Mixmaster Sedge

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovo je najnovija verzija braon sedza, sa mojom novom idejom pravljenja krila. Pre nekoliko decenija, cuveni engleski musicar John Goddard, prikazao je svog sedza sa krilima od srnecih dlaka. Ta tehnika vezivanja je u meni probudila fantasticnu ideju, da zamenim dlaku srne i jelena, polipropilenom. Vec nekoliko meseci testiram ovakve sedzeve i odusevljen sam! Izuzetno visoko i postojano pliva i potpuno je neosetljiv na zube grabljivica, poput pastrmke. Gustina ovih polipropilen-niti moze biti veca ili manja, zavisno od ukusa, ali ja preporucujem umerenu gustinu, kao kod ovog sa slike, da bi se delimicno zadrzala i providnost. Posto ga je veoma tesko potopiti odlican je za imitiranje setanja po vodi. Mozete ga cimati do mile volje, ostace na istom nivou. Mnogo je lakse praviti ga u raznim bojama, jer nije tesko naci polipropilen u svim nijansama, za razliku od "srnetine" koja se tesko farba.
  Ubedjen sam da ce ovaj "Mixmaster Sedge" postati veoma popularna musica, jer resava mnoge probleme koji se mogu javiti pri imitiranju odraslog krznokrilca.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Mix odlicna muva, nego me interesuje gde si nasao tako sareno ofarban polipropilen, ja imam 3 kotura po 2500m, ali u beloj boji!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Moram da priznam da mi je muva fenomenalna! Moracu da je probam ovih dana na Visocici!
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
510
Broj reagovanja
151
Mix,

Nadam se da znas za musicu Rackelhanen iz Skandinavije. Ovo tvoje je isto to, samo sa dodatim petlovim perom. Radi se o staroj musici, negde iz 1970-ih.

Poz
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
e ljudi moji danas nam ostanu samo remixi. vecina toga je vec davno odsvirano. Hocu reci malo toga je da vec netko nije probao. Ostalo su verzije jednoga modela. Npr. ja sam neke lipljanske radio, vrlo ponosan bio na njih kada gle surfo po netu i ista stvar, iste boje i sve, samo da je moja bila nesto svetlija (malo), modernijih materijala. A ja mislio to je moje :)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Rackelhanen, kafena buba, itd. Pa, otkud mi "skromni" musicari sa Balkana da znamo za to? Oldsurehand, ti zivis u Americi i izgleda da mnogo proucavas muve i ostalo. Ja nikad nisam video da je neko ista slicno ovome uradio, niti sam ikada video da je neko balzu (ili kafu) na suvu muvu ugradjivao. To znaci da su to moje ideje, kao sto sam i naglasio. A znao sam da ces ti da se javis i napises ovako nesto. Moze li neko odavde nesto da uradi u vezi musicarenja, a da to vec neko na zapadu nije izmislio? Sta mislis, Oldsurehand?
Nadas se da znam za tog svedjanina i njegovu muvu. Ne znam. Prvi i poslednji (nadam se) put cujem. Ja nikada ne gledam u tudje muve, da bih napravio svoju, vec iskljucivo razmisljam 100 % svojom glavom i, eventualno, gledam insekta kog imitiram. Toj skoli pravljenja muva pripadam. Zato ce se ova muva zauvek zvati Mixmaster Sedge, jer njen autor nije plagijator. A ako je taj svedjanin pokusao isto sto i ja, svaka mu cast. Pametan covek.
No, zaboravimo svedjanina. Ako je neko od vas vec pecao na ovako nesto, napisite nesto o tome. Evo, Oldsurehand bi mogao da opise svoja iskustva sa ovom "30-tak godina starom muvom".
Ali ne verujem da je bas tako. Zato vratimo se komentarisanju ove inovacije. Sumadinac pita otkud mi "sucmurasti" crno-braon polipropilen. Jednom recju, kupio sam ga takvog. Retko se nalazi bas ova boja. Ja skupljam sve materijale na koje naidjem, pa imam sve i svasta. Preporucujem ti da i ti radis tako.
Jos nesto u vezi plagijata i plagijatora. Ako bismo ovako prokomentarisali svaku muvu koju postavimo na ovaj sajt, kao sto je Oldsurehand to danas uradio sa Mixmaster Segdeom, onda bi se ispostavilo da smo svi mi samo plagijatori i da svojim musicama samo kopiramo tudje. Stavise, s tom filozofijom bi ispalo da mi, dok musicarimo, kopiramo i imitiramo neke "eksperte" iz dalekih zemalja i nista drugo! Ali ja ne mislim tako. Pogledajte moje "radikalne" tekstove pod naslovom "Klen je prva riba ulovljena v. musicom", gde ja tvrdim da je musicarenje nastalo u Evropi i to u njenom jugoistocnom delu. Naravno, to je suprotno globalnoj propagandi da je sve sto mi radimo i cini nam zadovoljstvo, nastalo na Zapadu... opet filozofiranje. Sta cu kad me cackaju. Necu vise.
 
M

Mr.Zakula

Guest
Naravno da sam chuo za Rackelhanen-a,pravio sam ga,dobra je to muva...Shto se tiche Mix-ovog sedge-a,i njega sam pravio josh pre godinu dana.Evo i slike.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovaj Zakula je opasan! Sve moje fazone zna, a ja ga ne poznajem. Njegova muva je ista kao moja, ali ova RackelHanen nije. Potpuno je drugacija tehnika postavljanja krila. Zakula, da nisi ti moj "ALTER EGO"?
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Zakula kako si napravio tu boju na sedge(za krila), jel gotova ili si pravio neki mix, ja imam mnogo polipropilena ali je u beloj boji tako da zahteva farbanje!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ima da oderem neki tepih cim ga vidim :)

Dobra muva nema sta, mastan zalogaj ;-)
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Ako budes oparao tepih naicices na problem, prvo polipropilen ce biti nepravilnog obika i imace neka zrnca koja ne prakticno ne moguce skinuti, to je lepak kojim se lepi donja povrsina tepiha da se ne bi parala, ali moguce je ukloniti alo za to je potrebno imati litar nitro raredjivaca, a moze acetona, onda ubacis u neku staru serpu polipropilen i naspes razredjivac ili aceton i neka se kilesi dok se lepak ne rastvori, kad se to dogori isperes u hladnoj vodi i to je to, ali ovaj nacin ima svojih nedostataka jer je vrlo tesko ukloniti miris od nitro razredjivaca ili acetona ali ako nema drugog nacina valja i ovaj.
 
M

Mr.Zakula

Guest
Ljudi,ovaj sintetik sedz se mnogo prosto pravi!Muva za tri minuta!Napravicu jedan foto sesion,step by step o izradi ovog tulara.Za telo pravim mix od dve komponente.Toliko.Pechite se malo,strpljenje...Imam jos nekoliko bombastichnih varijanti ove muve.Pozdrav.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
510
Broj reagovanja
151
Mix, ja ne proucavam muve, nego se malko zajebavam, jer je zivot mnogo dosadan bez malo zezanja. Zao mi je da se ovako vatriras i licno shvatas bez potrebe svaki moj post. To sto zivim u USA nema nikakve veze, jer musicarenja pastrmke nisam ovde naucio. Danas sa Internetom svako ima mogucnost da istrazuje ako mu je bas do toga, bez obzira na lokaciju i ako hoce na to da prosipa vreme.

Slicne musice tipa Rackelhanen ili Antron Goddard kako sam ih ja nekada zvao jesam probao pre deceniju ipo jedne sezone po jezercima Nove Engleske (prve godine kada sam ovde dosao). Odlicno su imitirali tzv. putujuce krznokrilce (fam. Phryganeidae, eng. travelling sedges)- velike insekte koji se tu mestimicno roje u ranu jesen. Voleo sam ih, jer kada se maste, odlicno plivaju i super se povlace, jer za imitaciju ove familije neophodno je izuzetno aktivno manipulisanje muvom. Ovi krupni insekti bukvalno "trce" po vodi prilikom rojenja, i pastrmke ih razbijaju iskljucivo dok su u pokretu. Mislim da ce biti odlicne i sa nase (srpske) jesenje i kasno letnje krznokrilce. Nikada sa njima nisam pecao kod nas, jer je to vreme u godini kada sam vecito morao da odlazim iz rodnog kraja (prvo studije, pa kasnije US). Ja sam ih vezivao sa vlaknima antrona u dubbing loop-u umesto petlovog pera.

Verzija ove musice uradjena od CDC pera kao glavnog materijala se zove Riffle Sedge, i Taff Price je autor. Moglo bi da se eksperimentise na nekim interesantnijim materijalima od CDC-a i polipropilena/antrona/z-lona. To bi jos bilo intersantnije.

Sto se tice prisvajanja tudjih muve, to je postala strasno cesta pojava. Mislim, ljudi dodaju jednu sitnicu i prekrstavaju muve... sto iz egomanije, sto iz finansijskih pobuda. Meni je to niska igra, a verujem i svakom postenom musicaru, jer treba dati priznanje onom ko je prvi provalio neku caku u vezivanju koja je unikatna za model musice. To je u duhu ovog viteskog sporta, jer on nije tikva bez korena. OK je ako nisi znao, pa to nije nista strasno. Pomislio sam da jesi, i drago mi je da sam pogresio. Pazi se samo da ne uletis u zamku, jer ignorisanje tekovina musicarenja-bez obzira na zemlju-je kontraproduktivno (znam da ne volis USA, i ja ne volim mnoge stvari u njoj, pa opet zivim ovde, to je bre normalno, ne moze sve da bude idealno u zivotu).

Sto se tice autohtonog musicarenja, mislim da tu ima mnogo cega da se uradi. Pre neki dan mi je dopala saka neka ceska muva koja koristi kambijum drveta za telo. Prilicno originalan materijal. Secam se i dabinga od paucine koju je neko kod nas popularisao, ne secam se ko, pre mozda 18-20 god. U svakom slucaju, ako neko hoce da ekperimentise sa starim balkanskim musicarenjem, lo tech pristup pruza vise originalnosti i sansi za istrazivanje od hi tech-a.

Pozdrav svima od umornog oldsurehand-a
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Bravo zakula. Muve su opasne. To je to. Jos vise mi se dopada sto su slike iskompresovane, pa se brzo i lako otvaraju, a kvalitet je sasvim prihvatljiv.
Necemo je zvati Mixmaster Sedge. Dacemo joj neki prihvatljiviji naziv. Samo jos da i Oldsurehand posalje sliku "originala".
 
Vrh Dno