Mixmasterova i Simpsonova filozofija

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Kako koju temu zacnemo, javi se Simpson ili Mixmaster i sve se pretvori u tesku filozofiju i kenjazu. Ima puno onih koji to vole da citaju, ali ima i onih koji bi da se drze teme. Zato evo mesta na kome ce Simpson i slicni da raspravljaju sa Mixmasterom i njemu slicnima.
Iskoristicu priliku da repliciram Simpsonu na njegov post iz teme "Dunav", gde on kaze da ja nisam presao vise od 100 km zbog ribolova i da lipljenu treba poslednja da padne muva, pa zbog toga moja tehnika ne bi bila uspesna u lovu te ribe. Pominje i neko vracanje ribe, koje bi meni, toboze, tesko palo.
Svakojaka sam laprdanja citao i na Internetu i u nasim casopisima od musicara-pocetnika, ali Simpson je toliko talentovan, da bi morao hitno da se javi S. Popovicu ili V. Stakicu i ugovori bar dve-tri stranice u koloru. Evo odgovora na teske provokacije:
a) Ja godisnje predjem putujuci ka mestima gde musicarim 20-ak puta vise kilometara nego on ili bilo koji "normalan" musicar.
b) Lovio sam lipljene i u revirima i izvan revira. Vracao sam ih pazljivo, cak i bez slikanja, bezbroj (ali bezbroj) puta. Nekad sam ih i nosio i pekao na zaru. Lipljen je jedna od mojih najomiljenijih riba. Dakle, kada kritikujem ciste salmonidase, ne radim to zato sto nisam upucen, vec naprotiv, zato sto tacno znam sta osecaju i mislim da grese. I ja sam u jednom periodu bio takav.
c) Vracanje neozledjenih riba ima smisla tamo gde ih gazda dobro stiti od drugih, mnogo brojnijih zala. Ja idem iskljucivo sporta radi da musicarim i ne osecam nista drugo do prijatnost, kada vracam ribu u zasticenu vodu. Drugo je to sto ja selektivno izlovim malo ribe, tamo gde ih ne ugrozavam ja, vec mnogo drugih "faktora". Sve je to normalno. Upravo tako se ponasaju svi sportski ribolovci ovog sveta.
D) Muva pada prva na vodu samo onim musicarima koji to umeju da izvedu. Ti ne mozes da poverujes u to, jer nikad nisi video tako nesto. Moj predvez moze biti dug i do 6 metara i opet ce muva prva da se spusti, nezno, na vodu. Videces, valjda jednog dana, kako ce to biti dobro za primeniti na bistroj Tari, Drini ili Ribniku. Svi ozbiljniji nis(h)ki musicari bas tako zabacuju. Pretpostavljam da ti, kao pocetnik, koristis mnogo kraci predvez i da jos uvek nisi zadovoljan kako ti pada muva. Istrazujes, ne bi li pronasao odgovarajuci sistem za povezivanje vrha konca i muve. E, pobratime, naistrazivaces se ti, koliko ja vidim, a do tad uzivaj u svom skromnom ulovu. Ako se ne uporedjujes sa drugim ribolovcima, dovoljna ti je i jedna riba dnevno, samo nek bude pastrva ili lipen,a? Jedna k'o nijedna...
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
a) Ali daleko je 500km za lipljana?

b) 20+godina = koliko puta 50cm??

c) Nema hocu kakim-necu kakim, ili jesi ili nisi (C&R-kasapin) :hammer:

d)Simpson peca lipljana predvezom od 15', pastrmku kracim obicno pletenim, i vrlo je zadovoljan kako mu muva pada na vodu...
Tehnike u siroj javnosti poznate kao "Mix cast" ili "roda style" :hammer: , ne zelim da komentarisem jer se kose sa svim pravilima fizike ( u slucaju pravilnog mahanja). To bi mogao biti predmet izucavanja sire musicarske populacije u skorijoj buducnosti ali ja ne zelim da budem takav expert.
Bolje jedan lipljan nego 40 cverglana ali vec rekoh i to je stvar filosofije. Kupicu ti stringer za rodjendan pa ces moci sve da ih nakacis i pojedes. :lol:
 

flydoc

Junior member
Učlanjen(a)
03.05.2006.
Poruke
82
Broj reagovanja
0
Mix, imas sasvim drugu filozofiju i pogled na svet u odnosu na nas nekoliko. Zar bi ti vise voleo da pecas po onim govnima po Dunavu ili na Visocici, Drini, Ribniku, Plivi..... ili mojim malim Vlasinskim rekama? Jednom recju "Cisto, pa lepo sve okolo" Sto se tice ribe je jedna filozofija a to je ukratko receno "ne treba mlatiti po svaku cenu". Tu milsim na nosenje ribe kuci, za koje sam cuo svasta sto se tice nekih Nislija prosle nedelje na Visocici i to od vasih momaka, drugo misljenje je da i kad se ode u ribolov ne treba mlatiti ceo dan, treba i ribi malo odmora, kapiras? Imam i ja takvih problema sa kolegom ali ga polako ucim iako je on mene prvo ucio. Nemoj misliti da i ja ne nosim ribu kuci, nosim i ja ali samo komad, dva jer nezelim da se i moja porodica hrani svakakvom ribom a jedemo je dosta i tu se slazem samo sa tobom od posta pre mesec dana, ali neizlovljavam mozes da pitas celo Vranje.
Iz ovog navedenog mozes da malo mucnes glavom i vidis jel lepse biti cisti salmonas ili da se "gvacas" po kojekakvom djubistu i lovis babuske,crvenperke i sta ti ja znam... pa jos komarci ko rode... ma idi begaj hehee.
To za muvu dal prvo ona ili ne je cista glupost. Zar mislis da ja, Simpson i jos mnogi to neumemo?hehe. Za tvoju informaciju Simpson se samo predstavlja kao pocetnik, a to zato sto nema staza kao neki od nas ali veruj mi da zna mnogo vise od nekih pa i nas.
Ta teorija da muva padne prvo u vodu vazi samo kad gadjas ribu u glavu hehehe, ma cista glupost! Zar ne bacis par metara iznad odakle ocekujes ribu? I mislis da ces je uplasiti predvezom ma ajde... Ja koristim razne predveze a to mi zavisi samo od trenutnog vodostaja i bistrine reke.
Jos jedno, meni u ribolovu je dovoljno da upecam jednu ribu!

ps: zar mislis da je muva prvo pala ovom klenu i to na predvez pleteni 2.4m :hammer:

 

flydoc

Junior member
Učlanjen(a)
03.05.2006.
Poruke
82
Broj reagovanja
0
Ista reka slicna tehnika reka predpostavljam da znas koja je a ribica malo veca.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ja razumem vas koji mrzite blato i komarce. U Kopackom ritu (balakansoj amazoni), Dunavu itd. to sve sam dobro upoznao. Uvek sam sanjao o mestu kao sto je ovo gde sada zivim. Nema blata, govana a komarci su stvarno neki jadni. Ovde uzivam, osim zadnjih par nedelja, vreme nam je uzasno, nadam se da ce biti bolje pred kraj avgusta i u jesen (što sumnjam). Ali na mom pocetku sam i ja gledao ovako kao neki od vas. O nekim ribama kao smecu, to je jao kratko trajalo. Setio sam se moje prve ribe na muhu, a to je bio Jez od 1kg. Odjednom sam shvatio koliko mogu biti uskacen uskim gledanjem na ribe koje se love muhom. Puno vise sam naucio o samom musicarenju, i isto tako sada gde god da odem znam da citam vodu i to iskoristim sa musicarskim stapom u ruci. Nisam savrsen, jos se ucim, ali moj stil ribolova je vrlo jednostavan i ucinkovit. I tako ako sam u sloveniji u prelepom cistom okruzenju uzivam loveci meni omiljene ribe "salmonidne", kao sto su i vama. Ali kada se nađem i na neko drugoj vodi ja se znam snači, ne ostanem uskračen nekih novih čari meni neotkrivenih i otkrivenih. Mene ne zadovoljavaju samo dve vrste riba, iako jedna vrsta zauzima prvo mesto. Svaka ima svoje čari.
A što se tiče onog "muha prva pada na vdu, ili obratno"; Suhom muhom je vrlo dobro to raditi ako se želi ribi dati adrenalinska injekcija. Ako joj to prezentiras metar ispred nje. To su moja iskustva. Uglavnom sam samouk, nemam niti sam imao nekog instruktora, ja samo slusam, citam, opazam druge na vodi i sam vezbam ponajvise. Na vodi se najbolje uci, posmatranjem ribe, njene hrane itd. Naravno postujem svacije iskustvo, ali ono u sto se sam uverim toga se drzim trazeci usavrsenje. Kada god sam tako pred nos spustio muhu riba je silovito udarila. Nije se bavila drugim informacijama na vodi, a puno puta na isti nacin pastrmka zna u letu pokupiti muhu pre nego padne u vodu. Ako pustim muhu da ju voda nosi onda ona uvek zadnja padne, u mom slucaju. Mislim da Mix-ova teorija nije tako zanemarljiva, dapace vrlo je poucna. Najlepse sto mozes doziveti je da ti pastrmka u letu uzme muhu. Ovo nisam pokupio od njega, nego doslo je jos od mojih ranih experimentisanja. Isto dugi i kratki predvezi, isto tako i zabacaji, mislim da svaka tehnika je pravilna ako se izvodi u prilikama koje to ocekuju bas tako.
 

ducia

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2005.
Poruke
113
Broj reagovanja
0
@Mix
A mi ovce pa da ti poverujemo sve sto pricas.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Sve mi ovo lici na ono: Kad macke nema misevi kolo vode.

Imao sam prilike da gledam razlicite stilove musicarenja a isao sam i sa Mix-om u ribolov. Nista od onoga sto sam gledao nije moglo da se uporedi sa uspehom Mixa na vodi. Jednostavno, Mixov stil musicarenja je vrhunski i zato ovakve kritike mogu da daju musicari koji nisu nikada videli Mixa u akciji.

Naravno uvek je dobro cuti i drugo misljenje. Ja se recimo slazem sa filozofijom C&R ali kritika neke tehnike musicarenja, narocito ako je ona toliko uspesna, ili kritika musicarenja na ne-planinskim rekama stvarno nije na mestu.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja sam, izgleda, nepismen covek! Kako je moguce da su neki dosli do zakljucka da ja vise volim govna i mulj od bistrih planinskih reka? Izgleda da ja ne umem da se izrazavam. Izvinite ljudi sto sam vas doveo u zabludu. U stvari, mislim da nije to u pitanju. Evo, Sebastijan i jos neki odlicno razumeju moje reci. Nesto ima u glavi ostalih sto im ne da da ukapiraju sta ja pisem. Neka vradzbina koju su negde nekad pokupili. Momci, neko vam baje!!! Problem je, zaista, u tome sto pojedinci samo pokusavaju da preslikaju negde pokupljenu zamisljenu sliku o musicarenju i sve drugo je za njih pogresno. U prilog salmonidnim cistuncima ide i to sto je citav sport u zapadnim zemljama nastao na osnovu lova pastrmskih riba. Medjutim, moj stil i filozofija musicarenja nije nastao na zapadu. On je nastao ovde, u Nisu i u mojoj glavi. Tu je razlika izmedju mene i kolega koji, sta god ja da napisem, nalaze zamerke. Sta bi drugo, jer postojanje autenticnih razmisljanja kod nas, diskvalifikuje sve napore "pomodara" da budu posebni i da uzivaju u narocitom stilu ribolova. Prisustvo musicara koji svoju filozofiju, uzivanje i uspeh u ribolovu zasnivaju na sopstvenom razmisljanju i prilagodjavanju uslovima, cini da musicari koji iskljucivo kopiraju tudje stilove i pristup, budu smesni. Cesto sam sretao smesne "pomodare", ali sam ucio iskljucivo od musicara koji su znali da musicarenje na najefikasniji nacin primene na nasim vodama.
A nase vode su i Drina i Tara i Ribnik i Sana, ali i Visocica, Vlasina, Temska, Rzav... i sto je jos vaznije: Dunav, Sava, Tisa, Morava, Timok, Nisava... Sve su to podjednako atraktivne vode za musicarenje. Sve su to zamisljeni protivnici, sa kojima se treba uhvatiti u kostac. Neki protivnici su tezi, a drugi laksi. Lako je musicariti na bistroj Visocici ili Ribniku (premda je i to nekome tesko), ali uhvatimo se sa jakim protivnikom poput skobalja iz Morave, ili stuke iz Timoka. Zasto zaobilaziti "teze" vode? Pa gde je tu sport ako pecate na "provaljenim" mestima i to, sve jednu te istu ribu? Nema ga. Sta ima lose u tome sto sam ja poceo ovu godinu musicareci stuke i babuske, pa presao na bodorke i klenove, u najboljem periodu bockao potocne pastrmke, pa opet presao na klenove, a sad cu da lovim lipljene, pa bucove, a onda opet pastrmke i zavrsicu sa stukama i klenovima. Naravno da je to lose onome ko misli da treba, poput njegovog americkog uzora, loviti samo "trout & grayling", i to na catch & release revirima. Verovatno u trenutku kad Simpson ubode ribu, pomisli i, mozda, usklikne: "Rainbow, rainbow..." ili "Brownie, brownie..." ili "Sine, vidi, ja sam Doug Swisher!" A ko zna mozda zamislja da ce postati drugi MIXMASTER?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:lol: Ohhhh, sta ja to vidim, priviđa mi se, ne ne ne, to je VIZIJA!!! Vidim Simpsona na Dunavu u blatu do kolena, posle odlazi na područje mrene. Navezao je SAM neke cudne nimfe, neke super realne larvice vodeng cveta na udici #14 i neke njegove inovacije san juan vorma crvenog, kotrlja ih po dnu i vadi kečige. Prsluk mu sav ljigav od ribe. :hammer: :lol:
O neee, vidim i druge koji ne podnose komarce, love malog grgeča po močvarama, cverglane, sunčanice hehehehe :)

Svaka vam čast, uvek unesete malo živosti na forum ;-)

Simpson ako mi dozvolis, napravio bi fotomontazu za foru? :)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Evo kako bi to izgledalo, hehe. Pravi majstor. Kečigu teško hvataju i o uobičajenim priborom, a gledajte sta je majstor. A posto mu dojadilo pastrmke i lipljane ganjati ide sledece godine na tarpuna u mexico ;-)
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Man`te se ljudi corava posla, nego svi na Drinu! Lipljen se aktivirao kao nikada do sada, ima ga dosta, moze da se lovi tokom celog dana ali nesto sitniji komadi 300-700gr, ali zavisno od vodostaja desava se da uzimaju samo komadi preko kila! Zato svi na Drinu!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Od Beske do Smedereva i od Obrenovca do usca , poznajem Dunav i Savu malte ne kao svoj dzep. Nisam kao Mixmaster pa da imam 300 izlazaka na vodu godisnje, moj rekord iz '89 je 273!
Zapadna Morava od Cacka do Kraljeva je bila "moja" reka. Pa prva riba koju sam u zivotu upecao je klen od 200gr u Despotovici kod G. Milanovca

Ali dosta je bilo... upoznao sam predivni svet musicarenja i zaista ne zelim da mi ti, Mixmaster i slicni kvarite to zadovoljstvo i sliku koju sam stekao. Nemoj pogresno da me shvatis, zaista nemam nista licno ni protiv tebe ni protiv njega, niti sam protiv bilo kakve sale (pravi fotomontaze kakve hoces ako ti je zanimljivo). Mozemo da diskutujemo o svemu ali nikada necu shvatiti te stvari o kojima vi pricate.
Pa vi musicarenje gledate samo kao tehnicku disciplinu da bi se doslo do ulova. Pozivate se na fly fishing da bi bili drugaciji ribolovci od varalicara ili plovkarosa?

Ovaj sajt polako ali sigurno ide ka tome da pocnemo da dobijamo izvestaje kako je bodorka radila na Toponickim barama i kako su neki cudni ljudi iz obliznje ustanove aplaudirali tome. Nisam clan ni jednog jedinog domaceg ribolovnog sajta/foruma. Ponadao sam se da ce ovde biti malo drugacije.

Hteli vi to ili ne u nasoj zemlji ribolovom se zadnjih 20god bavi polu svet! Tuzno ali istinito. Koji je uzrok tome? Glad? Siromastvo? Verovatno!
Dodjes na Savu/Dunav/Jezera sa svake strane ljudi obuceni u radnicke(plave) kombinezone ili maskirne uniforme iz proteklih ratova (savrseno ribolovacko odelo), sa tranzistorima i getoblasterima iz kojih pice narodnjaci, zdere se i loce, a 80% njih zeli da pobegne iz kuce od nadrkane zene. I kao, sad su ribolovci!
Ako budu dosli na ovaj sajt i shvate kako mogu da love babushku i da se zovu musicari, ucinice i to. To je popularizacija fly fishinga, jel'tako?

Ja da ucestvujem u tome necu i ne zelim!!!!

I ovom prilikom zelim da se zahvalim svom profesoru biologije iz srednje skole, sto me je izveo na pravi put, i naucio jednom sasvim drugacijem pogledu na ribolov bilo kojom tehnikom. Hvala Bane !:hammer:
 

icaf

Junior member
Učlanjen(a)
27.02.2006.
Poruke
21
Broj reagovanja
0
Postovani drugari MUSICARI I FILOSOFI, lepo je to sto pisete i prepucavate se, lepi su ti filosofski pogledi na fly fishing, ali ajde da optvorite ti simpsone post o ribniku, musicama koje koristis, ribe koje pecas (pastrma i lipljan), kad najbolje radi, uputi nas u problematiku, pa na kraju i da odemo zajedno, a ti Mixe pocni novi post o klenovima, bodorkama, babuskama itd..., pa koji bude vise posecen sa vise komentara , ta filosofija ce imati smisla, a mi cemo nesto novo nauciti.
pozdrav
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Pazi Icaf, sasvim je na mestu to sto pricas ali ribnjak ko' ribnjak :hammer: . Ja bih rado pisao o Ribniku, ali sta ja pocetnik da pisem o tome kad nemam pojma ni da bacim prvo muvu pa ostatak sistema. Mix je sasvim upucen kako se peca na Ribniku(ribnjaku) a obaska sto je prvi instruktor musicarenja na nasim prostorima, pa ce on sasvim lepo da vam objasni sve. Ko jos trazi izvestaj i savet od pocetnika, zar ne?
 
Vrh Dno