Moj sistem za mušičarenje krupnijih grabljivica u REKAMA

kurare

Senior member
Učlanjen(a)
19.09.2008.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
Na predlog Mixmastera otvaram novu temu u kojoj bi predstavio svoj sistem za mušičarenje večih grabljivica koji je specifičan zbog koriščenja u dubljim rekama širine 20 pa i do 50 + m koje imaju prilično snažan tok a njihove obale su često obrasle gustim grmljem, drvečem, strmim bregovima (ovde ne mislim na planine nego na "obrežja"), več koji metar od obale su često duboke preko 1,5 m što sve onemogučuje gaženje i klasično bacanje strimera "flycastom".

Iako nisam nikakav majstor u lovu mladice (zbog koje je nastao ovaj post) juče sam je išao ciljno mušičariti prvi put i imao par udarca a jednu od 74 cm i uspešno ulovio i pustio. Inače su mi mladice i prije več udarile par puta na strimera dok sam pecao s nadom na krupnu potočaru od 5 kg+ ali zbog labave strune kontra nije bila pravovremena. Juče sam otkrio neka nova zapaženja kod lova mladice koja se slažu i s mojim iskustvom iz varaličarenja mladice voblerom...   

Od opreme najvažniji dio je STRIPPING BASKET koji lako možete napraviti sami kao što sam ja svoj:
dhpnWDGPCqcgM_cB.v.jpg


Basket vam omogučuje, da u njega složite 15 m (to je nekako maksimum s ovom tehnikom zabačaja) strune i zabacite strimera popreko na tok reke tamo gdje je klasičan mušičarski zabačaj nemoguč. Na mestu gdje sam juče ulovio mladicu stojao sam 0,5 m od obale u vodi dobro preko pojasa medju naplavljenim granama oko metar od gustog vrbovog grmlja ispod strme bukove šume na rubu vira 10 cm od prelaza na dubinu od preko 3 m. Zabacujete dakle težu strimera a ne kanapa.- Znam da to mnogi ne smatraju mušičarenjem ali ako želite loviti u dubokim rekama navedenog tipa a najvažnije - tamo gdje su krupne grabljivice klasičan turistički i puristički pristup najviše puta nije moguč.

Ja basket koristim i zbog toga jer koristim shooting taper strunu i gdjegod se može zabacujem klasičnim mušičarskim zbačajem jer na taj način dostignem največu dužinu zabačaja koja je u mom slučaju nešto preko 20 m a pored toga struna zabačena na ovaj način je "ravnija" bez trbuha tako da brzo imate direktan kontakt s strimerom.

Strimeri su posebna priča, radjeni moraju biti tako, da omogučuju zabacivanje s obe tehnike zabacivanja - dakle dovoljno teški da ne idu po samoj površini u brzom toku reke ali ne preteški (zbog neprirodnog tonjenja), dakle trebaju biti balansirani i uže forme koja stvara manji otpor toku i omogučava da idu dovoljno duboko i kada ih povlačite protiv toka.
qZc9Q0Hrz8m_qqeg.v.jpg

Materiali od kojih su ovi strimeri su uglavnom zečetina, "schlappen", Kystal flash, epoxy, olovna žica, pvc i stainless tube. Ovde vam predstavljam i jedan trik koji možete da upotrebite ali vas upozoravam, da vodjenje ovakvog strimera protiv toka nije nimalo prijatno i može vas dobro zaboljeti zapestni zglob jer je osječaj kao da vučete umorenu ribu od kilo, ali akcija... :D
g_x554Fh53AW1j7L.v.jpg

k44E_I5m7R2i_q9k.v.jpg


Koristim, štap akcije 9/10 a kod predveza ne kompikujem - struna + albright knot s cca 0,5 m najlona 0.60 - 0,40 i 0,5 -0,7 m tippet od fluorocarbona 0,33 mm.

Ako se vam ne posreči več prvi put ovo:
tQKWfl_ZcF0YGcZx.v.jpg
 

-onda možda bar ovo :D
Bo8knbLnZZW6P1Pe.v.jpg


Janez

 
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Hvala, Kurare. Dao si nam korisne informacije, a meni su se rodile neke čudne ideje vezane za ST i strimerisanje pastrmki i bucova. Na žalost, u blizini mog grada (još uvek) nema mladica.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.179
Lokacija
Čačak
klasicno varalicarski sa musicarskim priborom? koliko je tezak taj strimer?
 

kurare

Senior member
Učlanjen(a)
19.09.2008.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
Pa nisam ga vagao ali kad je mokar 10 -20 grama sigurno, a štapom 9/10 i ST strunom mogu ga sasvim fino zabaciti i klasičnim mušičarskim bacanjem naravno tamo gdje ima bar 7-8 m prostora za razvijenje strune. Pogooglaj malo Shooting Taper strune i biče ti sve jasno. Dva "slepa" zabačaja i onda fijuuuu na 20+ metara :D

Uostalom probaj sam - idi na neki travnjak ili na vodu, naveži neki jig na predvez od 1-1,3 m, razmotaj 15 m strune ispod nogu, skrati kanap na štapu toliko da ti iz špic ringle viri samo čvor s kojim je vezana struna i predvez z jigom i zabaci.

Nema tu neke filozofije.

Janez 
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.179
Lokacija
Čačak
jos samo da uzmem neki jaci stap, pa prbam :tbumb:
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Odlican text kurare!

Ja bih samo pitao, da li bi mogla ta tehnika da se olaksa sa spey stapom? Kazem to jer dosta musicara koji musicari ne samo mladicu vec i atlantskog lososa (u skandinaviji) koristi ove stapove jer jaka reka i (duboka i brza) moze praviti velike probleme sa tim "rodama" od strimera.
 

kurare

Senior member
Učlanjen(a)
19.09.2008.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
Djomla, ja još nikad nisam uživo video spey pribor ali vidim, da austrijanci i nijemci dosta mušičare mladicu spey priborom tako, da je odgovor na tvoje pitanje najverovatnije pozitivan :tbumb:

Janez
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Mixmaster je napisao(la):
Hvala, Kurare. Dao si nam korisne informacije, a meni su se rodile neke čudne ideje vezane za ST i strimerisanje pastrmki i bucova. Na žalost, u blizini mog grada (još uvek) nema mladica.

Primetio sam da  forsiras ovo - JOS UVEK.
Da nisi nesto planirao po tom piotanju?  :whistle:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
compshop je napisao(la):
Mixmaster je napisao(la):
Hvala, Kurare. Dao si nam korisne informacije, a meni su se rodile neke čudne ideje vezane za ST i strimerisanje pastrmki i bucova. Na žalost, u blizini mog grada (još uvek) nema mladica.

Primetio sam da  forsiras ovo - JOS UVEK.
Da nisi nesto planirao po tom piotanju?  :whistle:
Nisam ništa planirao, ali znam da naši stručnjaci za ribarstvo i ihtiologiju nisu baš toliko glupi da ne vide potencijal Nišave. Pretpostavljam da će se neko od njih odjednom "setiti" da je Nišava raj za mladice i uraditi projekat sa tim naslovom. Nisu totalni slepci.
 
Vrh Dno