Midževi

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
Gledam, tražim i vidim da nemamo ovu temu, ili je ja ne nađoh. Kako stvari kod mene trenutno stoje, ja na reku neću skoro ali zato imam jezera više komada na raspolaganju i u skladu sa tim moraću da otvaram sezonu sa tzv. midževima ili nekim crvenim ili nekim drugim larvama. Jbg. drugari nije lako spremati se za otvor sa komarcima ali šta je tu je, vremenske prilike tako nalažu :-(
 

Prilozi

  • 1000012728-01.jpeg
    1000012728-01.jpeg
    220,9 KB · Pregleda: 34

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.179
Lokacija
Čačak
Udice su Gamakatsu C12 FB #14
Za jezera obavezno imaj i koju damsel i dragonfly nimfu... Jednostavan tanani wooly bugger cw da resi dosta situacija. Maslinasta boja.
Slabo otezan za plicake. Ako ides sa tonucim kanapom inda bez otezanja muva
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
Sa jezerskim mušučarenjem sam dosta tanak, ali silom prilike moram to da ispravim. Odgledao sam dosta videa kako i šta Britanci rade i čime pecaju. Ima tu dosta šarenila što u opremi što u muvama. Oprema nije problem ali muve jesu. Pripremam se pa šta bude, u svakom slučaju mi je to zanimljivo i nešto novo.
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
642
Broj reagovanja
1.317
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
Sa jezerskim mušučarenjem sam dosta tanak, ali silom prilike moram to da ispravim. Odgledao sam dosta videa kako i šta Britanci rade i čime pecaju. Ima tu dosta šarenila što u opremi što u muvama. Oprema nije problem ali muve jesu. Pripremam se pa šta bude, u svakom slučaju mi je to zanimljivo i nešto novo.
moje iskustvo sa beovicama na jezeru je neka 16-18 udica, tanko motano tijelo od crnog konca ili guljeni paun, thoraks od pauna i mekani hackle... kraći.. kao za suhu.. ubaciti poneki pomak muhe od 1-2 cm svakih nekoliko sekundi
kako je sa pastrvama, nemam pojma, ali što se tiće miđeva vjerovatno slično
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Zima je bila uzasno hladna ovde. Led se u brdima,na jezerima, dosta dugo zadrzao. Izasao sam na jedno takvo pre par dana, srecom bio je otopljen pa da ucinim jedan pravi "otvor" :D. Do jezera me vec uhvati kisica koja potraja malo, tako da nije bilo bas nikakvog insekta na vodi a ni uzimanja. Nema veze, idem na slepo....nista. Menjaj...menjaj.. nikako. Utom prestaje kisica i polako izadje i sunce iza oblaka. Tek tad sam video sitne dvokrilce oko vode. Velicina oko 1,5-2 mm. Riba pocinje da se javlja tu i tamo. Najmanji midge emerger mi je na #20. Bacam ga mada mislim da je prevelik. I stvarno... nista... nothing.

Sta cu sad? Sta im sve nisam ponudio posle. Od caddisa na #8 do najmanjih dvokrilaca na #18-20. Nema sanse. Nimfice ili larvice tulara ni da pogledaju.

Bem ti pocetak. Gledam vodu, pocinje da vrije od uzimanja i vidim da dvokrilci izlaze iz vode sto izgleda ko neka retka sitna kisica. Gledajuci idiotskim pogledom po kutijicama, vidim u jednom uglu medju nimfama i model BARE HOOK NYMPH.

To je ustvari samo gola udica sa nekoliko namotaja bakarne zice kod okca. Napravio sam je kad je jedan ovdasnji forumski zajebant postavio neku blesavu temu o tome da mu treba inspiracija za nimfe... :D

Aj da probam i to. Stavim jednog suvog tulara na 14-tici i ovu nimficu na oko 40-tak cm razdaljine. Kako je sistem pao na vodu, u tri cetiri sekunde je usledio udarac, pa jos jedan, pa jos jedan.....Ja poludeo. Kad musica stoji mirno, nece ni da pipne. Cim je malo mrdnem, vec su sanse ogromne. Video sam da je najbolje raditi hand twist, ali sa cimanjem, nikako mirno. Morao sam da stalno menjam i tippet jer sam samo jednu musicu imao. Nemoj da i nju izgubim....

Vracam se posle kuci, pa se mislim: A bre nesreco.... koj q..... toliko lickas i doterujes modele cele zime? aj sto lickas nego sto silne pare izbaca za materijale...

Ovo bi musicu stvarno najtoplije preporucio za svaki slucaj. inace kod bacanja ne pravi nikakve probleme. Mislim ne mrsi se.

Једно давнашње искуство са језера одмах по отопљавању леда.

Имај за сваки случај BARE NYMPH у кутији. Више пута ми је спашавала дан.
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
Jezero gde planiram otvaranje sezone ima potočnu, kalifu, zlatovčicu i milion bandara. Ima riba i po par kila tako da može da bude veoma zanimljivo, videćemo. Inače sećam se one bakarne nimfe, pravim još odmah par komada :)
 

Ivaninja

Senior member
Učlanjen(a)
21.05.2021.
Poruke
130
Broj reagovanja
285
Lokacija
Bor
Gde ti je to jezero komšija? Zvuči zanimljivo :);)
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
207
Lokacija
Zvornik
Dajte neku smjernicu za literaturu,interesuje me jezersko mušičarenje bijele ribe.
 
Vrh Dno