Morsko mušičarenje

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.868
Broj reagovanja
181
Lokacija
Kragujevac
Davno nije pisano na ovu temu ali citajuci Spin&Fly malo me kopka kako i sta...

Koji pribor se koristi za swff, jel mogu da koristim moj stap kojim sada musicarim na slatkim vodama, jel ce struna koju sad koristim da se osteti, kakav uticaj ima slana voda na cekrk i provodnike stapa...?

Pitanje strimera nije veliki problem, lako se nadje na forumu i netu pa vas time necu zamarati a svakako imam zelju da probam narednog leta swff  ;)
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.097
Broj reagovanja
295
Lokacija
Svrljig
Ja sam ovog leta koristio stari pribor (Hakuyo 5-6 2,55, kanap Shakespeare DT-6-F i neki plastični čekrk) zato što sam se plašio da će so da ošteti sprovodnike i kanap. Ništa se nije desilo. Nema korozije nigde a i kanap je neoštećen. I naj bitnija stvar je to što nisam prao ništa a evo i sada je sve u redu.

Naredne godine nosim lepu opremu ali ću ipak da je perem, za svaki slučaj.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.868
Broj reagovanja
181
Lokacija
Kragujevac
suuuper, imam jedan stap koji nisam udao i plastican cekrk a strunu mogu i da kupim, neku obicnu 1400din :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Od čekrka su najbolji aluminijski, samo da nije neki pleh (neka gvožđurija) plastični kojih vam nije ni malo žao su isto ok...ako če se loviti malo jače i veče ribe nikako neki jeftinjak od čekrka, sve morske ribe su daleko močniji i ustrajniji borci od slatkovodnih riba. Tako da bi valjalo da je kvalitetan LA čekrk sa dosta backing (bar 100m). Ja sam par puta bacao ne nekim mestima na moru ali to je sve bilo nešto na kratko dok mi je to bilo usput jer evo več par godina nisam vidio mora  :'( da bi se moglo reči da sam bio na moru...sve samo zbog nekih obaveza i na kratko...tako sam i ja na kratko malo zabacio, bocnuo neki sitniš koji nije vredan spomena a imao sam i jednu lepu ribu na malog duolzonkera koja mi otišla pod kamen i tu je predvez poko' ko od paučine. Pribor sam oprao tek kod kuće a kosristio sam to što i inače koristim na slatkim vodama...ništa posebno. Bilo bi fino imati i intermediate strunu i isto tako plivajuću  i brzotoneću jer kada prvi put ideš negde ne znaš šta te čeka, kakva voda, dubina, koje ribe... Od imitacija valja imati kozice, imitacije malih ribica od 3cm pa do15cm (7-15cm su uobičajeni plen morskih predaotra),po koju lignjicu i krabu...ali zanimljive su imitacije malih jeguljica i crva. Mada, clouser i surfcandy bi bili dovoljni za večinu potreba. to pišem onako više apriori jer sam više čitao o SWFF-u nego što sam ga prakticirao zbog trenutnih mogučnosti.

Ako češ se igrati sa manjim ribicama onda je to ok što si naveo...namotaj neke surfcanye i clousere od oko 7cm, možda i kakvu imitaciju kozice i nešto za cipla...
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
ipak budi oprezan(strelac) ako mislis da ti so nece nauditi stapu,ja sam letos sjebao moj varalicaraski stap(robinsonov zander 2.40),pecao sam celo leto i pored sto toga sto sam prao stap posle svakog pecanja alkice su korodirale jer sama udubljenja u alkicama pri samom stapu je jako tesko ocistiti,...........a o udicama na rapalama i ostalim voblerima da ne pricam ,,raspale su se posto sam ih zaboravio oprati :doh: :doh: :doh: :whistle:......samo malo da otopli a to je pocetak marta odoh i da musicarim,spremam stap ,cekrk i strunu za salt water :hammer: :hammer:...pa cu se oglasiti kad i to oprobam.......
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Znam samo da su morske ribe nekoliko puta snažnije od rečnih.
Upecao sam, klasičnim štapom,  komarču (oradu) oko kilograma.... i mislio sam da imam ribu od pet kila... dok je nisam video.
U Zelenici mi se desilo da mi nešto (verovatno ugor) pregrize sajlicu.
Samo pazite sa tonućim kanapima i lovu pri dnu, ako uhvatite ribu pauka. To je žućkasta riba oko dvadesetak cm, i ima crno leđno peraje sa tri žbice čiji beli vrhovi vire po milimetar. I ima grudne bočne bodlje kao cverglan. Ako vas ubode tim leđnim perajem kao da vas je ujeo poskok.
Ja sam imao sreću da sam se ubo na grudnu bodlju. Nisam morao u bolnicu, ali, nekoliko dana mi je ruka bila ko krofna i pored držanja u ledu, nisam mogao uopšte da savijem prste.
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.097
Broj reagovanja
295
Lokacija
Svrljig
Taj štap koji sam žrtvovao slanoj vodi i tako ne koristim, stoji u uglu sobe i drema tako da mi njega i nije žao.

Sigurno da višednevna upotreba nezaštićenih štapova i druge opreme može da dovede do oštećenja, so i pesak su opasni abrazivi. Većini "kontinentalaca" se neisplati da kupuje morski pribor ali adekvatnom pažnjom i pribor za slatkovodno mušičarenje može da posluži za tih desetak dana na odmoru.
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
to sam i ja mislio kad sam upropasti da tada meni omiljenog thompsona ali sada s obzirom da sam stacioniran na kipru i svuda okolo je sredozemno more ipak ce biti dobar i pametan potez uloziti u pribor jer ovog aprila cu se itekako posvetiti swff....planiram stap 7 da koristim mada moram da priznam da nisam video nekih impozantnih riba dok sam ronio okolo ali zato iglice su na sve strane ;)..... ko ima iskustva neka kaze gde je najbolje pecati,plitka plaza,dubina,oko stena ili sprudova ne znam ama bas nista ,,,,svaki predlog bi mi koristio....... :tbumb:
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Druže, evo malo pomoći.
U istoj temi "Morske vrste" imaš temu "Iglice". Ima dosta pisanija i strimera i objašnjenja - da ne ponavljamo sve ponovo.
Uzdravlje i srećan lov
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
silvio je napisao(la):
Na šta si ulovio Oradu Rančiću???

Nisam Rancic ali sam se letos razbio od ulova arbuna i orada i pao je poneki snjur (doduse bilo je znacajno vise arbuna nego orada). Naravno nisam musicario.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
"Naravno nisam musicario" nisi ni poneo stap za musicarenje, ili je to drugo bilo produktivnije?
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
gringo je napisao(la):
"Naravno nisam musicario" nisi ni poneo stap za musicarenje, ili je to drugo bilo produktivnije?

Gringo nisam ni nosio musicarski stap, i ovo je bilo neocekivano sa pozajmljenim camcem i stapom. I to svakodnevno od kada sam na pola letovanja provalio gde su ribe. Nisam ni planirao da pecam na moru medjutim za sledecu sezonu se opasno ostrim. E sad hocu li pokusati musicarskim stapom da lovim neke druge ribe, nemam pojma...verovatno. Ali ovo je bilo hiper produktivno pecanje a vrhunski rostilj za celo drustvo. ;)
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
507
Broj reagovanja
145
Strashni,

Evo ti link do jednog starijeg teksta koji mozda daje odgovor na neka pitanja...

http://flyfishingunlimited.tripod.com/musicarenjenamoru.htm

Iako plivajuca struna moze da zavrsi posao, tonuca-intermediate struna je bolji izbor, jer omogucava pokrivanje dubljih delova. Moj savet ti je da ipak kupis kvalitetniju strunu, uzivaces vise u samom ribolovu, jer na moru se dosta baca i pretrazuju tereni. Korpa za strunu je odlicna ideja... Sa intermediate strunom mozes da lovis ispod povrsine, cak i sa povrsiniskim musicama, a sa cekanjem da dobro potone mozes da 'cesljas' dno na plicim delovima.  Stara cetkica za zube je najbolja za pranje sprovodnika posle ribolova od soli.
 
Vrh Dno