Meseceve mene i njihov uticaj na aktivnost ribe..

Marko_Mašić

Hero member
Učlanjen(a)
13.04.2006.
Poruke
1.586
Broj reagovanja
213
Lokacija
Morava..
  Hocu da ovim postom potvrdim stvari koje sam iz dosadasnjeg iskustva u ribolovu stekao.Naime,vecina starijih musicara zna i vodi urednu evidenciju (mozda i mladji .... ::) ::)...) o mesecevim menama.Sve sto je potrebno za tako nesto jeste Crkveni kalendar za tekucu godinu,i oznake sta svaka meseceva mena znaci za nas ribolovce..Meni se recimo u 80 : 20 % pokazala tacna procena (da se razumemo,kada se rade meseceve mene ne sme da bude greske..)..

    Postoje 4 meseceve mene:

   1.Poslednja cetvrt
 
   2.Mlad mesec (mladina)

   3.Prva cetvrt
 
   4.Pun mesec (Ustap)

    Recimo kada je mesec pun, generalno svi znaju da je riba slabo aktivna...medjutim meni se desavalo da iako pre ribolova bacim pogled na meseceve mene i vidim kakva su ocekivanja za taj dan...(nisu bila sjajna) desavalo se da se vratim vrlo zadovoljan iz ribolova,jer je riba fenomenalno radila..i da je dan bio ispunjen u potpunosti..Tako da onih 80:20 posto su jako precizno navedena.

Sta vi mislite o svemu ovome?Kako meseceve mene uticu na aktivnost ribe...? I da li vodite podatke o mesecevim menama...?

P.S.Laky mozda bi mogao da razmislis da stavis na sajtu tabelu sa mesecevim menama...i prognozama o aktivnosti ribe..!!!

Pozdrav.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Pretpostavljam da meseceve mene imaju nekog znacaja jer cesto nalazim upravo kalendare sa tim podacima u reklamnom materijalu firmi koje se bave distribucijom ribolovacke opreme.

Medjutim, mislim da to nema preveliki uticaj na musicarenje vec samo na klasicne nacine ribolova.
Ja licno nisam nikada obracao paznju na to.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja skoro svaki dan mušičarim i primetio sam da se riba ne ponaša istovetno svakog dana, ali ni svakog sata. Možda to ima veze sa Mesecom, ali mislim da se ribe uvek mogu naloviti, samo kad im "uđeš u trag".
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Dobra tema. Ja sam nekada vodio mnogo racuna o mesecevim menama, pogotovu kada sam isao na duze po Staroj Planini. Sve sam podesavao da bude udrani preriod i nakon svih ogodina vise nevodim racuna. Ali i dalje nemogu da tvrdim da su meseceve mene glupost i nepotrebne.
Sto se tice ubacivanja na sajt kalendara...hm neobecavam, ideja je dobra i ako netreba neko zacajno programiranje bice i to!
Salut!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Solunarna teorija temelji na uticaju sunca i meseca na zemlju, što prouzrokuje plimu i oseku. Kada je utjecaj na vrhuncu i kada barometarski pritisak raste riblja hranidbena aktivnost naraste, predatori kreču u lov. To je najidealniji trenutak za lov. Stvar je u tome da atmosferski pritisak utiče na riblji vazdušni mehur i riba odmah reagira. Mislim da bi se mogli večina nas složiti sa time da je taj barometarski pritisak vrlo ključan faktor za ribolov. Ako je pritisak u opadanju ili je nestabilan to bi trebao biti slab znak za ribolov. Ako je pritisak nizak ili stabilan to bi trebalo da simbolizira uvete za srednje uspešan ribolov. Ako pritisak raste (ako smo na moru i plima je) onda bi to trebalo da bude znak za dobar ribolov. Naravno, tu treba uzeti u obzir i ostale vremenske prilike (vetrovi, magla, kiša, grmljavina itd.) i opet to nekako uskladiti sa ribom koju želimo loviti.

U prvoj četvrtini meseca bi bi ribolov trebao da bude najuspešniji. Prvi dan bi trebao da budem odličan od zore do mraka, naravno sa manjim pauzama. Drugi dan bi trebao da bude uspešniji u popodnevnim satima nego li u jutarnjim. Od trečeg do petog dana bi uspeh trebao da bude, više manje, prihvatljiv. Šesti dan bi trebao biti ok.  u popodnevnim satima. Šesti dan bi opet trebao da bude dobar kao i prvi dan.

Buduči da je prva četvrtina počela 7. (utorak), od danas do sutra (petak) bi nam izlasci na vodu trebali biti prihvatljivo uspešni. Ponedeljak (13. 0ktobar) bi trebao da bude odličan ceo dan a nedelja (12. 10.) u popodnevnim satima (posle 14h).

Ako bi se išlo npr.  na mladicu, onda bi to sada bilo idealno u ponedeljak pa i utorak ako več nismo u prošli utorak. 23. (četvrtak) bi trebalo biti dobro ceo dan, dan pre toga i još 4 dana posle bi bolje bilo popodne. Eto malo sam se poigrao sa kalendarom. Neki iskusni mladičari znaju tačno da odrede dan i sat kada treba izači na ovu rečnu kraljicu.
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Dobra tema...
Već duže vrijeme Gjors i ja dajemo (uspješne ) prognoze ribolova na bazi pozicija mjeseca, tlaka zraka, vodostaja... Pa da malo upotpunim ovu temu našim iskustvima. Budući da je Sebastijan rekao uglavnom sve što bi trebalo znati o mjenama i uspješnosti ribolova prema tom segmentu, ja bi o nečemu drugom.
Dakle MT ili ti Moon transit. Pozicija kada se mjesec nalazi okomito iznad nas (MT +) i pozicija kada je mjesece ispod nas (MT - ) a vezano za poziciju na kojoj se ribolovi.
Ova pozicija se da izračunati preko američkog sajta :
http://www.arkansasstripers.com/best_times_to_fish.htm
Potrebno je znati samo koordinate mjesta ribolova a tolerancija od čak 10-15 minuta za područje  u krugu do 100-tinjak kilometara uistinu nije problem.
Po MT izračunatom tajmingu, najpovoljniji ribolov je 1-2 sata prije i poslije. Dakle ako smo izračunali da je MT u 13,00h onda bi za ribolov najpovoljnije vrijeme bilo od 11,00-15,00h.
Primjećujete da se ne osvrćem na mjesečeve mjene jer se u ovom slučaju prognoza bazira na poziciji mjeseca prema poziciji ribolova, koja se mijenja svakodnevno iz sata u sat, a MT se pomjera dnevno za nekih 24-25 h sati od prethodnog dana Ako ste išli više dana za redom u isto vrijeme čak ste možda i primjetili da se aktivnost ribe pomjera, tj. da nije ista danima za redom u isto vrijeme. Za to je "krivac" MT. Najpovoljnija pozicija mjesece je dakle kada je on točno iznad nas (MT +), a isto tako dobro je i kada je točno ispod nas ( MT-). Negativni MT se da izračunati po MT-u od prethodnoga dana kada na taj tajming dodajemo 12,5h.
Dakle i ovdje se radi o istom utjecaju mjeseca kao čindbenika pomjeranja plime, oseke tj. njegovoj gravitacijskoj sili prema zemlji. Za razliku od mjesečevih mjena koje se lagano pomjeraju, ovdje su promjene malo drastičnije, svaki dan za nešto oko 1 sata više MT "putuje" pomjera se zajedno sa mjesecom.
Dakako da ovo nije pravilo, no naša iskustva , a 10-tak "uspješnijih" ribiča pristalo je da nam zapiše točno vrijeme ulova ribe (bez ciljanja da to bude u zadanom terminu-nisu čak točno ni znali o čemu se radi), te naknadne usporedbe sa izračunom MT-a kroz više mjeseci praćenja, upućuje na visok postotak (čak do 80%) ulova baš u vremenu 1-2 sata oko MT-a.
Pa čak i ako nije bilo ulova, aktivnost ribe je bila očita u tim periodima.
Kako ga izračunati ... gore spomenuta stranica zahtjeva poziciju ribolova (stupnjevi i minute) u smislu geografske dužine (longitude) i geografske širine (latitude) , ove pozicije se mogu dobiti preko Google Earth-a  ili preko linkova na istoj stranici gdje se i vrši izračun. Nadalje, vremensku zonu na koju ljeti dodajemo 2h, a zimi 1h. naravno istočno od Greenwicha.
Kod traženja podataka osim MT-a dobijamo još masu stvari kao : vrijeme izlaska i zalaska sunca i mjeseca, dužinu njihova trajanja...

Na 1.fotki se vidi moja pozicija ribolova Batina za sutrašnji dan, zaokruženo crveno su stavke koje se upisuju,a na 2. zeleno vrijeme MT-a nakon izračuna nadrugoj fotki.

S obzirom da nam je tu zima i pasivni period možete se malo poigrati i s ovim stvarima, pa kad krene... možda i pomogne ...
 

Prilozi

  • MT.jpg
    MT.jpg
    181,5 KB · Pregleda: 2.273
  • Rezultat MT.jpg
    Rezultat MT.jpg
    80,7 KB · Pregleda: 1.986

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Evo par pozicija za izračun MT-a 
Niš N 43,19  E 21,54    Beograd N 44,48  E 20,28  Zagreb  N 45,48  E 15,58
Bled N 46,22 E 14,06  Sarajevo N 43,51 E18,25         
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.100
Broj reagovanja
300
Lokacija
Svrljig
DObra ovo fora ali se ja jedva snađoh :'( ali se snađoh :D
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Uživač je napisao(la):
DObra ovo fora ali se ja jedva snađoh :'( ali se snađoh :D
Pa pitaj brate ako zapne zato smo tu, piso ja kolko god može jednostavnije ali...
P.S. Najjednostavnija provjera pravilnog unosa je, kad vam se slaže tajming izlazka i zalazka sunca (sa stvarnim, a to nije teško provjeriti) pa ste sigurni da je proračun ok.
 

gjors

Junior member
Učlanjen(a)
16.11.2008.
Poruke
57
Broj reagovanja
0
Evo da se i ja nadodam ,imamo još dva vremena u kojem se riba hrani ,period aktivnosti je kraći i pomjeren je za + i -90 Stupnjeva(oko 6 sati i 15 min) od MT i označavamo ga sa MP 1 i 2  :yeswink:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
da malo oživimo ovu temu... ;)

Zanimljivo, za razliku od mnogih predatora prema predaji starih mladičara kada se pritisak spusti ona kreče u lov a kada lovi opčinjena je lovom i ni malo plašna. Sigurno da bi se taj dan mogao predvideti treba pratiti i mesec zajedno kao i pritisak vazduha. To je trenutak kada mi mušičari imamo najpovoljniji trenutak da prevarimo tu ribu. Meni je veoma zanimljivo to da se razlikuje od drugih predatora i ne predatora koji su nekako aktivniji kada je pritisak viši tj. poraste. Ok, mnogi predatori vole kada se naoblači i zapuše južni ili zapadni vetar ali odrasla mladica je veoma specifična glede prehrambene aktivnosti.  To je šifra koju treba razbiti ako se želi uspešno loviti ta riba.

Evo, baš sada gledam da si nabavim jedan mali barometar ne bi li si olakšao pravilno odlučiti kada na vodu.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Puno puta sam,još kao dete,slušao priče starijih ribolovaca da je doba punog meseca veoma loše za ribolov,posebno za smuđa!Međutim,neke od najboljih mušičarskih večeri dogodile su mi se upravo za vreme punog meseca!Jeste smuđ tada posebno obazriv,ali ako se odabere mali strimer u braonkastim,sivkastim varijantama,uz vrlo malo fleša,ulov je zagarantovan!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Tačno! I to podržava teoriju kako za svaku priliku postoji neka fora koja pali. Ipak sa druge strane, neke ribe su baš specifične, mnogo specifičnije od drugih po nekim svojim navikama.
 
Vrh Dno