Mokre muve - Wet Flies

  • Začetnik teme Mr.Zakula
  • Datum pokretanja

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.304
Broj reagovanja
326
Lokacija
Beograd
Ja te pitam da li svaka mokra muva mora striktno da pliva ispod povrsine vode?
 
A

Aleksandar993

Guest
maric je napisao(la):
Ja te pitam da li svaka mokra muva mora striktno da pliva ispod povrsine vode?
Odgovorio sam ti iznad.

Sent from my HTC One using Tapatalk

 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.304
Broj reagovanja
326
Lokacija
Beograd
Znaci moze I u srednjem sloju. Zamisli siztuaciju dubina vode 50cm.Da li moze da pliva 20 cm ispod povrsine ili mora npr 5cm
 
A

Aleksandar993

Guest
maric je napisao(la):
Znaci moze I u srednjem sloju. Zamisli siztuaciju dubina vode 50cm.Da li moze da pliva 20 cm ispod povrsine ili mora npr 5cm
I to sam ti objasnio. :)

Sent from my HTC One using Tapatalk

 

pannic

Senior member
Učlanjen(a)
14.06.2007.
Poruke
161
Broj reagovanja
0
      Drage kolege, moja omiljena kategorija vestackih musica je bas kategorija vlaznih muva. Ne zaboravite da je vlazna muva bila neprikosnovena o u dugom periodu pisane istorije musicarenja u svetu. Nisam bas sa paznjom ispratio sve postove ali ne imitiraju (krilate) vlazne musice samo jednodnevke, vec ima i iitacija kamenjarki, tularasa, kopnenih insekata. Posto ste komentarisali jednodnevke i klasican izgled vlaznih imitacija jednodnevki  te zasto imaju krila ..... par Epeorusa izlazi sa dna razvijenih krila a dobar broj Baetida silazi niz stene, bilje ili roni da polozi jaja u vodi.  Dobar broj vrsta tularasa to isto radi, da ne zamaramo entomologijom a nije nam to ni struka, pa eto moguceg objasnjenja zasto ribe prihvataju "krilate imitacije" .... medjutim one odlicno vrse posao i kad se insekti roje, tj kad su na vodi subimaga jednodnevki (Dun) i zreli tularasi pa cak i spent-ovi. Sta sa situacijom kad riba uzima Winter Brown pod vodom a nad vodom  leprsaju male kamenjarke (doduse to je spider imitacija ali su pravila pecanja slicna, ne ista ali slicna).
      Sto se potapanja tice, bolje je da udica za ovu kateogoriju muva bude jaka i teza, kao i da se upotrebljenim materijalom pomogne propadanju u vodu. Vodeni film zvuci lepo i na njega se navatavamo i kad treba i kad ne treba, klasicne vlazne musice nisu u filmu vec centimetrima ispod povrsine ili negde jos dublje. Klasicna vlazna muva ne moze da se zadrzi u filmu i zbog nacina prezentacije i zbog svoje umerene tezine. U "filmu" bi ionako pravile probleme ako upraznjavate tehniku lova vlaznim muvama,  rasecale bi vodu sto u odredjenim momentima moze da da rezultate ali najcesce je nepotrebno. Izvinite na ovakvoj uopstenosti ali nemam volju da pisem postove od metra, iznosim samo neka svoja zapazanja koja sam prvo negde pronasao, procitao pa na kraju bio dovoljno uporan i da ih probam. U tom procesu sam stekao solidno iskustvo sa ovom kategorijom imitacija i iz pomenutog iskustva vam mogu reci da je to najoperativnija i najefikasnija grupa vestackih musica. Pravilno koriscenje vlaznih muva omogucava stvarno impozantne ulove samo sto treba pratiti situaciju sa insektima i konfiguraciji reke prilagoditi tehniku zabacivanja i vodjenja. Ako bih ikada morao da se odlucim samo za jednu kategoriju musica, onda bi to bile klasicne vlazne muve a sa promenom tehnike i pribora one bi radile odlicno i posao nimfi i plivajucih musica.
      Bas zbog te efikasnosti mi je bilo cudno da se o njima najmanje prica i pise.  Ima par tema ali kad pogledam da se o drvenim i gumenim muvama pise na po stotinak strana, sklon sam da pomislim kako je dobar deo nas (vas) malo zaobilazio te kategorije "starijih  imitacija" a priklanjao se aktuelnom da ne kazem modernom.  Cela grupa tema koja pokriva nimfe, emerdzere i nimfe ima samo tri (!!!!) klasicne teme : Martovku, Invictu i Kocijasa!  Neka svako peca onim sto mu najvise lezi ali za pravilan razvoj vazno je i riblje ulje i mas' na 'lebac i dosta trcanja na boso za fudbalom a ne odma' Milka cokolada i kompjuter.
      Da zavrsim necim konkretnim za ovu temu, pokusajte da lovite vlaznom musicom Wickham Fancy popodne i predvece u julu pa uporedite njenu efikasnost u odnosu na plivajuce imitacije tularasa ili bilo sta drugo sto u to vreme  daje rezultate. Daleko operativnija, brza ako ne i efikasnija. Svakako, izbor vlazne ili suve je stvar licnih afiniteta ali (u to sam potpuno siguran) ce nakon solidne kilometraze vlaznom muvom i pecanje plivajucim biti daleko uspesnije.
        Na ovih 36 strana videh dosta fino vezanih musica ali generalno ovo je malo prostora i nikako ne oslikava pravu vrednost ovih imitacija. Ponavljam, samo sam letimicno pregledao svih 36 strana a citao  samo zadnjih par, moguce da je sve ovo vec pomenuto ali eto nije lose da se kaze opet.
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.304
Broj reagovanja
326
Lokacija
Beograd
E sad ti procitaj Panicev post I vidi da ne pliva samo u filmu.
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.304
Broj reagovanja
326
Lokacija
Beograd
Jesi bar ti Rade skontao sta je Panic napisao ili si kao Aca skontao mnogo ranije?
 

pannic

Senior member
Učlanjen(a)
14.06.2007.
Poruke
161
Broj reagovanja
0
Aman ljudi, nemojte ..... niti je to nista ekstra pametno niti podrzavanje icijeg stava, samo iskustva, zelja da se proba i sto su ljudi od kojih sam ja ucio bili (i jos su neki zivi) velemajstori u lovu vlaznim muvama. Cak toliko, da su njihova iskustva pocela samostalno da se nadogradjuju pa su i sa samo osnovnim saznanjima o nimfama prilagodjavali svoj pribor, pecanje i muve, spustanju u dubinu. Znam to sigurno jer sam godine proveo sa njima i uz njih, naveo sam u temi koja to obradjuje  i imena iz pijeteta i zelje da ne ostanu zaboravljeni, i bio svedok kako su vlaznom muvom lovili i u dubini i blize povrsini a samo na osnovu pozitivnih iskustava iz lova sa veoma malo znanja o insektima. Da ne budem dosadan, ispricacu samo ako nekoga interesuje.
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.304
Broj reagovanja
326
Lokacija
Beograd
Upravo gospodine Panicu. Citava polemika je ispala oko mesingane kuglice na mojoj musici. Cinjenica jeste da se svrstava musica u nimfe I da nije mokra musica ako gledamo knjiski, ali ako gledamo u praksi ta musica ce tonuti nekih 20-30 cm ispod povrsine vode jer je otezanje od 2 mm minimalno. Mogao sam staviti I deblju udicu I deblju zicu I bile bi iste tezine. Mene je samo interesovalo ako musica bude plivala u sloju vode npr 20-30cm ispod povrsine da li je mokra ili nije.
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.304
Broj reagovanja
326
Lokacija
Beograd
I da li su mokre musice striktno musice bez otezanja?
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
Maricu ako ta tvoja sa perlom tone 20-30cm, sta mislis koliko tone neotezana mokra? Tu je razlika. Nimfu sa 2mm tungstenom sam na gradcu spustao na solidno preko metra na ne tako dugom potezu. Tanak dug tipet i koriscenje vodene struje da povuce muvu ka dnu. Znam dubinu jer sam sve vreme gledao nimficu i video njenu oranz perlu.
Aco kako je meni jako zanimljiva mokra muva i lov sa njom ja bih bas voleo da cujem vase iskustvo sa raznim tehnikama koje sam ja tek zagrebao.
Poenta je da varijanta sa bacanjem popreko ibprostim zatezanjem sistema gde muva ide tik ispod povrsine meni nije bas najbolja opcija jer mislim da se muva tako neprirodno krece,iako je riba i tako uzima.
Meni je logicnije da se odrzava blagi kontakt sa muvom i da se ona vodi dead driftom uz povremeno trzanje kao imitiranje borbe insekta sa vodenom strujom. Nesto slicno kao sto mislim i da je "bosansko nimfarenje".

Sent from my ATH-AL00 using Tapatalk

 
Vrh Dno