Musicar vs plovkaros

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
  Duze vreme ubedjujem sebe da je musicarenje najefikasniji vid ribolova za pojedine vrste riba ( mislim na klena konkretno ).

Bio sam prisutan u puno situacija kada  neki FF kolega  ili ja neuporedivo uspesnije prolazimo u ribolovu, a cesto i FF bude i jedini moguci

nacin za ulov preopreznog klena.

E sad,ima i opasnih igraca prirodnim mamcima,koji znaju da odnesu najkrupnije sto pliva u vodi tog dana.

Verujem da je vecina  na strani  FF-a,ali realnost pre svega,pa da pocnemo  ;)
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
mafke , da budemo realni ... dobar plovkaros na moravi ima da ulovi mnogo vise od najboljeg musicara . nema mnogo tih dobrih plovkarosa pa uglavnom vidjamo one slabije pa nam se cini da smo superiorni . ali nije tako  :nowink:
 

89kobra

Full member
Učlanjen(a)
25.05.2015.
Poruke
514
Broj reagovanja
48
Lokacija
Jagodina
Sto se klena tice mislim da nam nema ravnih, mnogo puta sam plovkarose ostavljao bez teksta, ali mislim da plovkarosi imaju vece sanse kada su u pitanju neke druge vrste kao sto su npr. skobalj i babuska...

Послато са ZTE Blade Q Maxi

 

denmil

Full member
Učlanjen(a)
07.02.2010.
Poruke
770
Broj reagovanja
56
Lokacija
Svrljig - Trnava
Mislim da je Sasa u pravu, nazalost... Nazalost zato sto na vodi nisam jos video nekog ko je na plovak uhvatio klena od deset cm i veceg, a da ga je vratio u vodu.
Ja uglavnom pecam na Belom Timoku, tako da se ovo moje opazanje odnosi na ovu reku, mislim da je na njoj odnos ulova plovkarosi- musicari jedno 80% -20% u korist plovkarosa...
Pogotovo sto se klen cesto dobija na zive mamce kao kolateralna steta prilikom pecanja skobalja, i to u periodu kad je uglavnom u virovima i zalepljen za dno.
Prednost u lovu klena musicar ima , po meni, u periodu jun-oktobar kad se izbistre reke i kad opadne vodostaj, onda plovkarosi losije prolaze
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
Hvala ime sto si uskocio odmah  :tbumb:

Veruj mi na rec da mi velicina  ulova ne igra glavnu ulogu,stoga sam se i zaljubio u FF pored krupnih somova,sarana a i upravo nezaboravnih klenova loveci nocu na celu zabu (ne zabice kao vecina ) dubinskim i teskim plovkaroskim  priborom.

Zazeli se covek da mu se zabode FF stap u vodu,ali to bese pre par god. na imitaciju pesa. Odrastao sam uz vrsne klenarose koji su lovili kilase kao od sale na recicama 2 m sirine,petljasima 4 m i cikovima kao mamcima. Imao sam ''mrtvu trku'' s'najopasnijim klenarosom  tehnikom na pec petljasem od 5m,ali, proseta  plovkaros  koji je lovio na dud i pronese klena preko 2 kg :doh: Tako i na tresnju i visnju.

Ove mrsave sezone za mene,po ono malo zamucenoj vodi bas na mom potesu ciga pitrolicom na pust i na celu beovicu ubode klena 50 cm,a narednih dana  su padali polakilasi. Pa cek da se preslisam malo uz pomoc koleZZa.
Mozda da sam bio vredniji i provozao strimer po mutnjikavoj vodi i meni zaheftao taj polametras,ionako sam imao ove sezone na stapu cetiri puta mrcine od klenova ali ni jednog ne izvadih na obalu da slikam.

 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
ima trenutaka kada se mnogo vise hvata na muvu ...nimfu strimer ili suvu . ali su retki. evo npr sada po minimalnoj bistroj vodi i zimi niti ga hvataju varalicari niti plovkarosi . ja ulovim desetine komada . doduse sitnijih ali ipak ima akcije . isto po velikoj vrucini u avgustu sam dobro hvatao lepe klenove dok nije jeo na druge mamce . ali ostali deo godine ko ume da ga peca na odgovarajuci mamac za doba godine ima uvek i vece i vise da uhvati.
primecujem da nestaju plovkarosi klenarosi . mrzi ljude da se provlace kroz granje i da pesace . svi vole da dodju na zgodno mesto da pecaju .
 

denmil

Full member
Učlanjen(a)
07.02.2010.
Poruke
770
Broj reagovanja
56
Lokacija
Svrljig - Trnava
Kod mene na Timoku najkrupniji klenovi se izlove tokom zimskih meseci uzgred dok se peca skobalj. Ono sto preostane ili sto dodje uz vodu zbog mresta u prolece prepolovi se na visnju, dud, svica, popka, skakavca, tako da pocetak prave sezone za muvu doceka vrlo mali broj glavonja... nazalost  :(
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
to je problem malih reka . malo ribe a mnogo ribolovaca  :(
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
denmil je napisao(la):
Kod mene na Timoku najkrupniji klenovi se izlove tokom zimskih meseci uzgred dok se peca skobalj. Ono sto preostane ili sto dodje uz vodu zbog mresta u prolece prepolovi se na visnju, dud, svica, popka, skakavca, tako da pocetak prave sezone za muvu doceka vrlo mali broj glavonja... nazalost  :(

Upravo sam hteo da pomenem da po najbistrijoj vodi sam  pravuio drustvo plovkarosu koji pred  vece za samo 40 min. na 3 zlatice na udici uhvati  pet klenova  od 400 gr-1.4 kg,potopljene  robusnim priborom uz samo dno.

To sam vidjao i sa vocem kao mamac,ali jedan po jedan svaki dan od 2.2-2.4 kg na reci Lugomir koja je mala sa virovima maxi 1.5 m

Da ne pominjem na cikova celog malog od 4 cm po 10 klenova od 1.6 kg,na istoj recici. Niko od pomenutih ne nosi sicu :nowink:

Probacu,Boze zdravlja na imitaciju cikova-pesa u rano prolece da osvetlam obraz kolegama FF,a i leti u samo svitanje :yeswink:
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
Ime,imao sam X situacija kada plovkarosi samo blenu bez i jedne ribice u sred decembra a Saleja i ja na svak zabacaj bockamo klencice,on

na nimfu,a ja naa sitne jednodnevke i to zagazili u Moravu  i samo sibamo vodu  :D :D
 

denmil

Full member
Učlanjen(a)
07.02.2010.
Poruke
770
Broj reagovanja
56
Lokacija
Svrljig - Trnava
Mislim da je woolly bugger  crne boje odlicna imitacija za klena u ovom nastupajucem periodu, pogotovo na manjim recicama gde ima dosta pijavica, koje klen rado uzima
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.302
Broj reagovanja
201
Lokacija
Zvornik
Čak i plemenite vrste kao što su lipljen i pastrmka,iako to zakonom nije dozvoljeno,plovkariši iha razbijaju.O bijeloj ribi da ne pričam tu mušičari nemaju šta da traže.Smiješni su ulovi.
A za klena dobar varaličar ga uvjek dobija!Sale ja sam ga neki dan sa varalicom razbio,sitni komadi i nije mi neko zadovosljtvo ali sam isprobavao nove varalice i pristup.
A bilo je krupnih klenova čak i cc 4Kg ali oni nisu htjeli ništa,čak ih je neki čiča pokušao na plovak+hljeb dobiti.
Unazad sam koristio razne tehnike,ima još jedna koja je mnogo gadna.Ja je zovem laka dubinka.
Ovom metodom brzo pretražujem svaki ćošak.A moj sistem vezanja je specifičan,da ne dužim.
U strimer sam se ove godine skroz razočarao,ima mnogo boljih metoda,čak i lakših za korišćenje.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
987
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Najveci klenovi na Drini se love na mekog raka, ovde kod mene ga zovu mekunac. Sistem kotrljajuce olovo, isto kao za mrenu, trokraja i rak...Komadi od 2kg pa gore....Nekada je grupa ljudi odavde odlazila samo da peca klenove i mrene, jer skobalja kazu tad retko ko pecao jer je bio mnogo sitan i nebitan, posto ga je imalo svuda...
 

vrana

Hero member
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruke
1.401
Broj reagovanja
219
Lokacija
Beograd
Šumadinac, je l' to rak kamenjar ili neka druga vrsta?
 
Vrh Dno