Lipljen na streamera

admir

Senior member
Učlanjen(a)
02.10.2022.
Poruke
200
Broj reagovanja
376
Lokacija
Minhen
Kakva su vaša iskustva? Da li vam se dešavalo da lipljen uzme streamera?
Meni u zadnje vrijeme već dva puta. Oba puta u pitanju je bio jig streamer. Jednom pri povlačenju preko struje, drugi put pri blagom dzigovanju niz struju.

Evo oba videa:

Ranije sam gledao na YouTube kako negdje na sjeveru Evrope love velike lipljene na leptira, nisam očekivao da se to može desiti i na našim (južnijim) prostorima.
Da li je lipljen stvarno po prirodi tako agresivan?
Baš me zanima koja su vaša iskustva...

Pozdrav,
Admir
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.094
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
Imao sam par kom na wooly buggera.. Al mislim da je to pre izuzetak nego pravilo.... Ciljano ici na njega strimerom nije bas prepametno (osim mozda u nekim posebnim uskovima)
 

admir

Senior member
Učlanjen(a)
02.10.2022.
Poruke
200
Broj reagovanja
376
Lokacija
Minhen
Imao sam par kom na wooly buggera.. Al mislim da je to pre izuzetak nego pravilo.... Ciljano ici na njega strimerom nije bas prepametno (osim mozda u nekim posebnim uskovima)
Aha, znači i tebi se dešavalo. Naravno, ni ja nisam išao ciljano na njega streamerom, ali eto desilo se. Pored toga, čini mi se da je lipljen kod nas dosta senszibilniji nekako. Npr. na Ribniku je gotovo isključivo moguće ga uloviti na jako male nimfe (18 i manje), dok ovdje u Bavariji on uredno uzima i velike, tipa 10-12 (nekad čak i 8). Da li je to zbog strukture same rijeke, brže vode, pa u takvim uslovima on onda ima manje vremena da pregleda nimfu, ili je stvarno evoluirao u nešto drugom smjeru i postao agresivniji... 😕
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
1.993
Broj reagovanja
238
Lokacija
Norway
Tacno u kojoj reci je uhvacen ovaj, se ne mogu setiti, jer ih ima svuda ali to da su " dosadni" kad se ide teskim priborom u lov na vecu ribu, to stoji.
 

admir

Senior member
Učlanjen(a)
02.10.2022.
Poruke
200
Broj reagovanja
376
Lokacija
Minhen
Aha, tek sad vidjeh da si ti u Norveškoj. To je upravo ono o čemu sam pisao gore iznad. Nekako mi se čini da su lipljeni gore sjeverno dosta agresivniji.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.094
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
Admire, ribnik ima strukturu insekata da je mahom dostupna sitnija muva... Plus reka kakva je pa ima kad da broji rebra sto se kaze... Na brzim rekama, pogotovu sa krupnijim insektima nije nista cudno da klopa masne zalogaje.

Da su mu dostupne samo velike kamenjarke jeo bi ih slatko ko ja pazarske cevape 😃😃
 

admir

Senior member
Učlanjen(a)
02.10.2022.
Poruke
200
Broj reagovanja
376
Lokacija
Minhen
Slažem se Oholi. Neminovno je da postoji uzročno-posljedična izmedju biomorfoloskog okruženja i ponašanja ribe, lipljena u ovom slučaju. Bez pretenzije da glumim Darwina ovdje, ali zar nije logicno da upravo ovakva odstupanja u ponašanju ribe (bez obzira na uzrok) ne vode nastajanju novih vrsta? Na nama je samo da se prilagođavamo uslovima na vodi, i to je ono u čemu ja istinski uživam. Isto tako, jako sam zahvlan da mogu čuti i mišljenja drugih kolega ribolovaca. Uzdravlje!
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.094
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
Necemo mi videti promenu lipca.... Ako dodje do nje... Al ima mesto gde se ta promena desila davno... Mongolski lipljen predator... Raste mislim do 70cm... Mozda cak i jace... I ozbiljna je grabljivica
 

admir

Senior member
Učlanjen(a)
02.10.2022.
Poruke
200
Broj reagovanja
376
Lokacija
Minhen
E to, znam da sam gledao te lipljene predatore negdje. Meni je ovo sjajno, sad sam bas gledao na youtube ponovo :).
 
Vrh Dno