Mrguda (Umbra krameri) pronađena u Bačkom Monoštoru

zdule

Newbie
Učlanjen(a)
08.09.2006.
Poruke
7
Broj reagovanja
0
Lokacija
Zemun, Srbija
Damir Periškić, radnik "Zapadne Bačke" prilikom izmuljivanja kanal za navodnjavanje u Bačkom Monoštoru, naišao je na ribu koja ga je zainteresovala, jer je nije video pre. Nakon pretrage na Internetu i u saradnji sa Mesnom zajednicom "Bački Monoštor", te kontaktima sa Borisom Ergom iz IUCN-a, iz Zavoda za zaštitu prirode iz Novog Sada stigla je potvrda da se radi o trajno zaštićenoj vrsti - ribi mrguda (Umbra krameri). Radovi na izmuljivanju kanala su obustavljeni, a u ponedeljak 31. marta 2008. se očekuje poseta stručnjaka iz pokrajinskog i republičkog Zavoda za zaštitu prirode.

Za Umbru krameri se do danas smatralo da živi u Srbiji samo u vodotoku Zasavica, što je upravo demantovano. Umbra krameri u celoj Evropi ima status zaštićene vrste i pod najstrožim je režimom zaštite. Takođe se nalazi i na listi zaštićenih vrsta Uredbom Bernske konvencije Apendix I- Annex I. Na području Srbije je trajno zaštićena Uredbom o zaštiti prirodnih retkosti (Sl. Glasnik R. Srbije br. 50 od 09.07.1993.).
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
630
Broj reagovanja
113
Izuzetno me obradovala ova vest, bez obzira što se, sa ribolovačkog stanovišta, radi o nezanimljivoj vrsti.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
I mene je dosta zainteresovala. Inace sve sto spada u Ekologiju me zanima.  :)
Pokusao sam da je nadjem na netu neke podatke o njoj ali nema nesto bas nesto opsirno o njoj napisano, barem ne na srpskom jeziku...
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
630
Broj reagovanja
113
Neki osnovni podaci: http://www.zasavica.org.yu/index.php?lg=sr&str=umbra.php
 
Vrh Dno