Migracija klena ?

V

vaga

Guest
Imam utisak da klen ne zivi bas neki poseban "hipi" zivot.Ustvari vrlo sam siguran da je on u stvari okorela riba stanarica.Moje omiljeno mesto na Vlasini je i dalje puno,ko u kosnici.Nije mrdnuo ni za cm,iako sam pretpostavljao da vise nije tu zbog vremena.Kakva su vasa iskustva ?
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Ova ti je teza potpuno obratna od svih mojih iskustava sa klenom, na Karašici potoku koji se uliva u Dunav je to nešto sasvim drugo, stihijski se pojavljuje i nestaje, jedne godine ga je potok pun i to komada do 50-tak cm (što je za potok širine svega 2-4m veliko), pa uđe uzvodno i do 20-tak km od rijeke, a već par mjeseci kasnije poptuno nestane, ove godine ga uopće nisam zamjetio nigdje na toku Karašice, kao da se vratio u Dunav i nije ulazio u potok.Misterija koja ga tu obavija je veoma interesantna a u razgovoru sa par ljudi  - za koje važi da nešto znaju o ribama - nisam došao do ničega, njima je to neobjašnjivo. Dali je to vezano za neku vrstu hrane koja mu se eto sporadično pojavljuje pa nestaje te je on tako prati neznam, no u svakom slučaju ova godina - proljeće obilovala je vodom pa razlog što ga nije bilo nije vezan za mali vodostaj.
Ribari , strujari i sl. na ovom potoku nisu prisutni pa ni to nije razlog, tek negdje oko jeseni sam zamjetio tu itamo koji manji "raub" koji je bio identičan onima sa Orljave gdje sam ih lovio, dakle uz samu obalu ispod trave, predpostavljam da je udarao na nekakve insekte možda mrave, ali je to sitan kao i onaj lovljen na Orljavi. Velikog klena - ono što sam doživio prošle godine u proljeće kada je na potezu od nekih 200m na svakih 1-2m bila jedna riba tik ispod površine i kada sam ih na moj hod po bentu plašio svakim korakom... to se još nije ponovilo, a te godine kasnije i plovkaroši su ih dobro lovili pri dnu na crve, ali ja ih više nisam našao. Pa eto po meni na ovom mjestu je izuzetno pokretan i iz nekog razloga migrira, ne preostaje mi drugo nego da ga čekam na proljeće da se ponovo pojavi ili da ga tražim na Dunavu, a to će biti veoma teško. Slična situacija migracije je i na Dravskim pritokama, no tamo je to vezano samo za nagli rast i pad vode, kada se povlači u Dravu, ali čim se voda vrati u rukavac i on je tu.
"Misterija klena iz Karašice" ostaje da je neko riješi, iskreno se nadam da ću to biti ja :D .
 
V

vaga

Guest
Koliko vidim sa tvoje slike,potok tece bas "ravnicarski".Jel u pitanju,bas potok ili je ustvari Karasica samo jedan od mnogih kanala spojenih sa Dunavom.Imam utisak da je fora bas u tome,jesi li probao da ga trazis u zoni uliva u dunav,ja mislim da je tu.To je ustvari Dunavski klen,koji je u odredjenom momentu usao potok i potom se vratio "kuci".To ustvari opravdava tvoje zapazanje da ga neobjasnjivo nema i moje uverenje da je on domacin,imam utisak da on ulazi tu u vreme mresta a potom se vraca kuci...inace slike su No.1
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Pa da to bi mogao biti odgovor, Kararšica je inače potok izvire negdje u Mađarskoj i ulijeva se u Dunav, od granice dublje u Mađi je manji i plići, po mojoj procjeni dug oko 70km nisam provjeravao točno. A teren gdje se ulijeva u Dunav nije pristupačan bez čamca, obrastao gustim šibljem i muljevito pjeskovit plitak, kod niže vode i male Karašice se skupi na tek 20cm širine i ulijeva u Dunav. Za mrijest u proljeće ga koristi i deverika i šaran...
A čudi me po pitanju klena i mrijesta jer se lovio na mjestima i u kasno ljeto pa i cijelom dužinom. Zašto je tada ostao a ove godine nije ni ušao u mrijest? Zašto ga se ne lovi više oko ušće na klasične mamce ili varalice, jako je rijetko čuti da ga je tko dobio, dali ga ima tako malo ili se izgubi u Dunavu gdje obiluje hranom.
 
V

vaga

Guest
Kakav god bio,Karasica je prelep potok.Verovatno je cist,tj. nema zagadjivaca.Ako je tako verovatno ima vidri,kormorana i sl. stetocina koji mogu da desetkuju riblji fond.Delta uliva je kao i sve ostale,plitka i muljevita a klen voli kamenjar,zato on samo tu ulazi ali i ne stanuje stalno.Zavisi kada su jake vode iz gornjih slivova,neki put njegov povratak sa mresta traje duze nego uobicajeno,zbog vecih dubina gde se oseca sigurno i ima obilje hrane,pa i citavog leta a na nekim vodotocima kad ojaca vodena masa,ocisti dno i stvori uslove,vrlo brzo dobiju nove stalne stanare-klenove... ;)
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Vidri, kormoran i slicnih stetocina!!!! Genijalno do imbecilnosti!  :-X
 

brankoogi

Senior member
Učlanjen(a)
06.08.2008.
Poruke
302
Broj reagovanja
0
Evropski parlament proglasio kormorana štetočinom!
 
Vrh Dno