Luc

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
luc.jpg

Luc (Euthynnus alleteratus) u engleskom jeziku poznat pod imenom "Little tunny" je migratorna tunoidna riba koja živi u ogromnim jatima. Naraste do oko 17kg. Proleće je period kada migrira ka severu dok se na jesen vraća. Najučestalija hrana su mu sardine, skuše, manji mekušci i naravno lignje koje su prava poslastica mnogim morskim grabežljivcima. On se uglavnom zadržava u priobalnim delovima sa vanjskih strana otoka kao npr. i lice te druge grabežljive ribe. Pronači takvo veliko jato uglavnom ne bi trebao biti neki extra problem jer gde su takva jata riba iznad su česta i jata galebova. Svojom intezivnom aktivnošču nam odaju vruča mesta  ;)
Sečam se još kada sam bio klinac dok sam pecao na moru od lokalnih ribolovaca sam čuo "gdje vidiš jato galebova tamo pecaj". O galebovima imam i jedan stari članak i to ču podeliti sa vama pod drugom temom.
Ovde na forumu je zabeležen jedan takav ulov http://www.musicarenje.org/index.php?option=com_smf&Itemid=26&topic=132.0.

Molio bih iskusnije da nešto više kažu o samom mušičarenju Luca. Iskustva sa obale i čamca...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Doznao sam još jednu koristnu informaciju glede Luca. Krajem marta u velikim jatim ulazi u samu obalu i kanale  ;) a tada je strašno gladan i tamani šta stigne  :D Ljudi, ako nanjušite takvamesta i imate šansu otići tamo ne oklevajte!!!

Zamislite jato ovih predatora od kojeg svaki ima po par kila, to može biti ribolov decenije ili čak života (a da vam za to nije bilo potrebno preputovati pola sveta).

d0113817_295572.jpg


 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
sebastiane,jel ima tih riba na kipru??? nema reke da se uliva :'( ,......planiram na prolece da se posvetim swff..daj jos neku informaciju
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Nijeobavezno da su reke u blizini, vanjski delovi otoka prema otvorenom moru mogu biti isto vrlo zanimljivi ali valja probati svuda gde se nalaziš, more je more, mnogo puta nepredvidljivo  iako postoje neki zakoni kojih se stari iskusni ribari drže...

Luc, Bonito, Little Tunny... mislim da bi trebalo da ga ima i tamo ali ne znam za sigurno kako bi se proveo, da li bi ga pronašao, sve ovisi kada ideš tamo i gde tačno... evo ti jedan link pa pogledaj kakvih riba tamo ima, verovatno če ti se neka več dopasti  ;)
http://fishingincyprus.blogspot.com/

Što se tiče Luca samoga jedinu informaciju koju sam našao a da potvrđuje da ipak živi u tim vodama je ova tabelaiz 2003:

Table 1: Cyprus marine capture production 2003

Scientific name Species (groups) Ton
Spicara spp Picarels nei 580
Boops boops Boque 151
Mullus surmuletus Stripped Red Mullet 130
Osteichthyes Marine fishes nei 129
Octopodidae Octopuses, etc, nei 93
Sepia officinalis Common cuttlefish 85
Mullus barbatus Red mullet 84
Thunnus thynnus Atlantic bluefin tuna 79
Xiphias gladius Swordfish 47
Sparidae Porgies, seabreams nei 44
Siganus spp Spinefeet(=Rabbitfishes) nei 44
Thunnus alalunga Albacore 30
Scaridae Parrotfishes nei 26
Pagellus acarne Axillary seabream 25
Pagellus erythrinus Common pandora 21
Dentex dentex Common dentex 16
Pagrus pagrus Red porgy 16
Epinephelus spp Groupers nei 15
Seriola dumerili Greater amberjack 13
Elasmobranchii Sharks, rays, skates, etc. nei 13
Serranidae Groupers, seabasses nei 12
Merluccius merluccius European hake 11
Oblada melanura Saddled seabream 11
Scorpaenidae Scorpionfishes nei 11
Euthynnus alletteratus Little tunny(=Atl. Black skipj) 10
Sardina pilchardus European pilchard (=Sardine) 7
Total 1741

 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
hvala seb, neke od ovih vrsta sam vidjao ali nikada nisam probao da ih pecam,uskoro cu i to ,s obzirom da su vrste sa northern side(OKUPIRANE STRANE) mada nema veze to je sve isto nije strvo veliko a i u krajnjem slucaju moze i tamo da se ode i peca bez problema i onako nikad nisam bio tamo a vec sam 4god na kipru...hvala jos jednom cim budem pecao javljam se i sa slikama  :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
jedva cekam da vidim slike...naoružaj se imitacijama sitne ribe, lignjica, malih kozica i krabica i sigurno češ več nešto izčeprkati.
 
Vrh Dno