Lipljen!

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Lipljen (Thymallus thymallus)


Lipljen je riba brzih, hladnih, planinskih-pastrmkih reka. Pripada u red salmodina. Veliki je cistunac tako da se nece zadrzati u vodi koja je iole zagadjena. Jednostavno ga je prepoznati po ogromnim ledjim perajem koje lici na jedro, telo mu je izduzeno misicavo I vitko, prekriveno sitnom krljusti. Glava se suzava u obliku spica na cijem su kraju mala usta. Boja tela mu je srebrna dok su ledja zelenkasta, bokovi zuti, a stomak beo.
Najcesce se nalazi u brzacima I prelivima gde lebdi u vodu vrebajuci svaki trun koji voda pronosi, ne bi li nasao iole solidan zalogaj. Zbog malih usta hrani se ikljucivo insektima, vodem, kopnenim, ali u nedostatku hrane narocito krpniji primerci cesto napadaju sitnije ribice. Zbog toga imamo slucajeve hvatanja lipljena na sitnije voblere I strimere. Mresti se u periodu mart-maj kada je I lovostaj. Posto je u drustvu pastmke cesto ga ribolovci nehotice upecaju u vreme lovostaja. U tom periodu treba biti posebno nezan, pazljivo ga osloboditi udice i neostecenog vratiti u vodu. Zenka polozi u proseku 10.000 jajasaca po kilogramu svoje tezine, sto je mnogo vise od pastrmke. Tezina ove plemenite ribe je do 2kg, ali imamo slucajeve da se u rekama bogatijim hranom love primerci preko 50cm. Najvise je onih velicine 30-40cm tezine 600-700gr.
Hrani se sitnim vodenim insektima u gotovo svim stadijumima razvoja. Narocito insektima iz roda Ephemeroptera (jednodnevke), Trichoptera (tulerasi), Plecoptera (kamnjarke), sitnim zglavkarima koje svi dobro poznajemo pod imenom Gamarus, kopnenim insektima narocito mravima I osicama. U jutranjim satima moze se primetiti na razlivima klobuci koje pravi lipljen kupeci muve koje je roje iznad vodene povrsine. U popodnevnim satim kada nema izrazitog rojenja, redje se moze videti aktivnost na povrsini. Tada se hrani ispod povrsine vode. U vecernjim satima ponovo se moze videti izrazita aktivnost lipljena na povrsini, tada se I oni najkrupniji dizu na povrsinu kupeci insekte. Ovaj podatak ce biti narocito vazan za musicare, liplje ne guta muvu kada je pokupi, u momentu mekim usitam ipita da li je za jelo, zato cesto zna da ispljune muvu.
Lipljen je izrazito musicarska riba, zato ja dovoljen lov samo klasicnim musicarskim priborom. Od pribora za musicarenje ove plemenite ribe potrebno je:
- za reke prosecne sirine 20-25m treba koristiti laksi pribor, znaci stap duzine do 8`6 fita aftme #4-5, ali za jos bolje uzivanje moze se koristiti jos laksi pribor. Cekrk je mora da bude odgovarajuci znaci srazmeran koncu koji se koristi. Konac je posebna prica. Za ovaj slucaj treba koristiti konac sa oznakom DT, npr DT4F, broj izmedju slova predstavlja tezinu konca, a oznaka F na kraju oznacava da je to plivajuci konac. Predvez treba da bude duzine ne manje od 2.40m, moj predlog je upredeni. Tipet je posebna stavka. Potrebno je imati ga u nekoliko debljina od 0.10mm do 0.14mm. Odabir debljine tipeta treba da bude srazmeran velicini muve (nikada ne koristiti tipet debljine 0.14 za extra sitne muve na udicama velicine #20 i #22 jer se time povecama velicina muve za 25%), narocito treba obartiti paznju na odabir cvora koji takodje utice na velicinu muve.
- za vece reke kao sto je to primer Drina, treba uzeti nesto tezi pribor. Znaci stap duzine do 9`fita, aftme nesto vece npr. #6. Za cekrk ista stvar kao u predhodnom slucaju, stim sto treba birati sto lakse. U ovom slucaju treba uzeti konac sa oznakom WF, npr WF6F, WF predstavlja konac sa zadebljanim vrhom (bacacki konci), koji je konstruisan tako da se lakse izbaci na velike udaljenosti. Broj oznacava debljinu konda, a F da je konac plivajuci. Predvez ne bi trebao da bude duzi od 2.70m. Sa tipetom isti slucaj kao u predhodnom. U ovakvim situacijama treba dobro savladati tehniku bacanja koja se naziva double haul.
Pocetak lova lipljena krece 1.juna u vreme kada poslednje snezne vode prodju. Na povetku sezone nije toliko probirljiv tako da nece propustiti nista sto mu lici na dobar zalogaj. Tada ce rado uzeti i krupne muve velicine #10 i #12. Kako sezona polako odmice postaje sve probirljiviji. Tada mu treba pronalaziti muvu sa kojom se hrani. Obicno su to sitnije imitacije na udcama velicine #14 I #16. U kasno leto i pocetkom jeseni postaje narocito aktivan na povrsini, ali znatno prbirljiviji. Tada mu treba servirati imitacije na udicama extra istnim velicine #18, #20 cak I #22. Lipljen je veliki prohtev. Sve mu smeta, nepravilno plasirana muva (slucajevi kada se tipet skovitla oko muve, ili kada panda pre muve), zatim neuredna muva…..zato je tesko plen musicara pocetnika. Lipljen je nepredvidiva riba, svaki put situacija je drugacija. Nikad se ne znam kakav ce biti ishod borbe. Kada se nadje prevaren, uradice sve samo da se oslobodi udice. Tako se cesto zabije u sred najveceg buka, da se ima utisak kao da se obmotao oko kamena. Tada se najcesce hitro izbaci iz vode celim telom iznenadjujuci musicara I cesto spadne sa udice. Ne trba iznenaditi slucaj kada se ustreli na nasu muvu I u trenutku kada treba da je proguta jednostavno se okrene I vrati na dno. Ribolovci ovo cesto protumace kao promasaj, ali lipljen ima tolikui moc raspoznavanja da u deluci sekunde zna da se predomisli. To se najcese dogadja u periodu kasnog leta, kada je citava procedura pronaci mu muvu. Iz ovih nadasve jednostavnih razloga mozemo ga slobodno nazvati kraljem salmonida.
Danas lipljena imamo vrlo malo, zbog nesavesnog izlovljavanja, hemislih zagadjivanja….Ali uprkos svemu na pojedinim rekama uspeva da se odrzi, a to su: Rzav, Drina I Lim. Poneki primerak ostao je na reci Vapi, Moravici (Ivanjickoj). Na nekim rekama dozvoljeno je odnosenje lipljena veceg od 30cm I to tri komada, dok je na Rzavu trajno zabranjen. Mislim da ovaj najbolja musicarska riba treba da padne pod zastitu drzave I institucija za zastinu zivotne sredine I ugrozenih vrsta. Da se ribolovci strogo pridrzavaju pokreta UHAVTI (uzivaj) PUSTI, sa strogo sportskim udicama bez povratne kuke, kako bi povecali riblji fond ove ugrozene vrste. Nadajmo se da cemo uz pomoc vestackh mrestilista uspeti da proizvedemo dovoljno mladji lipljena kako bi ga vratili tamo gde mu je I mesto.
O muvama kojima se lovi lipljen bice posebne reci u nekoj od narednih tema.
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
konacno jedna tema o pravoj musicarskoj ribi,
moram samo da ispravim sumadinca sto se tice populacije lipljana na Drini ,ima ga i vise nego dovoljno, pokazace nastupajuca sezona .
na primer u dzamijskom viru ima vise lipljana nego u celom Ribniku.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pozdravljam sve musicare koji vole da love lipljena, jer i ja sam takav. Zaista se radi o atraktivnoj musicarskoj ribi, koja ni po cemu ne zaostaje za otalim vrstama, kako Cyprinidae, Esocidae, Percidae, tako i ostalim iz porodice Salmonidae.
Ja sam od onih koji love sve vrste riba musicom, pa i lipljena. Meni se, kao i vecini musicara, najvise dopada zbog velike borbenosti i najatraktivnijih skokova koje izvodi kada se bori za zivot.
Najcesce sam ga lovio u "Suzi Evrope", Tari, sto u revirima, sto izvan njih i pamtim te dane po veoma kvalitetnom i neobicno bogatom ulovu. Ako sledece godine podjem na lipljena, bice to ispod cuvenog mosta Djurdjevica Tara jer lepota kanjona Tare je neuporediva...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo skromne ilustracije. Ja nisam od onih koji se mnogo slikaju, niti su moji prijatelji takvi, ali smo na ovim, za nas dalekim terenima, morali da zabelezimo po koji karakteristican trenutak.
 

Prilozi

  • Mixmaster zamara lipljena.jpg
    Mixmaster zamara lipljena.jpg
    33,3 KB · Pregleda: 521

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Kako me je jednom Milance opisao kako ni "sam ne znam koju ribu bi pre da lovim"...buduci da stvarno volim skoro sve, ali ova mečka mi polako ulazi pod kožu. Nije kao Bass da mi je skočio tlak na 300 C* kada sam ga lovio i gleda njegove strahovite raube. Ali, lipac nekako polako osvaja moje srce. Kada ga gledam u čistoj savi Bohinjki, vodi smaragdno zelenih dubina, kako se diže sa dna i negde u sredjem sloju vode kupi insekte očarava me sa onom ogromnom i prelepom leđnom perajom......"Lady of The Stream". Naravno i dalje jednako gledam na druge vrste riba, interesantne su mi , ali ova ribica mi nekako najcesce obuzima misli...
Buduci da si obecao i topic o muvam i njenim upotrebama ja strpljivo čekam ;-) (Nymph, Wet & Dry Flies for Lady of The Stream) :)
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
evo neke musice za lipljana ,dva sedzica, tri jednodnevkice i jedna plivajuca nimfa .
 

Prilozi

  • muve drina.jpg
    muve drina.jpg
    38,7 KB · Pregleda: 529
Vrh Dno