Lopatnica

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Milančetova REKA USPOMENA!
Izvire na obroncima planine Čemerno, spušta se kroz krševite predele, prolazi pored Bogutovačke banje (zovu je i Bogutovačka reka u donjem toku, a i Tolišnica po istoimenom selu) i kao leva pritoka uliva u Ibar. Mala, bujičava, u donjem toku ima sitnog klena, potočne mrene i šištavaca ( :) ) a u gornjem iznad sela Tolišnica potočne pastrmke u društvu sa potočnom mrenom. Često mutna (pocrveni i od najmanje letnje kišice), siromašna hranom za ribu i nekada bogata sitnom potočnom pastrmkom.
Za trenutno stanje ne znam, jer nisam bio odavno (negde od 2000-te), čak ni kada je pravljen taj revir kome je bilo suđeno da ne traje dugo (zabačeni kraj, daleko od gradova a i u tom delu potočne pastrmke prirodno nema).
Reka na kojoj sam ja 1975. godine ulovio svoju prvu potočnu pastrmku na suvu muvu (kočijaš), video prvog potočnog raka kojih ima i dan danas, pobegao prvi put od poskoka i neizlečivo zaražen virusom koga vidite na mom avataru. Moj ujak Milorad-Mića Maravić kraljevački slikar i njegov kompanjon Vrabac su život proveli na njoj i mene vodili kao klinca. HVALA IM
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Milance,
Tad kad sam bio na tom reviru bilo je i POTOCARE: pored ko zna koliko duzicastih uhvatio sam i dve potocare, jednu sasvim lepu (25-6 cm). Donji tok reke je poznat i dobro cuvan kao mesto gde skobalj izlazi na mrest.
Ono sto je Damoklov mac ove reke je vodosnabdevanje Kraljeva: postoji prica o planiranoj akumulaciji kod nekog rudnika pa uzvodno, 'bem li ga cega. Kiiiiiilometrima uzvodno.
A recica je gore k'o bombona, a dole je vec sasvim ozbiljna voda.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
I ja sam je posetio prošlog leta, ali ostao sam potpuno ravnodušan. Štaviše, pokajao sam se što sam se akao.  :(
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
JABLANICA,reka na kojoj sam definitivno imao najvise uspeha u lovu klena ...
Jeste mala i dosta plitka ali poseduje verovali ili ne prave BABAROGE,ali ne beah te srece da imam na udici nesto slicno  vec nesto vise do 300g. NAJKRUPNIJI... ??? ??? ???
Sto se tice ostalih riba primetio sam i manja jata krkusa i to je sve.
Na prvu loptu malo siromasno ali savetovao bih svakog ko iole malo nadje vremena da je poseti u letnjem periodu
jer jednostavno se crni povrsina od jata GLAVONJE. :lol: :lol: :lol:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Blue FOX je napisao(la):
JABLANICA,reka na kojoj sam definitivno imao najvise uspeha u lovu klena ...
Jeste mala i dosta plitka ali poseduje verovali ili ne prave BABAROGE,ali ne beah te srece da imam na udici nesto slicno  vec nesto vise do 300g. NAJKRUPNIJI... ??? ??? ???
Sto se tice ostalih riba primetio sam i manja jata krkusa i to je sve.
Na prvu loptu malo siromasno ali savetovao bih svakog ko iole malo nadje vremena da je poseti u letnjem periodu
jer jednostavno se crni povrsina od jata GLAVONJE. :lol: :lol: :lol:

Moderatori, prebacite ove uzbudljive reči u odgovarajuću, novootvorenu, temu.  :respect:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mixmaster je napisao(la):
I ja sam je posetio prošlog leta, ali ostao sam potpuno ravnodušan. Štaviše, pokajao sam se što sam se akao.  :(

Ako je neko ljubitelj trout stream fly fishing, nekoliko kilometara dalje prema Raskoj (juzno) sa iste strane (leve) u Ibar se uliva i Bresnicka reka, manja od Lopatnice i urasla u sumu kroz koju tece... Tu i tamo su fasvcinantne cumurane... Zao mi je sto tad ne imadoh da snimim sve to, ali posle 2000. godine jedva da smo imali i za gorivo...
A siguran sam da ce jednom, sa pravim gazdom te vode, Lopatnica u srednjem delu biti dobra opcija za zdravlje Boze penzionera kad pozeli da promeni Gradac, jer je laka i lepa. Ima i jedan kratak, kanjonski, plocasti deo sa "kotolovima" (kao Vladikine Ploce u pravoj minijaturi), ali je uzvodno i nizvodno lepa i lako za wading. Eee, da, ima zmija, i to ne samo vodenih.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Milance daj neku fotkicu ako se ima..
Ina sta konkretno krenuti
 

bogi

Senior member
Učlanjen(a)
13.01.2008.
Poruke
325
Broj reagovanja
0
evo za mog prijatelja Mitu, a i ostale.........čak sam ti Mito i poskoka uslikao kod one gornje ćumurane poviše gde ispiraju ono kamenje.........

1twh6w.jpg


15nlqq0.jpg


2njh8hv.jpg


2lbpf6v.jpg
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.107
Broj reagovanja
317
Lokacija
Svrljig
Ništa ne može da ulepša dan u ribolovu kao poskok u poluvisećem položaju na grani ili sklupčan pored lepo osunčanog kamena.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Hvala Bogi. Inače pamtim neke događaje sa ove reke "frame by frame" iz 1975-te.!!! A i sanjam ih ponekad. Svake godine kažem vratiću se a nisam bio od 2003-će :'(
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
kakvo je sada stanje na lopatnici?od druga iz kraljeva sam cuo da su je mestani ocistili.kaze ostale samo zabe.
dali je neko isao prosle godine,pa zna tacne informacije?
 

bogi

Senior member
Učlanjen(a)
13.01.2008.
Poruke
325
Broj reagovanja
0
sasats je napisao(la):
kakvo je sada stanje na lopatnici?od druga iz kraljeva sam cuo da su je mestani ocistili.kaze ostale samo zabe.
dali je neko isao prosle godine,pa zna tacne informacije?
evo ja sam išao vodio prijatelje jer su u to vreme sve okolne reke bile mutne od kiša, a samo Lopatnica bistra........reka je bila puna ribe komadi od 30-35 su bili redovna pojava jer je bila pod totalnim zabranom jedno 6 godina.....bilo je i komada od 50 cm ali veoma retko ali bilo je.........kada je napravljen revir čak je poribljena i kalifom, e tada su sve istrebili ne samo meštani nego najviše ribolovci koji su dolazili organizovano na revir tj. taj deo koji je proglašen revirom pa ga zakupe celog, a dozvolili su da se nosi zaboravio sam koliko ali mislim dve tri ribe kao kalife samo, i onda krenu stvari kao što to obično i biva........sada u Lopatnici nema ribe pogotovo ovaj deo sa slika poviše ćumurane, ima nešto u donjem delu gde je jedan deo kanjona i gde je malo nepristupačna reka pa se tu i zadražala.....da nije napravljen revir još bi tu imalo ribe........najgore od svega kad su prodefilovale ekipe ribolovaca na red su došli i meštani sa sve agregatima.......tako da je to sad mrtva reka
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
stvarno steta!! a koliko sa slika vidim veoma je lepa.
to je jos jedan primep kako se cuvaju vode kod nas.nadam se da i ostale reke u srbiji ne ceka takva buducnost
 
Vrh Dno