Mrijest Mekousne kraljice 2009

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.090
Broj reagovanja
893
Htio bih Vam pokazati snimke mrijesta Mekousne pastrve koje je napravio jedan Kanađanin koji snima mrijest endemskih solomonida.
Na snimci se vidi kako potočara jede ikru Mekousne pastrve tako i čak se pokušava mrijestiti sa puno većom ženkom Meke. Da je bio malo veći mužijak vjerojatno ga mužijak Meke ne bi uspio otjerati svaki put.
Uživajte: http://www.youtube.com/watch?v=JGvA7ergfwg&eurl=http%3A%2F%2Fwww%2Ebistrobih%2Eba%2F&feature=player_embedded
 

Prilozi

  • Sf38[1].jpg
    Sf38[1].jpg
    20,1 KB · Pregleda: 258

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.090
Broj reagovanja
893
Šta Vam se čini ova naša beštija obratite pažnju na široki rep za jake vodene struje i karakteristično iskakanje iz vode kad se ulovi te gubicu koja je dizajnirana za rovanje oko kamenja u potrazi za gamarusima i ostalim vodenim insektima :bye:
 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
Imal' gdje uživo ovakva jedna Silvio ili smo ostali na slikama ...
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.090
Broj reagovanja
893
He he pa naravno da ima prijatelju ti znaš gdje sam dođi pa ćem da ih ganjamo!
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Divan video!!  :tbumb:

Inače potočara, pogotova autohtona jadranska, sigurno nije ozbiljna pretnja meki jer one stotinama hiljada godina dele ta štaništa i oduvek je bilo meke.

Lično smatram da je meki, kako u Neretvi tako i rekama CG, mnogo veći problem alohtoni lipljen koji zauzima sličnu ekološku nišu, plus se verovatno malo počasti ikrom mekousne (a i ima mnogo pogodnija usta za čeprkanje po dnu od pastrmke).

Koliko čujem populacija u Neretvi je još i dobra u odnosu na one sa Morače i Zete. Trebalo bi trajno zabraniti odnošenje mekousne pastrmke (ne i sam ribolov) na svim rekama u kojima je ima, a sprovesti ozbiljnu studiju o uticaju lipljana na smanjene brojnosti meka. Ako se pokaže da je štetan možda treba dozvoliti neograničeni izlov lipljana ili čak zabraniti vraćanje u vodu (zvuči previše radikalno, ali...)

Slično se kod nas desilo sa karašem i babuškom, pa sada evo imamo pravilo da je zabranjeno poneti karaša, a zabranjeno vratiti babušku. Teško da će to nešto promeniti, al bar na papiru zvuči logično. Za lipljana bi to još i imalo smilsla jer se on zaista može izloviti sportskim putem za razliku od neuništive babuške.

Čisto ideja za razmišljanje, ne kažem da odma treba pobiti sve lipce...  :blush:
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.090
Broj reagovanja
893
GOCI u djelu Neretve ispod Mostara ti nema uopće lipljena ja sam ulovio za 15 godina 2 komada a od prijatelja sam čuo isto tako o jednom ili 2 komada tako da to s lipljenom nije baš neki prijedlog mada se slažem da su po načinu ishrane jako slični meka i lipljen mnogo veći problem je unošenje neautohtone potočare Atlanske linije koja je jako proždrljiva i agresivna u mnogo većoj mjeri od autohtone Jadranskog tipa potočare koja je dosta slična vašoj Crnomorsko-Dunavskoj liniji samo ima veći broj pjega.
A na snimci pošto si ljubitelj rijetkih vrsta riba možeš vidjeti potočaru tip Zebra izuzetno rijedak halotiop.
Inače u Neretvi je postojala možda i sad postoji potočara sa samo rozim gustim pjegama zadnji ovakav primjerak sam ulovio prije nekih 3-4 godine a prije ih je bilo puno više inače Neretva ima najviše bogatstvo Solomonida od svih rijeka naših dvaju regiona :bye:
 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
Dakle da i ja kažem moja zapažanja. Neretva oko Mostara. Poribljavana je dosta godina prije kaliforniskom. Poribljavana je i potočarom. Bili smo se prepali da će naša"meka" i nestati. U zadnje dvije godine potočara se jako rijeko uhvati, lipljena uhvati ko ide često po nekoliko komada u godini, kalifornijske skoro da i nema, a mekousna čini 80% ulova. I to u prošloj godini najkrupniji komadi otkad pamte i stari ribari. Deset posto je možda zubatka, a 10 posto sve ostalo. Nije loše. Mada ove godine sve je blokirano pomalo. Voda je hladna od topljenja snijega još uvijek i slabo je insekata u njoj. Pa je i ishrana pastmke poremećena. Biće bolje.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.090
Broj reagovanja
893
Da li je interesuje me primjetio tko od Vas na forumu ozljede u predjelu repa kod pastrva poslje mrijesta?
Ja sam ove godine jednu Meku od 2,5kg ulovio meredovom i naravno poslje pustio sa ovakvim ozljedama od korjena repa pa sve do masne peraje. Mnogi ribolovci misle da je to bolest ali ja mislim drugačije jer kako objasniti da se ovakve pastrve sa ranama pojavljuju uvjek u isto vrijeme oko Aprila. Moje mišljenje je da usljed kopanja gnijezda u šljunku dolazi do ovih ozljeda te da one nemaju veze sa nekom bolesti. Ribe sa ovim ozljedama djeluju dosta iscrpljeno i zadržavaju se mrnijim vodama i zatokama.
Interesuje me Vaše mišljenje :blush:
 
Vrh Dno