2.jpg
    44,8 KB · Pregleda: 306
  • 3.jpg
    3.jpg
    89,1 KB · Pregleda: 596

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
Odavno se ovde pisalo  :-\

Ovih dana lete na sve strane a posebno popodne i predveče.
 

Prilozi

  • Tipula 0041.jpg
    Tipula 0041.jpg
    80,7 KB · Pregleda: 265

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Ima ih i kod mene na tone u svim velicinama...mozes da ih vezes od #10 do #1.Ja ih imitiram ovako,mislim i da ima negde SBS.

18386790.jpg


26391992.jpg


komarac1.jpg

 
Vrh Dno